221 zeeland Sepia is vooral Zeeuws Extra aandacht voor bassin kerncentrale Getuigen ramp Japan In Zeeland Hof herroept tbs-veroordeling cliënt Emergis In Zeeland minder faillissementen dan landelijk donderdag 1 maart 2012 door Ben Jansen BORSSEIE - EPZ, de exploitant van de kerncentrale Borssele, gaat extra aandacht besteden aan het opslagbassin voor gebruikte splijt stofstaven. Er moeten procedures worden opgesteld en maatregelen getroffen die ertoe leiden dat de temperatuur en het niveau wat het water in het opslagbassin heeft ook bij extreem weer, aardbeving, overstroming en verhes van de re- gelzaal onder controle blijven. De aanbevelingen voor het opslag bassin, waar gebruikte splijtstofele menten worden gekoeld, zijn een les die uit de ramp met de kerncen trales bij Fukushima na de aardbe ving en de tsunami in Japan, nu bijna een jaar geleden, kan wor den geleerd. In een van de reactoren in Fuku shima raakte het water in het op slagbassin aan de kook toen de koeling wegviel. De Wereld Associ- MIDDELBURG - Het gerechtshof in Den Bosch heeft de tbs-veroorde ling van een 25-jarige patiënt van Emergis herroepen. In het hoger beroep dat advocaat Samantha van de Voorde namens haar cliënt in diende kwam het hof tot een ande re slotsom dan de rechtbank in Middelburg. De man werd vervolgd omdat hij in de kliniek zijn psychiater en een teamcoach respectievelijk zou hebben mishandeld en bedreigd. Volgens het hof zijn de bedreigin gen beperkt gebleven tot 'verbale uitlatingen'. „Van fysieke agressie was geen sprake." Bovendien ge beurde dit 'binnen de kaders van de verpleging en verzorging van verdachte', aldus het hof. De man verblijft nog steeds in de kliniek in afwachting van overplaatsing naar een 'betere' instelling. atie van Nucleaire Operators (Wano) heeft naar aanleiding daar van een reeks eisen opgesteld. EPZ gaat die de komende maanden uit voeren. De exploitant van de kerncentrale heeft een overzicht gepubliceerd van de stand van zaken van de vei ligheidsonderzoeken (waaronder de zogenaamde stresstest) en ver beterprogramma's die zijn uitge voerd na de gebeurtenissen in Fu kushima. Zaterdag oefent de Landmacht de logistieke ondersteuning van de kerncentrale. Deze oefening is eveneens gebaseerd op de ervarin gen in Fukushima. Daarbij wordt verondersteld dat een dijkdoor braak heeft plaatsgegrepen, waar door op het kerncentraleterrein 75 cm water staat. De Landmacht uit de legerplaats Oirschot zorgt er dan voor dat de wachtploegen van de kerncentrale kunnen worden af gelost. MIDDELBURG - Twee ooggetuigen van de ramp met de kerncentrale in Fukushima zijn donderdag 8 maart in Middelburg. Het echtpaar Ishiyama doet zijn relaas tijdens een bijeenkomst die actiegroep Borssele2Nee en Greenpeace in de Zeeuwse Bibliotheek houden. De bijeenkomst is georganiseerd naar aanleiding van het feit dat het op 11 maart een jaar geleden is dat de aardbeving en de tsunami Ja pan troffen, waardoor de centrale in Fukushima ernstige schade op liep, waarbij een grote hoeveel heid radioactief materiaal vrij kwam. Nog steeds zijn duizenden bewoners uit de omgeving geëva cueerd. De bijeenkomst begint om 20 uur. Het 'mooiste duikgebied van Eu ropa' blinkt vooral uit in onbe kendheid. Samenwerking van duikcentra en aanverwante orga nisaties is noodzakelijk voor een betere promotie van de Ooster- schelde en Grevelingen, blijkt eens temeer uit onderzoek. door Marcel Modde Paar uurtjes strand, beetje fiinshoppen in Zierikzee en volgende dag een leuk boottochtje. De kin deren zien snorkelend boven het