De Kop heeft een band met appels en peren 221 zeeland Meer geld nodig voor onderhoud van De Mythe Tennispark kan er weer tegen door smashcourts Rentevrije weken 0 0/0 rente liMyg Snoeien Helden gezocht voor bestrijding ziekte Duchenne Politie zoekt getuigen verkeersruzie zaterdag 25 februari 2012 door Luc Oggel GOES - Goes moet vanaf volgend jaar structureel ïoo.ooo euro extra uittrekken voor het onderhoud van De Mythe. Daardoor is de ge meente toch meer geld kwijt aan het theater dan aanvankelijk ge dacht. De Mythe wordt sinds afgelopen juli geëxploiteerd door Theater BV uit Terneuzen. Goes is een huur- en exploitatieovereenkomst voor vijf jaar aangegaan. Goes had ge hoopt door de overstap naar Thea ter BV goedkoper uit te zijn dan met de vorige exploitant, TEZ. Goes (en Middelburg) moeten sa men nog een miljoen euro op tafel leggen om de tekorten uit de TEZ-periode weg te poetsen. Als alles één op één zou worden overgezet, zou Goes ook goedko per uit zijn, zegt wethouder Jan de Pooter. „Maar we hebben de on- derhoudsrapportage opnieuw te gen het licht gehouden door een bureau dat is gespecialiseerd in het onderhoud van schouwburgen en dat blijkt de afgelopen jaren onvol doende te zijn gebeurd." Zo moet er bijvoorbeeld eerder worden geïnvesteerd in coulissen en trek kenwand (een theatertechnische hijsinstallatie) dan gedacht. Afgelo pen weekeinde is door een techni sche storing in De Mythe een kin dervoorstelling afgelast, zegt De Pooter. De herziening van het on derhoud maakt het structureel duurder, maar volgens De Pooter staat dat los van de switch van TEZ naar Theater BV. „We ontko men er niet aan om nu geld vrij te maken voor onderhoud." Goes houdt overigens ook nog re kening met eventuele tekorten op onderhoud van podium 't Beest, dat na het ontbinden van TEZ weer op eigen benen staat. Goes subsidieert De Mythe dit jaar met ruim 1,1 miljoen euro. Voor waarde is dat Theater BV uitvoe ring geeft aan het cultuurprofiel: minimaal vijftig professionele en tien amateurvoorstellingen per jaar, op straffe van sancties' als daar niet aan wordt voldaan. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - Het tennispark van Tennisvereniging Duiveland in Nieuwerkerk kan weer jaren mee. Na 19 jaar gravelbanen beschikt de vereniging sinds kort over all-wea- therbanen en een minibaan. Zater dag 17 maart wordt het aldus gere noveerde tennispark feestelijk her opend. Het vervangen van de oude ver trouwde gravelbanen door zogehe ten 'smashcourts' opent veel moge lijkheden voor de tennisvereni ging. De gravelkleurige stabiliteits- mat met keramische toplaag is te gen alle weersomstandigheden be stand en dat betekent dat er voor wie dat wil jaarrond getennist kan worden in Nieuwerkerk. Niet al leen werden de banen vervangen, de kantine op het tennispark kreeg ook een stevige opknap beurt. Met de aanleg van de nieu we banen was een investering van een ton gemoeid. De Stichting Waarborgfonds Sport (SWS) stond voor 50 procent van dat be drag borg en de gemeente Schou- wen-Duiveland stond borg voor de resterende 50.000 euro. Afhankelijk van hoe de Smash- Courts benut worden hebben de banen een technische levensduur van 12 tot 15 jaar. Om jeugdige ten nissers meer te kunnen bieden is een minibaan aangelegd. Sportwet houder Ad Verseput tekent voor de officiële opening. bij financiering van uw nieuwe auto of occasion Opel 5+5 Deal: 5 jaar 0% financiering 5 jaar gratis onderhoud Chevrolet High five: 0% financiering extra inruilbonus tot 2.500,- Occasions: 0% financiering op alle G2 occasions Fruitbomen moeten ieder jaar worden gesnoeid. Dat gebeurt in de winter en als de vruchten eenmaal aan de boom zitten moeten de bomen worden gedund. Dan wordt een deel van de vruchten weggehaald om de rest goed te laten groeien. De gemeente Schouwen- Duiveland heeft in Tiel ad vies gevraagd over fruitbo men. Dit bevreemdt de Schouwse fruittelers van weleer door Melita Lanting aarom gaat de W gemeente naar Tiel voor informatie over fruitbomen terwijl alle kennis hier ruim voor handen is?" Maarten van der Valk, voorzitter van fruittelersvereniging Pomona, snapte er