In het spoor van 4l 1 Akkertuin Wandkastje vrijdag 2 maart 2012 3 Akkerbloemen. foto RvdK O 5 Het is wel schrikken als je in de nieuwe stads wijken kijkt hoe mo derne tweeverdieners tuinie ren. Of niét tuinieren, liever ge zegd, want meer dan driekwart van die pas aangelegde tuinen bestaat uit verharding, met hier en daar een uitsparing voor de obligate dakplataan of bolcatal- pa. Geen vogel fluit, geen bij zoemt en geen bloem geurt. Zo'n tweeverdieners wijk is op een doordeweekse dag een spookstad. Mannen en vrouwen zijn naar hun werk, kinderen naar school, crèche of peuter speelzaal, De enige levende wezens die je ziét, zijn de hon den die, met de voorpoten op de vensterbank, verlangend kijken of het busje van de uitlaatseryice er al aankomt. Boeken en tijdschriften over tuinen lopen op die werkelijk heid jaren achter. Daarin zie je nog steeds foto's van bewer kelijke eenjarigenperken en vasteplantenborders. In theorie wordt nog altijd getuinierd zoals dertig jaar geleden, maar de realiteit is anders. Op de televisie, die altijd op de geschre ven media vooruitloopt, zie je hoe een tuin tegenwoordig in een paar uur in elkaar gezet kan worden: tuinsty listen sjouwen met palmen en boomvarens alsof ze op een toneel lopen waar tussen twee bedrijven even van decor moet worden gewisseld. Het is merkwaardig: terwijl de aandacht voor tui nieren toeneemt en de vloedgolf van tuinboeken blijft aanzwellen, neemt de tijd die daadwerkelijk aan tuinieren wordt besteed, voortdurend af. Voor gehaaste tuiniers is de wildebloemenweide een uitkomst. Comfortabel rondrijdend op een zit- maaier kun je de zaak bijhouden, maar op de paar vierkante meters die de moderne tuin nog beslaat, is de draaicirkel van de zitmaaier waarschijnlijk gro ter dan de bloemenwei. Wat wél tot de mogelijkhe den behoort op een geringe oppervlakte is de akker- tuin. Het mooie van tuinieren: met akkerbloemen is dat je ieder jaar andere bloemen kunt inzaaien, want de essentie van de akker is dat hij ieder jaar HÜf wordt omgespit Zwaar werk> dat omspitten, maar de tweeverdiener doet dat niet zelf; hij besteedt het zware werk uit aan een Pool of aan een illegale asielzoeker. Mengsels van akkerbloemenzaad zijn kant-en-klaar të koop, in veel samenstellingen. Klaprozen en korenbloemen zijn ef fectief, maar ook de bolderik is de moeite waard. Je kunt je akker een nostalgisch tintje geven door gerst - of haver - en kamille aan het mengsel toe te voegen. Jammer dat gerst en haver uitsluitend als voedingsgewassen geteeld worden; an ders zouden het prachtige eenjarige siergrassen zijn. Tuinieren met akkerbloemenmengsels "vraagt weinig ken nis, en al evenmin veel arbeid, maar een voorwaarde is wel dat je bijhét maken van je akkertje uitgaat van grond die vrij is van wortelonkruiden als zevenblad, winde en akker- pest. Eenjarige Onkruiden vormen géért probleem; die ge ven de akker juist een authentiek tintje. Voor wie zaait op schone grond, is wieden dan ook overbodig. Het Nederlandse ontwerpduo Scholten Baijings is succesvol met zijn specifieke gebruik van kleuren: pasteltinten worden moeiteloos gecombineerd met neonkleuren. De ontwerpen waren daardoor altijd makkelijk herkennen, maar inmiddels lijkt iedereen deze kleurtaal te hebben overgenomen. door Cor-Peter Pasma Carole Baijings en Stefan Schol ten. foto's PR p de beursvloeren van twee grote inter nationale meubel beurzen - Maison Objet in Parijs en 1MM in Keulen - heerste soms het gevoel dat het Nederlandse ont werpduo Scholten Baijings door iedereen was gevraagd iets nieuws te ontwerpen. Het handels merk van de twee, een subtiele, maar gedurfde combinatie van neutrale kleuren en neonkleuren, was overal te zien. Zoals bij het beroemde Italiaanse meubellabel Moroso. Het merk had de door Alfredo Haberli ont worpen stoel Take a line for a walk voorzien van nieuwe bekleding die zo uit het atelier van Scholten Baijings leek te zijn gekomen. De kleuren grijs en bruin van de bekleding worden bij elkaar gehou den door een neongele rits. En Moroso is zeker niet het enige merk dat het spoor van Scholten Baijings volgt. De kleurtaal die het Nederlandse ontwerpduo in 2005 aan het grote publiek introdu ceerde met een collectie bij design uitgever Thomas Eijk is zeven jaar later gemeengoed geworden. Sterker nog: verffabrikanten en kleurendeskundigen verklaarden de combinatie tussen pasteltinten en neon tot dé trend van 2012. Pan- tone, een van 's werelds grootste leveranciers van kleurensystemen stelt boven dien dat deze trend niet al leen beperkt blijft tot de interi eurbranche, maar dat de mode wereld deze nu ook gaat overne men. En meestal is dat andersom. Veel meubelmakers experimente ren met de opvallende kleurstellin gen in talloze verschijningsvor men. Zo maakte Richard Hutten voor het Italiaanse merk Covo een serie spiegels die aan de achter kant zijn voorzien van neonlicht. Je hoeft je daarbij niet af té vragen wat zijn inspiratiebron is geweest. Ook tapijtmakers hebben de kleurtaal van het Nederlandse duo in de armen gesloten. Het is een di rect gevolg van het succes dat Scholten Baijings hadden met hun textielcollectie voor het Deen se merk Hay. De door hen ontwor pen collectie theedoeken en bed dengoed won veel designprijzen, waaronder die van de Woonbeurs Amsterdam. Het Nederlandse merk Carpet Sign hééft twee zeer geslaagde series in de collectie die gebruik maken van dezelfde kleur taal. De Connect- en de Metropo lis-serie passen door het kleurge bruik en de toepassing van ver schillende materialen uitstekend in de huidige trend. PersonaliSeren is een term die je veel hoort. Ook in de meubelbranche, met name als het gaat om accessoires. Je eigen stempel drukken op een standaardproduct, zoals je eigen foto of naam op een kopje of onder zetter laten printen, is 'in'. Zo stond eind vorige maand in deze bijlage een artikel over Kewlox, een bedrijf dat kasten aanbiedt waarop je een foto kunt laten prin ten, Dat principe volgt ook Mooiaandewand.nl, alleen dan voor wandkastjes. Die zijn ideaal voor het opbergen van bijvoorbeeld mo bieltjes, afstandsbedieningen of tabiets. Klanten kunnen op de site één type kast (45 bij 45 centimeter groot, 5 centimeter diep) bestel len, en daar een foto bij kiezen voor op het deurtje (totaalprijs: 129 euro). Dat kan een eigen foto zijn, maar ook êen afbeelding uit de websitebibliotheek. Mooi aan de wand en mooi opgeruimd! 1 Inspiratiefoto van Perscentrum Wonen. Op dé voorgrond kussentjes van Scholten Baijings;. Op de achtergrond- de Skyline-gordijnen vaiyCristian ZpK«nagn vooï Kvadrai,.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24