Fondse laat ook strijkers improviseren cultuur15 Elk optreden is weer anders agenda Expositie met werk kinderen Artiesten zeggen af voor Oostburg vrijdag 2 maart 2012 Uit Tholen afkomstige componist samen met Eric Vloeimans en Matangi Quartet in Porgy en Bess Meer agendanieuws op de website van deze krant. PODIUM Goes 'Spuiten Slikken' De Mythe, 20.00 uur Concert The Devil's Blood. 't Beest, 20.30 uur Krabbendijke 'Buigen voor Oranje' door Nel Kars. De Meiboom 20.00 uur Middelburg Cabaretier Bert Visscher. Uitverkocht. Stadsschouwburg, 20.00 uur Popaanzee-avond: Moss Gork A27. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland Wim Sonneveldprijs 2012: Fleur Hen driks, Peter van Rooijen, Maartje Kine. De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg De voorstelling van Frans van Deursen in het Ledeltheater is geannuleerd. Terneuzen 'The Soul of Motown - Part IV'. Scheldetheater, 20.00 uur Orgelconcert André van Vliet. Grote Kerk Terneuzen, 20.00 uur The Powerpimps Conspiracy. De Pit, 21.30 uur Vlissingen The man in the mirror, muziektheater door leerlingen Scheldemond, Arsenaaltheater, 18.45 en 20.45 uur. De Zeeuwse Komedie: 'Chilling Out'. Theater Vestzak 99, 20.30 uur. Emma Kirkby London Baroque. Sint Jacobskerk, 20.00 uur Westkapelle Voorronde HooilKoorts. Kasteel van Batavia, 20.30 uur. Improcabaret wil zeggen dat al les vanuit de zaal komt. „Alle verhalen worden aangedragen door het publiek. Dat geeft een ge voel van verbroedering" zegt artis tiek leider en speler Daniel Koop- mans van de improcabaretgroep Op Sterk Water. Het is zaterdag te beleven in Wissenkerke. „Optreden in een klein dorp vind ik zelf veel leuker dan bijvoorbeeld in Amsterdam. In een dorp ken nen de mensen elkaar beter. Daar door ontstaat er sneller iets ge meenschappelijks. Wij creëren graag een huiskamergevoel en dat gaat gemakkelijker op een plek waar bijna iedereen elkaar kent", legt Koopmans uit. Hij benadrukt dat elk optreden van Op Sterk Water weer anders is. De groep telt tien leden, onder wie vijf vaste spelers, van wie er steeds vier een optreden verzor gen. Hechte combinaties dus, waar door de cabaretiers goed op elkaar ingespeeld raken. „Soms moet de zaal even op gang geholpen wor den, maar al snel komen er reac ties bijvoorbeeld op de vraag: wat hebt u vandaag gedaan?" Zodra ie mand wat roept, maken wij er een lied van. Niks is vooraf bedacht, al les ontstaat ter plekke." De groep werkt niet met een vast stramien of met composities waar Improcabaretgroep Op Sterk Water in de teksten moeten passen. „Daarmee zouden we het onszelf alleen maar moeilijker maken. De show heeft wel wat vaste onderde len. Zo beginnen we altijd met een lied en eindigen we met een musical." Koopmans is al ruim tien jaar be trokken bij Op Sterk Water, eerst als speler en sinds 2009 ook als ar tistiek leider. Hij heeft dit collec tief ten behoeve van de hechtheid en de kwaliteit wat kleiner ge maakt. Volgend jaar wil hij met een geheel nieuwe show komen. Met 'nieuw' doelt hij dan op de foto Merlijn Doomernik vormgeving, met meer licht- en ge luidseffecten. Het blijft wel impro cabaret en dus draagt de zaal bouwstenen aan voor de inhoud. Op Sterk Water is echt een man nenbroeders-groep? „Het is niet dat we bewust vrouwen buitenslui ten. Maar het is zo onder elkaar wel vertrouwd geworden. Ik ken ook eerlijk gezegd geen vrouw die erbij zou passen. Wellicht is impro viseren toch ook meer een man- nending." Op Sterk Water, morgen in zaal Onder de Toren, Wissenkerke, 20.00 uur. MIDDELBURG - De maandelijkse Kunst en Cultuurroute in Middel burg staat zondag in het teken van 'Kind en kunst'. In totaal 38 kinde ren zijn bij verschillende kunste naars in hun ateliers aan het werk geweest. Het resultaat is te zien op een expositie die zondag om 11.00 uur wordt geopend, in de Koe poortstraat 6. Tijdens de opening is er