kunstmatige rif (reef- balls) imposante krabben en een bonte verzameling planten en vis sen aan zich voorbij trekken. Die bellen daar zijn pa en ma, iets die per duikend naar de geheimen van de Grevelingen. Studenten van de Hogeschool Zee land hebben zich gestort op idee ën van verschillende duikondeme- mers en de potentie daarvan on derzocht. Ze signaleren een chro nisch gebrek aan samenwerking op dit front en met aanverwante attracties boven water. De meeste ondernemers willen wel, maar het mag geen geld en tijd kosten, is het knelpunt dat uit het onder zoek naar voren komt. Verder wordt bepleit de sepia tot natio naal Zeeuws 'knuffeldier' te verhef fen. De inktvissen komen ieder voor jaar naar de Oosterschelde om te paren. Die paring kan, beter dan nu al wordt gedaan, worden benut om het begin van het nieuwe duilc- seizoen in Zeeland wereldkundig te maken, vinden de studenten van de afdeling Vitaliteitsmanage- ment en Toerisme. Bas Matthijssen van duikcentrum De Kabbelaar kan zich hevig op winden over de afwachtende hou ding van veel collega's. „Sommi gen zijn promotioneel best actief, maar dan vooral voor eigen toko." Dan zelfs boos: „De provincie Zee land had in februari een stand van zestig vierkante meter gepland op de jaarlijkse duikbeurs in Houten. Maar daar waren geen onderne mers voor te krijgen. Dus Zeeland ontbrak daar!" Matthijssen heeft enig recht van spreken. Hij is één van de initiatief nemers achter het afzinken van een groot (Le Serpent) en twee kleinere wrakken in de Grevelin gen vorig jaar. Daarmee is een nieuwe doelgroep aangeboord, stelt de duikondernemer tevreden vast. „Duikers die gespecialiseerd zijn in wrakken op grotere diepte en nu eens niet ver de Noordzee op moeten. Of juist sportduikers die op deze wrakken hun oplei ding komen doen." Komende zo mer heeft hij weer iets nieuws be dacht: een oversteek van Port Zé- lande naar Scharendijke met be hulp van onderwaterscooters. De kunst is de buitenwereld duide lijk te maken dat Grevelingen en Oosterschelde geen donkere wate ren zijn waar nauwelijks iets te zien is, zegt Matthijssen. De HZ-studenten zien in de stich ting Promotie Zeeland Delta (PZD) de grote 'verbindelaar' tus sen de zelfstandige ondernemers. Patrick Polie van de PZD pakt die handschoen gretig op. De stich ting heeft dit jaar 730.00 euro tot haar beschikking. Van dat budget wordt Zeeland in mei en juni ver kocht in reclameblokken op de lan delijke televisie. De uitgebreide mogelijkheden voor een verkenning van het on derwaterpark zal in die spotjes ze ker één van de trekkende thema's worden. MIDDELBURG - In de eerste maand van dit jaar zijn drie bedrijven in Zeeland failliet verklaard. Dat zijn er tien minder dan in januari 2011. Daarmee wijkt Zeeland af van het landelijke beeld dat het aantal fail lissementen in januari vergeleken met de eerste maand van 2011 fors is opgelopen: van 719 tot 1024. Dat is een stijging met 42 procent. Een en ander blijkt uit cijfers van bedrijfsinformatie- en incassobe drijf Graydon. De verwachting voor heel 2012 is dat 11.000 bedrij ven failliet zullen gaan: 1600 meer dan in 2011. Die faillissementen be rokkenen de Nederlandse econo mie forse schade: 3 miljard euro. Graydon heeft ook het aantal star ters in kaart gebracht. Dat was in januari in heel Nederland onge veer 25.000. In Zeeland daalde het licht: van 477 in januari 2011 naar 456 in de eerste maand van 2012. Sepia's komen ieder voorjaar naar de Oosterschelde om te paren Alles-in-1 basispakket

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22