21 zeeland Passen en meten met heftige stralers bij opslagcentrum Covra 'Compensatie voor vignet' Javazee De krant 6 weken voor 18 euro! PZC maandag 27 februari 2012 Ooit kreeg mijn vader van het bedrijf waar hij al heel lang werk te een boek met de trotsmakende titel: De schepen die we bouwden. Als kind maak te het me nieuwsgierig en mijn vader vond het goed dat ik er in keek. In het boek stonden vooral afbeeldingen van schepen, maar die waren dikwijls heel verschil lend. Er stond ook een foto in van een vliegtuig en omdat het een heel klein vliegtuigje was, had men het Scheldemusch ge noemd. Ik vond zo'n naam wel goed gevonden. Ik had het wel eens willen zien vliegen, maar het vliegveld van Vlissingen werd na de oorlog niet echt meer gebruikt en ik heb geen idee waar het toestelletje gebleven is; misschien is het wel in de Schel de gestort. In het boek stond ook een foto van een autobus, van stalen brug gen, reusachtige motoren en scheepsschroeven. Enkele van de schepen had ik nog wel gezien. De grote grijze Willem Ruys. Soms zag je De Mecklenburg COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV, Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen pnjs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal <na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal in*28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €18,-. Na deze penode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening voorbij varen. En ook op verschil lende veerboten was ik wel eens geweest Boeiend vond ik ook de oorlogs schepen. De duikboten of torpe- doboten bijvoorbeeld. Er waren foto's van zulke geheimzinnige vaartuigen die gewoon in Vlissin gen aan de kade lagen. Er stond ook een foto in van de kruiser Java. Het schip was al heel lang geleden, in 1913, ergens in Duitsland ontworpen, en pas in 1921 in Vlissingen gebouwd. De bouw was onder meer ver traagd door de Eerste Wereldoor log. Het was dan ook niet gek dat het schip in de Tweede Wereld oorlog in meerdere opzichten al achterhaald was. Ik vond het wel een mooie grijze foto en ik herin nerde me nog hoe ik hem met pen en inkt probeerde na te teke nen. Met het schip en zijn beman ning van wel vijfhonderd man liep het slecht af. Het was echter wel vreemd om te horen dat een schip dat de naam Java had gekregen, uitgere kend in de Javazee ten onder is gegaan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Niet alleen radioactief afval uit de kerncentrale Borssele kan flink stralen. Ook afge dankte nucleaire apparaten uit de medische en de on- derzoekshoek hebben soms een hoog stralingsniveau. De Covra pakt alles in. Stralingscontroleur Roze van Kleef houdt zijn me ter bij een opening in de stalen kast in de ontvangst hal van de Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) in Vlissingen-Oost. Het meetinstru ment geeft 616 microsievert aan, de eenheid waarin een dosis radio actieve straling wordt uitgedrukt. Het is onmiskenbaar niet pluis in de ingewanden van de onduidelij ke grijze constructie. „Dat is niet niks", knikt de man met de meter terwijl hij het resul taat noteert. „Dat komt aardig in de buurt van het hoogradioactief afval van de kerncentrale Borssele dat we uit de opwerkingsfabriek in Frankrijk binnenkrijgen." De heftige straler is een afgedank te Gammacell, een apparaat dat in sinds jaar en dag in laboratoria wordt gebruikt, bijvoorbeeld bij de preparatie van bloedplasma om af stotingsverschijnselen te voorko men bij patiënten die het krijgen toegediend. De gammastraling ver nietigt de cellen die voor afstoting kunnen zorgen. Het apparaat dat de Covra nu onderhanden heeft, komt bij TNO vandaan. Het toe stel is gebruikt bij onderzoek aan de bederfelijkheid van voedsel. De Gammacell is ooit geleverd als een keurige kast met laden aan weerszijden van het apparaat om er voedselmonsters in te schuiven, zodat die aan de straling kunnen worden blootgesteld. De metalen platen die het nucleaire laborato riumwerktuig zijn hoekige, onmis kenbaar uit de jaren zeventig van de vorige eeuw stammende vorm geven, zijn al verwijderd. Wat over blijft is een cilindervormig vat van dik staal, waarin radioactieve bron (afmeting: een pingpongbal) huist. „Dat staal laten we mooi zitten", zegt Covra-voorman Johan Schrooten die de verwerking van de Gammacell leidt. „Het is al die jaren een goede afscherming ge weest. Er is dus geen reden de bron eruit te peuteren. Dat levert alleen maar onnodig stralingsrisico op." Maar het vat moét wel in de beton nen cilinder passen waarin het de komende jaren zal worden be waard. Daarom slijpen de Covra- medewerkers allerlei uitsteeksels ervan af, om het object zo slank mogelijk te maken. Een kwestie van passen en meten. De openingen aan de zijkant van het vat vragen extra aandacht. Van Kleefs meter geeft aan dat daar een heleboel straling uit komt. Met stukken lood worden deze lekka ges routineus gedicht. Dan kan het vat zijn betonnen omhulsel in. Het past precies. MIDDELBURG - De bevolking van Zeeland - en zeker die van Zeeuws- Vlaanderen - heeft recht op com pensatie als België met ingang van volgend jaar een wegenvignet voor personenauto's en een kilometer heffing voor het vrachtverkeer in voert. De Partij voor Zeeland wil dat het dagelijks provinciebestuur bij de Vlaamse regering op zo'n genoeg doening aandringt. Inwoners, on dernemingen en instellingen uit Zeeland de gebruik moeten ma ken van het Belgische wegennet voor bijvoorbeeld werk, studie en ziekenhuisbezoek zijn dan immers duurder uit. In een motie die de PvZ in de Sta ten van Zeeland volgende week wil indienen, wijst de fractie erop dat Zeeuws-Vlaanderen als enige Nederlandse regio dreigt te wor den opgesloten tussen tolpoorten. Dan moet niet alleen voor de Wes- terscheldetunnel en de Liefkens- hoektunnel worden betaald, maar ook voor het Belgische wegennet. De Partij voor Zeeland raakt daar bij aan gevoeligheden die de laat ste jaren vooral in Zeeuws-Vlaan deren steeds manifester zijn gewor den. „De Zeeuwen zullen geen vrije toegang meer hebben tot het Belgische wegennet, terwijl zij moeten accepteren dat de haven van Antwerpen via de Wester- schelde tot in lengte van jaren vrij toegankelijk blijft." Na een laatste meting zakt het vat in de betonnen cilinder. De holle ruimten worden met beton afgestort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2