Akkers waar schelpdieren zich iS| zeeland SOM blijft diep in het rood Eucharistieviering in Zuud-Bevelands Rentevrije weken 0% rente Doel mogelijk afgesloten na vernielingen donderdag 1 maart 2012 1 B Onderwijskoepel door Luc Oggel KRUININGEN - Ondanks een pakket aan bezuinigingen blijft de finan ciële situatie van onderwijskoepel SOM, waar onder meer de zes Rei- merswaalse openbare basisscholen bij zijn aangesloten, uiterst peni bel. De stichting heeft in 2015 een tekort van een kleine drie ton, blijkt uit de meerjarenbegroting. Een nieuw pakket aan maatrege len is daarom noodzakelijk. Hoewel de bezuinigingsoperatie van 2010 en 2011 wel enig effect heeft, blijft SOM (Samen Onder wijs Maken) rode cijfers schrijven. Oorzaken zijn onder meer dalen de leerlingenaantallen, minder geld vanuit het Rijk, de relatief kleine en dure scholen in Reimers- waal en de personeelskosten. Blij ven aanvullende bezuinigingen uit, dan zou het openbaar onder wijs in gevaar kunnen komen, heeft de bestuursmanager van SOM aan de onderwijswethouders van de vier betrokken gemeenten (naast Reimerswaal Bergen op Zoom, Woensdrecht en Steenber gen) medegedeeld. SOM wil nu onder meer de personeelsformatie verder terugbrengen om uit de ro de cijfers te komen. De Reimerswaalse wethouder Hans de Kunder spreekt van een moeilijk dossier, waar hij 'dubbel in zit'. „We gaan als college ak koord met de begroting op voor waarde dat de tekorten met de nieuwe maatregelen worden weg gewerkt. De bestuursmanager van SOM heeft ons beloofd dat dat lukt, dus dat vertrouwen geven we. Maar men zal behoorlijk aan de bak moeten." Het Reimerswaalse college stelt de gemeenteraad voor om de begro ting goed te keuren. Of die de Stichting de hand boven het hoofd wil blijven houden, zal blij ken op dinsdag 6 maart tijdens de raadsvergadering. Het proefstation van Zeeland Aquacultuur met op de achtergrond de nog als akkerbouw in gebruik zijnde Olzendepolder. De Olzende- en St. Pieterspol- der ten zuidwesten van Yerseke zijn in beeld voor grootschalige aquacultuur, zo blijkt uit de structuurvisie aquacultuur van de gemeente Reimerswaal. door Lilian Dominicus Ga eens op de dijk langs de Oosterschelde ten zuid westen van Yerseke staan en stel je het eens voor: akkers waar geen aardappelen groeien of koeien grazen, maar waar schelp dieren in lange rijen met zoutwa terbassins worden opgekweekt voor consumptie. Met het proefstation van Zeeland Aquacultuur op de voorgrond, een samenwerkingsverband tussen Ko ninklijke Prins 8c Dingemanse en Roem van Yerseke, is dat op zich niet zo heel erg moeilijk te visuali seren. Daar, in de langwerpige vijvers aan de rand van industrieterrein Olzendepolder groeien al oesters, tapijtschelpen, kokkels en mosse len. Nog niet genoeg om rendabel te zijn, maar ze zijn dan ook nog maar twee jaar bezig. De produc tie blijft steken op de kostprijs van de algenkweek, die nodig is om de schelpdieren van voedsel te voor zien. „Daar moeten we echt nog een slag zien te maken", zei Ro nald de Vos van Zeeland Aquacul tuur onlangs nog op de schelpdie renconferentie in de Zeelandhal len van Goes. Technisch lukt het ze al. „Zelfs tijdens de vorst deze winter bleven de algen groeien." Dat Reimerswaal de voorkeur geeft aan de Olzende- en St. Pie- terspolder als mogelijke locatie voor grootschalige aquacultuur is 'Er is geïnvesteerd in ge bouwen, ik heb twee op volgers. In aquacultuur gaan zie ik niet zitten' door Frank van Cooten KWADENDAMME - In de Bonifacius- kerk van Kwadendamme is zon dag om 10.45 uur de tweede eucha ristieviering in het Hoogkerkelijk Zuud-Bevelands. Bij een aantal enthousiaste Zuud-Bevelanders rees een paar jaar geleden de vraag of de hoog kerkelijke liturgie nog dichterbij zou kunnen komen als ze in het dialect zou worden uitgesproken. Zij hadden het kerkje van Elles- diek voor ogen waar al gedurende tien jaar met veel enthousiasme diensten in het Zeeuwse dialect worden gehouden. De eerste viering in het Hoogker kelijk Zuud-Bevelands was vorig jaar in Kwadendamme. De bezoe kers waren van mening dat dif ini tiatief voor herhaling vatbaar was. Vandaar dat pastor Leo Peeters we derom is benaderd om voor te gaan in de Zeeuwse viering van ko mende zondag. De werkgroep van 't kerkje van El- lesdiek gaf ook deze keer toestem ming om uit haar repertoire te put ten. „Als het gaat om het beleven van emoties, het uitspreken van enthousiasme en zingeving, borre len vaak eerst de woorden uit je moerstaal op", aldus het parochie bestuur. DOEL - Het nog slechts door zo'n dertig mensen bewoonde Schelde- dorp Doel wordt 's nachts wellicht afgesloten met een slagboom. De slagboom zou op de toegangs weg tot het dorp moeten komen, de Engelsesteenweg. Aan de Schel- demolenstraat is er al eerder één geplaatst. Ook is een bewakingsfir ma actief en politie surveilleert va ker. Extra maatregelen zijn echter nodig, vinden actiegroep Doel 2020 en de gemeente Beveren. Een serie vernielingen door een groep Nederlandse jongeren afgelopen weekend is de aanleiding. Doel is al jaren gedoemd te ver dwijnen voor uitbreiding van de Antwerpse haven. bij financiering van uw nieuwe auto of occasion Opel 5+5 Deal: 5 jaar 0% financiering 5 jaar gratis onderhoud Chevrolet High five: 0% financiering extra inruilbonus tot 2.500,- Occasions: 0% financiering op alle G2 occasions CHEVROLET Let op! Geld lenen kost geld nX"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60