Nationale Hypotheek Garantie populair 61 werken pensioenzaken Zekerheden vallen tegen! zaterdag 25 februari 2012 door Theo Gommer Het is inmiddels duide lijk geworden dat ons pensioen minder hard is dan we dachten. Als het tegenzit met de beleggin gen en er is sprake van een stij gende levensverwachting, is het gevolg dat de pensioenen niet worden aangepast aan de inflatie en zelfs verlaagd kunnen wor den Vervelend, maar zo is het nu eenmaal. U kunt dan twee dingen doen. Of berusten in uw lot. Dat betekent op termijn, langer doorwerken of genoegen nemen met minder pensioen. Als u zich daar op voor bereidt, prima. Ook kunt u zelf actie onderne men en zelf verantwoordelijk worden voor uw pensioen. Pen sioen is tenslotte gewoon uitge steld salaris. U bent vast actief om te zorgen dat u niet alleen vandaag, maar ook morgen en volgend jaar nog een goed betaal de baan hebt. U volgt daarvoor aanvullende opleidingen, kijkt naar promotiekansen - binnen of buiten uw bedrijf. Of u wordt zelf ondernemer of zzp'er. Zo moet u ook naar pensioen kijken. Het is üw inkomen voor later, dus u kunt er beter maar zelf ver antwoordelijk voor worden. Als u dat niet doet, tja, dan blijkt van zelf wanneer u met pensioen kunt en hoeveel u dan krijgt. Als u wel zelf verantwoordelijk wilt worden, is de eerste stap ge zet U moet zich dan verdiepen in a. pensioen (wat is het precies, hoe ziet uw huidige pensioenre geling eruit, welke keuzes kunt bijvoorbeeld maken) en b. hoe veel u krijgt op basis van de hui dige gegevens? Dat doet u via www.mijnpen- sioenoverzicht.nl. Daar staan al uw pensioenrechten keurig ver meld en ook de AOW die u krijgt Als u vervolgens nu eens een avondje op de computer via goog- Ie naar informatie zoekt, vindt u ontzettend veel goede info over pensioen. Neemt u zichzelf eens voor dat u alle vragen die u dan nog heeft opschrijft, en morgen gaat stellen aan uw werkgever, al thans degene die binnen uw be drijf verantwoordelijk is voor pensioen. Deze persoon vindt dit ontzettend leuk, want het is zijn of haar vak, toch?! Vervolgens gaat u volgende week weer een avondje achter de computer op zoek naar de ontbrekende infor matie. Ik durf te wedden dat u na een paar avondjes én heel veel te we ten bent gekomen over pensioen, over üw pensioen en over welke keuzes u hebt. Kortom, u hebt het stuur van uw pensioen in handen genomen! Als u dat doet en u heeft nog spe cifieke vragen, dan kunt u natuur lijk altijd even een mailtje sturen naar geld@wegener.nl. Ik zal de onderwerpen dan meenemen in deze column de komende tijd! door Nadine van Gemert illustratie Job van Gelder In deze economische tijden hebben mensen behoefte aan zekerheid en fi nanciële rust. Juist daarom sluiten steeds meer mensen een hypotheek af met NHG (zie kader) waarbij een restschuld bij de verkoop van een huis kwijtgescholden wordt. Aan de ande re kant is in 2011 ook het meest aanspraak gemaakt op de garantie. Deden in 2010 nog 1.331 mensen een beroep op de garan tieregeling, in 2011 waren dat er ongeveer 2.000. Deze grote toename is vooral te wij ten aan de alsmaar dalende huizenprijzen. Doordat verkoopwaardes steeds vaker la ger liggen dan de oorspronkelijke aankoop waardes, houden meer mensen een rest schuld over. Wat ook meetelt, is dat de af gelopen jaren beduidend meer hypothe ken met NHG zijn verstrekt. Hierdoor ko men ook steeds meer mensen in aanmer king voor de garantieregeling. De afgelo pen jaren was de gemiddelde restschuld per huishouden dat aanspraak maakte op de garantie ongeveer 34.000 euro Dit was echter niet het geval bij Wendy Rooijakkers. Doordat zij en haar vriend uit elkaar gingen, moest het huis, waar een hypotheek met NHG op zat, verkocht worden. „Toen we na een jaar eindelijk Mr Theo Gommer MPLA is partner bij Akkermans Partners Legal Advice te Til burg, waar hij tevens directeur van het Wetenschappelijk Bureau is. Daarnaast is hij advocaat bij Gommer Partners Pensioen Advocaten en voorzitter van de Neder landse Orde van PensioenDeskundigen. 