Gieterij ijzersterk in kunst en kwaliteit 201 zee donderdag 1 maart 2012 z gewenste temperatuur heeft, in de vormkast gegoten. Een prachtig ge zicht, het gietijzer lijkt wel vloei baar goud en veroorzaakt een hel le vonkenregen die gelijkt op het allermooiste siervuurwerk. Na geruime tijd afkoelen, gaat de vormkast eraf en kan met een hamer het vormzand van het gietstuk worden gehaald. Het vormzand wordt gereinigd en wordt opnieuw gebruikt en het gietstuk wordt nabewerkt. Bra men worden weggeslepen en ook de zogenoemde 'opkomers' waar door het vloeibare metaal in de vorm is gegoten. Lankreijer: „We doen in eigen huis ook de kwaliteitscontrole. Door middel van ultrasoon- of magne tisch onderzoek, kijken we of het gietstuk aan alle eisen voldoet." En dat doen ze meestal wel. Ster ker nog, de gietstukken van ZVG staan bekend om de oerdegelijke slijtvastheid. Lankreijer met een lach: „We zijn eigenlijk té goed. Onze gietstukken gaan te lang mee. Gingen ze maar wat eerder stuk, dan klopte de klant ook va ker bij ons aan voor nieuw materi aal!" 'De ijzergieterij' Opgericht in Sas van Gerit in 1954, door Brabander Ad van Dongen. Sinds 2007 onder leiding van Har ry Lankreijer. De Zeeuws Vlaamse Gieterij biedt B werk aan vijftig medewerkers. Een van de enige in zijn soort in ne- derland. In de volksmond bekend als 'de ij zergieterij', terwijl er allerlei materi alen worden gegoten; gietstaal, gietijzer, brons en aluminium. Uit de gieterij komen complete la ger- en pomphuizen, tandwielen, radarschijven, maar ook kunstwer ken zoals het Lost Luggage Depot (Jeff Wall) in Rotterdam. Het bedrijf brengt ook materiaal uit in zelf uitgevonden slijtvast chroomstaai. De gietstukken uit Sas gaan de he le wereld over; Argentinië, Mexico de VS, Singapore. Klanten zijn onder andere Tata Steal (Hoogovens), Flowserve, Stork, Dow, Procter Gamble. www.gieterij.nl. Een medewerker haalt handmatig ongerechtigheden uit een pot met zo'n duizend kilo vloeibaar gietijzer van 1350 graden. foto srZVG Het lijkt hout, het is gietijzer; een detail van kunstwerk Lost Luggage depot in Rotterdam. Directeur Harry Lankreijer van de Zeeuws Vlaamse Gieterij. foto Mark Neelemans Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in ternationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: Zeeuws Vlaamse Gieterij door Sheila van Doorsselaer Tandwielen met een doorsnede van drie me ter, enorme gietijzeren pomphuizen voor zwaar industrieel ge bruik maar ook oogstrelende (bronzen) kunstwerken. Het ver laat allemaal de Zeeuws Vlaamse Gieterij (ZVG) in Sas van Gent. Be stemming: wereldwijd. De Sasse gieterij is in Nederland een van de enige in haar soort. „De meeste gieterijen zijn gespecia liseerd in het gieten van één speci fiek materiaal, terwijl wij gietstuk ken maken van gietijzer, gietstaal, aluminium en brons", zegt Harry Lankreijer, directeur van ZVG. „Die veelzijdigheid is onze kracht." ZVG heeft een indrukwekkende klantenkring. Tata Steel, Flowser ve, Stork, Dow en vele andere be stellen onderdelen bij de Sasse gie terij. Het gaat dan om gietstukken die tegen een behoorlijk stootje moeten kunnen, bedoeld voor zwaar industrieel gebruik. Aan de andere kant, ook (interna tionale) kunstenaars weten ZVG te vinden. In Sas van Gent worden de artistieke ideeën die in het van het uiteindelijke gietproduct. Aan de hand van deze mal, wordt de gietvorm vervaardigd, niet van een of ander oersterk materiaal (er moet immers gloeiend heet ge smolten metaal in), maar van zand. Dit vormzand wordt ge mengd met hars en een chemische toevoeging en kan daarom in elke gewenste vorm worden 'geperst'. Het kan met enige kracht worden verbrokkeld, maar het kan de hitte van vloeibare metalen weerstaan. De zandmallen worden vooraf in gesmeerd met een keramische coa ting, zodat de zandkorrels niet in het metaal bakken en worden in een vormkast gelegd. Pas dan volgt het gietproces. Het metaal wordt in twee moderne in ductieovens of een gasoven ge smolten en wordt, wanneer het de hoofd van de kunstenaar leven, omgezet naar tastbare kunst. Of het nu om een reuzentandwiel van aluminium gaat, of een gietij zeren paard, de totstandkoming van het eindproduct is van begin tot eind indrukwekkend. Het begint al in de eigen mo delmakerij van ZVG. Daar maken de vakmensen uit hout of kunststof een gedetailleerd model ifj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68