Geld snel naar Grieken economie 113 Rentes in zuiden van Europa dalen ndernemer De Europese leiders hebben gisteren Griekenland geprezen voor de vooruitgang die het boekt in de schuldencrisis. ROME - De rente op Italiaanse en Spaanse staatsobligaties is gisteren stevig gedaald. Volgens analisten ja gen de goedkope kredieten van de Europese Centrale Bank (ECB) de vraag naar de schuldpapieren aan. Het rendement op tweejarige Itali aanse leningen daalde gister ochtend voor het eerst sinds no vember 2010 tot minder dan 2 pro cent. De rente op tienjarige obliga ties zakte tot 5,08 procent. Dat is het laagste niveau sinds eind augus tus vorig jaar. Het rendement en de waarde van een obligatie bewe gen tegengesteld. Een lager rende ment wijst op een hogere waarde. De rente op tienjarige Spaanse le ningen nam af tot 4,9 procent. Ruim twee weken geleden lag het rendement nog op bijna 5,5 pro cent. Spanje veilde gisteren voor 4,5 miljard euro aan leningen met looptijden van twee tot vier jaar. De rentes op deze leningen kwa men vooral bij de twee kortste le ningen aanzienlijk lager uit dan bij de vorige vergelijkbare veilingen. Het rendement op de tweejarige le ningen daalde van 3,6 naar 2,1 pro cent. Op de driejarige obligaties werd een gemiddelde rente gebo den van 2,6 procent. Vorige maand was dit nog 3,3 procent. De ECB verstrekte woensdag voor in totaal 530 miljard euro aan goèdkope driejarige leningen aan Europese banken, waarvan 139 miljard euro aan banken in Italië. De eerste ron de van deze kredieten, in decem ber 2011, zorgde ook al voor een da ling van het rendement op Zuid-Europese staatsobligaties. Om zijn goede wil te tonen, heeft gisteren de Griekse premier Papa- demos afgezien van zijn salaris om een bijdrage te leveren aan het te rugbrengen van de schuldenberg van het land. Dat heeft een rege ringsbron gisteren gezegd. EU-leider nemen eerste stap pen om 130 miljard aan Athe ne over te maken. Schuldeisers Grieken krijgen geen geld van verzekeringen. Herman Van Rompuy wordt herbenoemd als president van de Europese Unie. BRUSSEL - Griekenland zal nog even moeten wachten op het eer ste geld uit het tweede reddings pakket van 130 miljard euro. Wel werden enkele technische stappen gezet waardoor de uitbetaling van geld uit het nieuwe pakket dichter bij is gekomen. Dat kwamen de ministers van Financiën van de ze ventien eurolanden gisteren in Brussel overeen, zo bleek uit een schriftelijke verklaring van de voor zitter van de vergadering Jean-Claude Juncker. De bewindslieden prezen de voor uitgang die Griekenland heeft ge boekt in het omzetten van afge sproken maatregelen in wetgeving. Dinsdag nog nam het Griekse par lement nieuwe bezuinigingsvoor stellen aan. De ministers hebben 'met tevredenheid' kunnen vast stellen dat Griekenland doorslagge vend en snel actie heeft onderno men op het gebied van onder meer begrotingsevenwicht en pen sioenhervormingen, aldus de tekst. De zogeheten eurogroep herhaal de dat een grote deelname van banken en verzekeraars in het kwijtscheldingsprogamma en het doorvoeren van de volledige lijst van maatregelen noodzakelijke voorwaarden zijn voordat de Grie ken het toegezegde geld krijgen. Volgens de bewindslieden biedt het kwijtscheldingsprogamma voor de private sector 'voldoende aantrekkelijke en unieke kenmer ken' om in te stappen. De verliezen die schuldeisers van Griekenland moeten nemen op hun Griekse obligaties rechtvaardi gen voorlopig geen uitkering van verzekeringen tegen wanbetaling door het land, bepaalde de interna tionale handelsvereniging voor de rivaten ISDA gisteren. Volgens de ISDA is er geen sprake van een zo geheten 'credit event', een situatie waarbij Griekenland in gebreke blijft. Dat betekent dat obligatiever zekeringen (credit default swaps) niet hoeven te worden uitgekeerd. Per saldo zou er internationaal voor ongeveer 3,25 miljard dollar aan dergelijke verzekeringen tegen een Griekse wanbetaling uitstaan. De ISDA wees er ook op dat de schuldendeal van Griekenland nog niet is afgerond. De vereniging sluit niet uit dat nieuwe ontwikke lingen alsnog tot een 'credit event' leiden. EU-President Herman Van Rom puy heeft gisteren een tweede ter mijn gekregen. De Belg kan nu tot december 2014 op zijn post blij ven. Zijn herbenoeming gebeurde gisteravond op de Europese top in Brussel. Formeel gaat het om het permanente voorzitterschap van de Europese Raad (de toppen van alle EU-leiders). Van Rompuy is sinds december 2009 de eerste pre sident van de EU. zie onze websitereconomie Maximaal tekort 3 procent is heilig huisje voor Brussel Premier Rutte beleeft een vrolijk moment met de Duitse bondskanselier Merkel en de Tsjechische premier Necas tijdens de EU-top. foto Yves Logghe/AP vrijdag 2 maart 2012 Na de Griekse president Carolos Papoulias, ziet ook de premier Lucas Papademos af van zijn salaris om een bijdrage te leveren aan het terugbrengen van de schuldenberg van het land. Dat heeft een regeringsbron gisteren ge- Wat kunt u in de komende Ondernemer verwachten? Thema Gemeentespecial Arbeidsmarkt BOG Datum 17 maart 21 april 19 mei Meer informatie? deOndernemer Zeeland T 0118-434 070 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13