schelpdieren groene algen nuttigen zeeland i 21 Strandpaviljoens straks in Natura 2000-gebied Vera Weber naar Zeeuwse voorleesfinale Vroege Boomplantdag donderdag 1 maart 2012 foto Ronald den Dekker aan de rand van industrieterrein Olzendepolder groeien al oesters, tapijtschelpen, kokkels en mosse len. Nog niet genoeg om rendabel te zijn, maar ze zijn dan ook nog maar twee jaar bezig. De produc tie blijft steken op de kostprijs van de algenkweek, die nodig is om de schelpdieren van voedsel te voor zien. „Daar moeten we echt nog een slag zien te maken", zei Ro nald de Vos van Zeeland Aquacul tuur onlangs nog op de schelpdie renconferentie in de Zeelandhal len van Goes. Technisch lukt het ze al. „Zelfs tijdens de vorst deze winter bleven de algen groeien." Dat Reimerswaal de voorkeur geeft aan de Olzende- en St. Pie terspolder als mogelijke locatie voor grootschalige aquacultuur is 'Er is geïnvesteerd in ge bouwen, ik heb twee op volgers. In aquacultuur gaan zie ik niet zitten' door Marlijn de Koning NIEUWVLIET - Strandpaviljoens De Molen, Saint Pierre en De Boeka nier bij Nieuwvliet-Bad liggen straks in het Natura 2000-gebied Westerschelde. Protest bij de Raad van State leverde niets op. De drie paviljoens stapten, net als het colle ge van de gemeente Sluis, naar de Raad van State om de grens van het toekomstige natuurgebied te la ten verleggen. Rond de Verdron ken Zwarte Polder bij Nieuw- vliet-Bad valt ook het strand straks onder het Natura 2000-gebied. De strandpaviljoenhouders vrezen dat ze straks in hun bedrijfsvoering worden beperkt. Zo zouden ze pro blemen kunnen krijgen als ze zand weghalen om hun paviljoen bereikbaar te houden. De Raad van State bestrijdt niet dat de pavil joenhouders straks last kunnen hebben van hun nieuwe 'status', maar geeft aan dat zo'n afweging niet gemaakt hoeft te worden bij de begrenzing van een natuurge bied. Het ministerie heeft geconsta teerd dat rond de Verdronken Zwarte Polder 'embryonale wande lende duintjes' voorkomen, en die verdienen bescherming. De begrenzing mag niet beperkt worden door economische motie ven, stelt de Raad. nog niet eens zo'n gekke gedachte. De kennis uit Yerseke is er, alsme de de ruimte, bereikbaarheid en ge filterd Oosterscheldewater uit de buis onder het natte industrieter rein Olzendepolder. Tweede en derde keuze, respectievelijk de Tweede Bath- en Zimmermanpol- der, hebben minder van deze voor delen. Maar akkerbouwers Marijn en Piet de Koeijer, met een bedrijf van cir ca honderd hectare in de Olzende polder, moeten het eerst nog maar WnmaaaBBmBSmSMmmmmmmMBSm MIDDELBURG - Vera Weeber, leerlin ge van de Acaciahof (H. Smith- laan) in Middelburg, heeft gisteren in de Zeeuwse Bibliotheek de Wal- cherse finale van de Nationale Voorleeswedstrijd gewonnen. Ze las voor uit Koning van Katoren van Jan Terlouw. Vera mag door naar de Zeeuwse fi nale, die op zaterdag 14 april ge houden zal worden, eveneens in de Zeeuwse Bibliotheek. De win naar van de provinciale finale ver tegenwoordigt Zeeland op 23 mei in de landelijke finale in Utrecht.. Channa van Bale (Beverburch in Middelburg) werd tweede en Nina Nas van de Knotwilg in Oostkapel- le derde. Het proefstation van Zeeland Aquacultuur met op de achtergrond de nog als akkerbouw in gebruik zijnde Olzendepolder. eens zien. Ze'verbouwen onder meer aardappelen, cichorei en sui kerbieten. „Van verzilting is hier helemaal geen sprake", zegt Piet. Hij wacht de hele discussie over en ontwikkeling in de aquacultuur maar eens rustig af Mocht het ooit eens zover komen, dan zullen ze wel eens zien wat ze doen. „Mis schien moeten we dan zelf iets be ginnen." Ook melkveehouder Cor van Schaik, wiens bedrijf Pieterspolder VOF de hele St. Pieterspolder be slaat, wacht af wat er komen gaat. De deur staat open voor een ge sprek, maar om zomaar een stukje grond af te staan voor aquacul tuur, dat is nog al wat. In 1992 heeft hij zijn bedrijf in Utrecht af moeten staan en is hij naar deze polder gekomen. „Koeien moeten naar buiten, de mensen vinden niets mooier dan dat die in het weiland grazen. Er is geïnvesteerd in gebouwen, ik heb twee opvol gers. Zelf in de aquacultuur gaan, dat zie ik niet zitten." GOES - Het was gisteren flink aanpoten voor de leerlingen van de Bisschop Ernstschool in Goes. Ter gelegenheid van Boomfeestdag plantten zij wilgen in het nieuwe recreatiepark 'Natuur en gezondheid'. Landelijk wordt Boom feestdag op 21 maart gevierd, maar Goes wijkt hier vanaf omdat het werk aan het park geen vertraging mag oplopen. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57