Vladimir Poetin op herhaling io presidentsverkiezingen Als Vladimir Poetin zondag gekozen wordt tot president, bepaalt hij opnieuw Ruslands route. Tijdens het laatste grote protest voor de verkiezingen trof fen voor- en tegen standers elkaar. Vladimir Poetin: van geheim agent tot president vrijdag 2 maart 2012 door onze correspondent Flloris Akkerman Een fluitconcert en boe geroep zwelt aan, wan neer een Poetin-aan- hanger in zijn auto langs rijdt. Lachend houdt hij een rood hart van papier vast. 'Poetin houdt van iedereen', staat erop. Hij be geeft zich op vijandelijk terrein. Om hun pleidooi voor eerlijke ver kiezingen kracht bij te zetten en uit protest tegen premier Vladimir Poetin vormen demonstranten langs de ringweg een cirkel rond het Moskouse centrum. Allen uit gedost met minstens een vleugje wit. Op witte lintjes staat 'Voor Rusland zonder Poetin'. Hier op de hoofdstedelijke Tuinring ont moeten de twee kampen elkaar. Beide partijen richten zich tot de 59-jarige Vladimir Vladimirovitsj Poetin, de man die hun toekomst in handen heeft. Het was afgelopen weekend het laatste grote protest van de opposi tie voor de presidentsverkiezin gen. Met een score van 66 procent in de peilingen, volgens het onaf hankelijke onderzoeksbureau Leva- da-centrum, kan Poetin in de eer ste ronde de zege niet ontgaan. Waarmee de huidige premier op herhaling gaat. Hij was al eens pre sident van 2000 tot 2008. Als hij wordt gekozen, maakt hij zich op voor een termijn van zes jaar. De oppositie heeft tot nu toe het nakijken. Poetin geeft niet toe aan hun eisen: vrijlating van politieke gevangenen, het aftreden van de voorzitter van de Centrale Kies commissie Vladimir Tsjoerov, de registratie van oppositiepartijen, vrije, eerlijke parlements- en presi dentsverkiezingen en het herzien van de volgens de oppositie frau duleuze uitslag van de parlements verkiezingen van 4 december, waar Poetins partij Verenigd Rus land ondanks een nederlaag van zou hebben geprofiteerd. De oppositie eist een ander poli tiek systeem, dat een einde moet maken aan de macht van Poetin. Met onafhankelijke rechtspraak en een parlement, dat niet alleen be staat uit ja-knikkers. Het komt er niet van onder Poetin, denkt Oleg Kozyrev (39). „Dat zit niet in zijn karakter. Hij is niet iemand die zijn beleid radicaal omgooit. Hij ge looft oprecht dat de oppositie een vijand is van Rusland. Dat het Westen achter de protesten zit." Scenarioschrijver Kozyrev vreest dat Poetin na de verkiezingen met harde hand gaat ingrijpen. Hij wil de angel uit het protest halen. De premier waarschuwde woensdag dat elk protest tegen hem, waar voor de autoriteiten geen toestem ming verlenen, niet wordt getole reerd. De oppositie heeft aange kondigd maandag 5 maart, de dag na de verkiezingen, de straat op te gaan. „Poetin wil laten zien dat hij de president is. Dat doet hij door middel van repressie. Hij pakt de oppositieleiders op. Hij zet de on afhankelijke media onder druk." 'Geld voor meer loon is er niet. Ofwel. Maar het gaat op aan corruptie.' Poetin hamert erop dat Rusland de economie moet moderniseren. De industrie is verouderd. Het land is kwetsbaar door zijn afhan kelijkheid van olie en gas. Zeker als de olieprijs zakt, waardoor de ze inkomstenbron opdroogt. Kozy rev denkt niet dat het er nog van komt. „Hij is nu twaalf jaar aan de macht. Dan had hij dat veel eerder moeten doen. Als je hervormin gen doorvoert/moeten bedrijven met elkaar concurreren. Dat brengt de corrupte belangen die bedrijven en politici met elkaar hebben in gevaar." Of Poetin de rit tot 2018 uitzit? Ko zyrev verwacht van niet. „Nie mand hier in Moskou steunt hem. Mensen in de provincie gaan in zien dat Poetin zijn belofte van ver hoging van pensioenen en salaris sen niet kan waarmaken. Dat geld is er niet. Nou, eigenlijk wel. Maar het gaat op aan corruptie." Poetin schetste de afgelopen we ken het toekomstbeeld van zijn Rusland. Hij noemde de strijd te gen corruptie, het versterken van het leger, het verkleinen van de rol van de overheid in de economie en de noodzaak tot modernisering van de economie. Op sociaal ge bied belooft hij meer salaris voor docenten en artsen. Zijn achterban liet door heel Rus land van zich horen als reactie op de protesten van de oppositie. Zo als in Lipetsk, een stad 400 kilome ter ten zuiden van Moskou. Het is de arbeiders- en middenklasse. Hier geen iPads en iPhones zoals bij demonstraties van de opposi tie, maar kozakkendans en accor deons. Vanaf het podium spoort Pavel Semjonov (33) het publiek aan om op Poetin te stemmen. „Poetin heeft Rusland democratie bezorgd. Hij steunt organisaties, zoals die van mij. Hij heeft ge zorgd voor extra belasting voor oli garchen. Hij steunt het leger. Hij heeft het pensioen van mijn vader verhoogd. We zijn er niet op ach teruitgegaan." Semjonov heeft een rotsvast ver trouwen in de toekomst onder Poetin. „We willen een rustig lé ven. Als Poetin de lijn doortrekt van de afgelopen jaren ben ik te vreden. Zoals elke president die aan een nieuwe termijn begint, zal hij veranderingen doorvoeren. Wat die zijn, weet ik niet. Maar Vladimir Vladimirovitsj handelt al tijd in het belang van "het volk." zie onze website:buitenland 30.000 demonstranten vormen menselijke ring in Moskou Vladimir Vladimirovitsj Poetin werd op 7 oktober 1952 geboren in het toenmalige Leningrad, nu Sint-Petersburg. Een broertje van Poetin overleed aan ondervoeding tijdens het beleg van Leningrad door de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog. Kritiek op het communistische bewind was Vladi mir Poetin vreemd, ook al door het milieu waaruit hij voortkwam. Zijn vader, die als eeri fervent mar xist-leninist bekend stond, diende in de Sovjet-mari ne. Later werkte hij bij de NKVD, de gevreesde ge heime dienst van dictator Jozef Stalin. De grootva der van Poetin was de privékok van de Sovjet-lei ders Vladimir Lenin en Stalin. De latere politicus studeerde aan de universiteit van Leningrad. In 1975 studeerde hij af en trad di rect toe tot de KGB, de geheime dienst, waar hij bij de buitenlandse afdeling terecht kwam. Poetin werd in augustus 1999 premier onder de pre sident Boris Jeltsin. Onverwacht kondigde Jeltsin op 31 december zijn aftreden aan en Poetin volgde hem op. Op 26 maart 2000 won hij de presidentsver kiezingen en vier jaar later werd hij herkozen. Poe tin mocht zich niet voor een derde termijn kandi daat stellen daarom schoof hij in 2008 zijn politieke vriend Dmitri Medvedev naar voren. Nu grijpt hij opnieuw zijn kans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10