werken 7 Voor stoere boys en hippe girls starter zaterdag 25 februari 2012 WAT IS NHG? In de afspraken die je met de hypotheekverstrek ker maakt over het terugbetalen van de hypo theek, wordt geen rekening gehouden met omstan digheden waar je zelf weinig invloed op hebt. Zo als werkeloosheid, arbeidsongeschiktheidof een scheiding. En juist in deze situaties kunnen huisei genaren vaak de hypotheeklasten niet meer beta len. Als ook nieuwe betalingsafspraken met de bank niet meer helpen, zit er maar een ding op: het huis verkopen. Maar een huis verkopen is te genwoordig niet meer zo gemakkelijk. Om het huis snel te verkopen, moeten de verkopers vaak met de prijs zakken. Daarnaast hebben de starters op de woningmarkt vaak een hogere hypotheek dan dat het huis waard is. Het geld dat de verkoop oplevert, is dan niet genoeg om de hypotheek mee af te lossen. Er blijft een restschuld over. Heb je zelf geen schuld aan de gedwongen verkoop van je huis en heb je er alles aan gedaan om je rest schuld te beperken? Dan betaalt het Waarborg fonds de restschuld aan de hypotheekverstrekker. KOSTEN Bij het aangaan van de hypotheek met NHG, betaal je een premie voor deze garantie: in 2012 is dat 0,7 procent van het hypotheekbedrag. De totale koopsom is fiscaal aftrekbaar. MAXIMUM Het maximum te lenen bedrag voor een hypo theek met NHG is 350.000 euro. Dit is een tijdelij ke verhoging van het bestaande maximum om de woningmarkt te stimuleren. De komende jaren wordt dit bedrag jaarlijks verlaagd tot aan het oor spronkelijk maximale bedrag van 265.000 euro. Sluit je voor een verbouwing een nieuwe hypo theek met NHG af? Dan mag de bestaande hypo theek en de nieuwe hypotheek bij elkaar maximaal 265.000 euro bedragen. VOORDELEN Het grootste voordeel is de korting die je krijgt op de hypotheekrente als je een hypotheek met NHG afsluit. Omdat de bank weinig risico loopt, verstrekken ze een lagere hypotheekrente. Door de lagere hypotheekrente en de fiscale aftrekbaar heid, is de koopsom die je betaalt voor de NHG meestal binnen een jaar weer terugverdiend. Voor de banken is de garantie prettig. Ook voor jezelf is het fijn te weten dat je niet een duur per soonlijk krediet hoeft aan te gaan als je buiten je schuld om met een restschuld blijft zitten. NADELEN Ofschoon je de investering voor de NHG-garan- tie ongeveer binnen een jaar hebt terugverdiend, moet je dit bedrag wel meefinancieren. Als je aanspraak maakt op de NHG-garantie, krijg je een BKR-notitie. Hierdoor kun je vanaf dat moment vijf jaar moeilijk een lening of hypotheek meer krijgen. Q www.nhg.nl 2011 was een succesvol jaar voor de NHG, oftewel Nationale Hypotheek Garantie. Er zijn vorig jaar 136.500 hypotheken met deze garantie afgesloten. Dat is 63 procent van het aantal nieuwe hypotheken en 2 procent meer dan het jaar daarvoor. Wat zijn de voor- en nadelen? Frieda de Maat (rechts) en familie. foto Peter Nicolai PASPOORT Naam bedrijf: Trijntjenickel. Wie: Frieda en Kim de Maat. Wat: Webwinkel voor kinder kleding, modeshows met kin deren. Waar: Lange Nieuwstraat 9, 4587 RH Kloosterzande. Officiële startdatum: 24 au gustus 2011. Gedane investering: €8000: Beoogde jaaromzet: €10.00k Investering terugverdienen: Over een jaar hopen ze alle inkopen te kunnen betalen met inkomsten van de win kel. Jaarlijkse herinvestering: €1000wanneer het nodig is. Info: tel. 06-55376093 of mail info@trijntjenickel.nl si te: www.trijntjenickel.nl Van een benzinepomp naar een webwinkel voor kinderkleding. Frie da de Maat maakte die stap sa men met haar dochter Kim. In 2006 stopte ze samen met haar man met de benzinepomp en is ze gaan leven in de polder. Na een tijdje begon het onderne men weer te kriebelen en is ze een webwinkel voor kinderkle ding begonnen. Kleding voor stoere boys en hippe girls. „Niet voor het geld, maar omdat we het leuk vinden om met kinderenen volwasse nen om te gaan. Daarom nodig ik mensen wel eens uit om bij mij thuis te komen kijken naar de kleding. Daarbij organiseren we ook wel eens modeshows waarin kinderen alle kleding laten zien. En het ondernemen zelf blijft voor mij heel aangenaam." Zelfheeft Frieda de Maat zes kleinkinderen. „Ik vond het dan logisch dat ik iets met kinderen moest doen." Obstakels kende ze niet, voor namelijk omdat ze al ervaring had met ondernemen en ook de financiering bracht geen pro blemen met zich mee. „We zorgden ervoor dat alle investe ringen van eigen rekeningen kwamen, zo zijn we niet afhan kelijk van anderen." En als de rekening van het bedrijf toch op nul komt te staan, dan storten ze er weer eigen geld in. „De eerste jaren zal het daarom vooral geld kosten in plaats van opleveren." Op het moment zijn ze weer bezig met het uit zoeken van een wintercollectie. Daarvoor gaan ze wel eens naar een kledingbeurs. „En in Am sterdam heb je veel, kleine kledingfabrieken die hele leuke, hippe kleding maken voor jongens en meisjes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 87