muziek door Huibert-Jan Fa- ber met twee leerlingen van de muziekschool. De kunstroute zelf duurt zoals ge bruikelijk van 13.00 tot 17.00 uur. OOSTBURG - Nadat al de voorstel ling van zaterdag was uitgesteld, is ook de theatervoorstelling van van avond in het Ledeltheater in Oost burg geannuleerd. Het optreden van Frans van Deursen en Pavadi- ta Tango String Quartet vervalt. In plaats daarvan wordt, net als mor gen, de film The Artist vertoond. Aanvang: 20.15 uur. Ook het optreden van Tommy 8c The Wildflowers morgen in The Lane in Oostburg is afgelast. In plaats daarvan speelt de formatie The Blues Sensation (22.00 uur). Testimoni is een persoonlijke muzikale ge tuigenis die de componist en pianist Mar tin Fondse schreef. Samen met meester- trompettist Eric Vloeimans en Matangi Quartet zette hij die op cd, waarbij zijn nieuwe muzikale liefde centraal staat: de vibrandoneon. Zondagmiddag spelen ze in Porgy en Bess in Terneuzen. door Mischa Beckers Testimoni is een suite die bestaat uit twee delen: het introspectieve 'Inte- riori' en 'Exteriori', een loflied op de expressie. Het eerste deel stamt al uit 2006. „In eerste instantie kreeg ik van de Toonzaal in Den Bosch een compositie opdracht voor Eric Vloeimans en Matangi Quartet", zegt Martin Fondse, die opgroeide in Tholen. „Dat werd 'Interiori'. Maar ja, dat was eigenlijk voor een eenmalig concert. Een paar jaar later wilde ik er iets meer mee doen. Ik zocht toen een tegenhanger van die sferische, introverte composities." Zo ontstond 'Exteriori' met muzikale verta lingen van uiteenlopende ervaringen zoals de sfeer in een Braziliaans metrostation of 'Floc de Neu', Catalaans voor sneeuwvlokje. „Mijn link met Spanje is Barcelona. Daar had je destijds die albino gorilla. Die heette sneeuwvlokje en zo noemde men Ronald Koeman daar ook. Dat vind ik grappig, een stuk voor klassieke muzikanten dat naar een albino gorilla genoemd is." Fondse voelt zich thuis in veel genres en stij len. Hij schrijft net zo makkelijk voor het Metropole Orkest, Basement Jaxx en de strij kersarrangementen voor Blofs EP Radio Ber lijn als hij improviseert met bijvoorbeeld zijn Starvinsky Orkestar. Voor de Testimoni vond hij een mogelijkheid om ook de strij kers uit het kwartet te laten improviseren. „Ik geef ze richtlijnen, maar ze kunnen zelf bepalen welke noten ze in welke volgorde Martin Fondse (rechts) met de vibrandoneon. Links trompettist Eric Vloeimans. Op de achtergrond de leden van Matangi. spelen. Voor mij is het erg belangrijk dat ze daarin zelf hun keuze maken. Dat ze spelen wat er net niet staat, zodat de anderen daar weer op moeten reageren. Dat hoort bij mijn stijl." Fondse levert dus fragmenten en suggesties. Per compositie zit daar wel verschil in. „Zo wordt het niet onsamenhangend of vaag maar een mooie versmelting van klanken." De kers op de taart zit in Jiet onverwachtse „Stel je voor: van je buurman weet je niet exact wat die gaat spelen maar daar moet je wel op reageren. Dat maakt het zo span nend en interessant." Bij 'Interiori' zit Fondse achter de piano maar bij 'Exteriori' speelt hij nadrukkelijk vi brandoneon. Dat instrument wordt aange blazen door een lang, s-vormig mondstuk en bespeeld met een pianoklavier. Het heeft in zijn optiek een paar belangrijke voorde len. „Je kunt spelen met aanzwellende klan ken, vibrato en dynamiek. De verwantschap foto Jochem Jurgens met de bandoneon is groot en de associatie met bijvoorbeeld Argentijnse muziek is makkelijk gemaakt. Je kunt er dus veel pas sie in leggen. Het geluid kruipt echt in dat van de trompet en strijkers." Communice ren via de adem, noemt Fondse het. Dat kan niet met een piano en het boort heel nieuwe mogelijkheden aan. Martin Fondse, Eric Vloeimans en Matangi, zon dag in Porgy en Bess, Terneuzen, 15.00 uur. door Ali Pankow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15