Een huis hebben als hobby wonen3 L vrijdag 2 maart 2012 door Mieike van der jagt Veel achter de voordeur van Vuilst- raat 6 in Goes is helemaal niet wat het op het eerste gezicht lijkt. Het begint al bij het huis zelf: piep klein. Een smal huisje met een puntdakje. Op de benedenverdieping is zelfs een hap je uit de gevel om de doorgang van de smalle Vuilstraat ietsje breder te maken. Eenmaal binnen, blijkt er een wereld van ruimte te bestaan tussen de gevelwanden van de Vuilstraat, Sint Jacobstraat, Blauwe Steen en Grote Kade. En veel van die ruim te staat bij het kadaster op naam van Vin cent en Ineke van Limbergen. Met hun kinderen Merel en Wolf wonen ze eigenlijk in twee panden, een pakhuisje uit 1700 en een koetshuis 1600. Het hoor de vroeger bij het huis De Baerse, waarin de drogisterij Den Herder is gevestigd. „Van allebei zijn wij de eerste bewoners", meldt Vincent trots en die trots stoelt vooral op het feit dat hij er eigenhandig een knots van een woning van heeft ge maakt: een woning vol verrassingen. „Het pakhuis kon ik tien jaar geleden ko pen, heel toevallig. Het stond zo'n beetje in te storten en er was ook al eens brand geweest. Een stel jongeren gebruikte het om er pintje te drinken en een beetje te blowen. Ik kwam er een keer en zag er meteen een prima woninkje in, precies in de sfeer zoals ik mijn huis gedroomd had." Net in de tijd dat hij begon te klussen, leer de Vincent Ineke kennen en gelukkig had ze dezelfde droom. „Voor twee mensen is het te klein, maar ik had meteen de hoop dat het koetshuis op termijn ook wel te koop zou komen." En aldus geschiedde, al was het koetshuis veel te groot en moest hij het samen met een maat kopen om het vervolgens te split sen. Vincent en Ineke behielden de grote binnentuin en maakten op de zolder twee slaapkamers en een badkamer. Beneden in het koetshuis zijn een grote werkruimte en een slaapkamer in aanbouw Voor Wolf In het pakhuis heeft Vincent beneden een werkplaats, boven zijn de woonkamer en de keuken. Iedereen die er komt, zou zwe ren dat alle details, zoals spanten, ramen, deuren en vloeren origineel zijn, maar nee, Vincent maakte alles zelf tot aan de doorleefd versleten hardstenen vloeren toe. De keukenapparatuur zit achter fron ten, die gemaakt lijken van dik geklonken brons. „Geschilderd hout." Overal, in alle muren, zitten kijkdoosjes met kunstwerken van Vincent of met ver zamelingen. „Ik ben dol op kijkdozen en het kwam dus goed uit dat alle muren hier scheef zijn. Om ze recht te trekken moes ten er voorzetwanden voor Dan hou je ge noeg ruimte over voor kijkdozen." Vincent is 'kunstenaar, of zoiets'. Zijn kunst laat zich omschrijven met 'steam- punk'. Het heeft de sfeer van het Victo riaanse, geindustrialiseerde Engeland, maar met een humoristisch sausje. De doodskoppen, veel kleiner dan echte, maar met volwassen gebitten, zijn veel eer der komisch dan griezelig en in een knus holletje zit een bejaarde rat lekker met een pilsje televisie te kijken. Wat brons of staal lijkt, is hout, wat hout lijkt is piepschuim en wat steen lijkt is beton. Maar er is ook een heleboel echt in het huishouden op Vuilstraat 6. De vier bewo ners, om te beginnen, maar ook alle meu bels. „Die komen bijna zonder uitzonde ring bij Galerie 1900 vandaan, verderop op het hoekje van de Sint Jacobstraat. De eige naar, Peter de Koning, heeft altijd precies het soort spullen dat wij mooi vinden. Nieuwe meubels zijn nooit zo degelijk en zo mooi en als ze dat wel zijn, zijn ze on betaalbaar", vind Ineke. Het zal nog heel wat vrije uurtjes vergen voordat het helemaal klaar is, maar geluk kig is het huis hun hobby. Tips? Mail naar: wonen@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23