helemaal niets van toen hij las dat de gemeente naar Tiel is gegaan om te informeren welke peren het beste groeien in Burgh. Daar moeten perenbomen vervangen worden omdat ze niet willen groeien. „Ja, je moet ze natuurlijk wel goed verzorgen", zegt Van der Valk droogjes. En dat betekent water geven, spuiten en snoeien. Een fruitboom heeft volgens Van der Valk best veel verzorging nodig, maar dan gaat het prima. Ook de stoofpeer Gieser Wildeman die de gemeente wil vervangen door Winterriet. Van der Valk vindt het echt jammer dat de ambtenaren niet even te rade zijn gegaan bij de echte kenners van het gebied en de fruitbomen. „Er zijn hier mensen die hun hele leven tussen het fruit zitten. Die kunnen er alles van vertellen." Van der Valk heeft zelf ook jaren een fruitgaard gerund op zandgrond. Eerst reguliere teelt, in 1992 stapte hij over op biologische teelt. Zijn bedrijf aan de Hogezoom in Burgh-Haamstede ligt in de duinen. Onder een dunne laag teeltaarde ligt puur wit zand. „Heel anders dan die rivierklei in Tiel." De Kop van Schouwen heeft een heel rijke fruithistorie. Aan het De perenbomen rond de kerk van Burgh. CHEVROLET Let op! Geld lenen kost geld RENESSE - Met een mountainbike- tocht wil Duchenne Heroes min stens 2500 euro bijeen sprokkelen voor kinderen die lijden aan de spierziekte Duchenne Spierdystro fie. De ziekte zorgt er voor dat kin deren rond hun 12e jaar al in een rolstoel belanden. Duchenne Heroes is op zoek naar mensen die vol positieve energie zitten en de uitdaging van een zware moun- tainbiketocht aan willen gaan. In The Country club in Renesse wordt dinsdag 28 februari een in formatieavond over Duchenne Heróes gehouden. Oud-deelne mers vertellen over hun ervarin gen. Aanvang 20.30 uur. begin van deze eeuw waren de fruitteeltbedrijven te vinden van Renesse tot aan het strand bij Westenschouwen. Overal waar nu nieuwe woonwijken of grote campings liggen, stonden vroeger de perenbomen en appelbomen. „Bijvoorbeeld waar nu het appartementengebouw Kloosterendaele staat stonden vroeger fruitbomen, net als aan de Oosterscheldelaan. Maar ook langs de Hogezoom en de Hogeweg waren allemaal fruitgaarden. Wie goed op let ziet daar nog veel bewijzen van. Naast bekende fruitgaardcampings zoals het bedrijf van Van der Valk of camping Eldorado aan de Vertonsweg zijn ook langs de Hogeweg nog opvallend veel fruitbomen te vinden tussen de huisjes. Naast de appels en de peren deden ook pruimen het goed. Er was zelfs een eigen schouws ras: de Reine Claude van Schouwen. Deze gele pruimensoort wordt niet meer gekweekt. Net als andere oude perenrassen als de Légipont, een hoogstam handpeer. Daar was op een gegeven moment geen droog brood meer mee te verdienen. Bij Van der Valk staan nog een paar hele oude exemplaren, al zeker 70 jaar oud. In de hoogtijdagen van de fruitkweek had Haamstede een eigen veiling. Die stond aan de Hogezoom waar nu een luxueuze villa staat. „Aan de voorkant gingen de appels' naar binnen en aan de achterkant werden ze op de tram gezet richting Rotterdam. Dat was voor de tijd van de dammen. Maar op enig moment kwam toch de klad in de fruitteelt. „Begin jaren 60 was het armoe troef en gelijktijdig kwam het toerisme op. Toen verschenen de tentjes en later de caravans tussen de fruitbomen en werd een nieuwe bron van inkomsten aangeboord. BRIELLE - De politie Rotter dam-Rijnmond is op zoek naar ge tuigen van een verkeersruzie. De ruzie ontstond donderdagavond rond 18.45 uur op de kruising van de N57 en de weg richting Brielle. De bestuurder van een lichtgrijze Citroën stapte uit en bedreigde de bestuurder van een Rover. De aan leiding was bumperlcleven op de Rijksweg A15. De politie heeft in middels de bestuurder van de Citroën (een man uit Rockanje) kunnen traceren, maar zoekt nog wel getuigen om een beeld te krij gen van wat er daadwerkelijk ge beurd is. Getuigen kunnen zich melden via 0900-8844. Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit verkoop onderhoud tuning Gagelboslaan 161 Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nlwww.saabtunlng.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 94