'We waren allang blij dat we een bod hadden' een bod hadden op het huis, was dit he laas lager dan we hadden verwacht. Maar eigenlijk waren we allang blij dat we een bod hadden, dus zijn we akkoord gegaan." Volgens Rooijakkers is het belangrijk dat een adviseur op zo'n moment meedenkt met de klant. „Hij heeft alles verrekend met het spaardeel van de hypotheek en uiteindelijk bleken we per persoon een restschuld van ongeveer 1.200 euro over te houden", aldus Rooijakkers. De adviseur stelde haar vervolgens de keu ze; het bedrag vergoed krijgen vanuit de NHG, maar dan heb je wel vijfjaar een no titie bij het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel. Of de restschuld uit eigen zak betalen, maar dan geen BKR-notitie krijgen. Door deze notitie kun je komen de vijfjaar erg moeilijk een nieuwe lening of hypotheek afsluiten. Daarom koos Rooi jakkers ervoor de restschuld uit eigen zak te betalen. „Het was even een flink bedrag om op te hoesten na een scheiding, maar ik ben blij dat ik er zonder lening of BKR- notitie vanaf ben gekomen. En voorlopig even geen hypotheek meer voor mij" Stel dat ze wel voor NHG had gekozen, welke stappen had ze dan moeten zetten? Een woordvoerster van de NHG: „Wij houden alleen repressief toezicht. Dat be tekent dat de bank volgens onze voorwaar den en normen bepaalt of de klant in aan merking komt voor een hypotheek met NHG. De bank regelt het papierwerk en toetst of de situatie van de klant voldoet aan onze regels. Als de klant aanspraak maakt op de garantie, toetsen wij alleen of de bank destijds de NHG-garantie vol gens de regels heeft verstrekt. Als de bank dat goed heeft gedaan en de klant heeft er alles aan gedaan de schuld zo veel moge lijk te beperken, dan betalen we de rest schuld aan de bank. De klant kan vervol gens met een schone lei verder." Als Rooi jakkers voor deze optie had gekozen, had ze samen met haar adviseur een aantal for mulieren moeten invullen. Vervolgens zou haar bank ervoor hebben gezorgd dat, na ontvangst van de NHG-uitkering, de restschuld werd opgeheven. Bij de NHG denkt men dat in 2012 weder om meer mensen aanspraak moeten ma ken op de garantieregeling. De top is ech ter bereikt. Vanaf 1 juli 2012 wordt de het maximale hypotheekbedrag om in aan merking te komen voor NHG verlaagd van 350.000 euro naar 320.000 euro. Hier door wordt de doelgroep kleiner en zal het percentage hypotheken met NHG om laag gaan. Om ervoor te zorgen dat de in komsten op peil blijven, zijn per 1 januari 2012 de kosten voor NHG verhoogd van 0,55 procent naar 0,7 procent van het hy potheekbedrag. Voorlopig zit het fonds vol genoeg, vertelt de woordvoerster van de NHG. „De afgelopen tijd is het aan tal aanspraken op borg toegenomen, maar dat geldt ook voor het fondsvermogen waaruit de garantiebedragen worden be taald." reageren? geld@wegener.nl Provisie hypotheekadviseur onbekend bij klanten Meer dan de helft van de consu menten die afgelopen twee jaar een hypotheek sloten, weet niet hoe de adviseur wordt betaald. Dat concludeert adviesbedrijf IG&H uit onderzoek onder 600 consumenten met een hypotheek. Dat meldt AM Nieuws. Ruim een derde van de ondervraagden denkt dat het advies gratis is. Het gemiddelde tarief voor een hypo theekadvies is 3.000 euro. Sabbatical van oud-Philipstopman voorbij De Italiaan Andrea Ragnetti, bij Philips onder meer verantwoorde lijk voor de sense and simplici- ty-campagne, wordt de nieuwe baas van Alitalia, aldus Manage ment Team. Ragnetti werd lang gezien als opvolger van Gerard Kleisterlee, maar dat werd Frans van Houten. Ragnetti ging vlak daarvoor met sabbatical. Op www.Andrearagnetti.com geeft hij allerlei tips voor sabbaticals. Jeugdwerkloosheid in Nederland stabiel in 2011 In 2011 is het aantal bij UWV Werkbedrijf ingeschreven werk zoekende jongeren stabiel geble ven. Eind 2011 stonden er 54.926 jongeren tot 27 jaar ingeschreven. Dit wijkt niet af van 2010. Door de terugloop van vacatures dreigt wel een tekort aan stageplekken en leerbanen in het mbo. Het UWV en het SBB (Samenwerking Beroepsonderwijs Bedrijfsleven) willen hier wat aan gaan doen. Kleine bedrijven nemen te weinig maatregelen Kleine bedrijven nemen na een ar beidsongeval te weinig maatrege len om veiligheid en gezondheid van medewerkers te waarborgen. Dat blijkt uit controles door de In spectie SZW na bezoek aan 438 kleine bedrijven waar één of meer arbeidsongevallen plaatsvon den. Vaak was de veiligheid op de plek van het ongeluk wel verbe terd, maar de situatie op andere locaties in het bedrijf nog niet. Linkedln zoek verdienmodel voor smartphones Ruim 15 procent van de gebrui kers komt op Linkedln-via de mo biele telefoon en tabiets, meldt Emerce. Linkedln is op zoek naar een goed verdienmodel, zodat hier meer geld mee verdiend kan worden. Vanwege de beperkte om vang van het telefoonscherm is het niet mogelijk om het grote computerscherm, en daarmee de exploitatie daarvan, te kopiëren naar het kleine scherm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 86