En kilo's friet op de koop toe werken5 ZEELAND HELPT W zaterdag 25 februari 2012 nn n 'jv wwr«rar^nwisaaaBaaMBi Henk Besuijen and Jan Paul Spoor zijn twee van de tien oud-Zalco'ers die LambWeston in Krui- ningen heeft aangenomen. foto's Willem Mieras Tien in december ontslagen medewer kers van de failliete aluminiumfabriek Zalco zitten tegenwoordig in de friet. LambWeston in Kruiningen, produ cent van diepgevroren aardappelpro ducten, nam twee handenvol Zalco'ers aan. Enerzijds vanuit zijn maatschappe lijke verantwoordelijkheid en ander zijds omdat de 'frietfabriek' groeit als kool. door Frank Balkenende Toen op 16 december vorig jaar bij Zalco het licht uitging, zocht Lamb Weston contact met vakbonden en uitkeringsinstantie UWV. „Als één van de grotere werkgevers in Zeeland - 'we hebben 400 banen in de fabriek en 250 op kantoor' - wilden we iets doen voor Zal co", zegt Bram Huijs, human resources ma nager bij LambWeston, ofwel hoofd perso neelszaken. Dat was niet de enige reden om een blik te werpen op het personeel van de gekapseis de aluminiumproducent. De grootste friet fabriek in Europa maakt een fikse groei door. De voedingsindustrie lijkt behoorlijk crisisbestendig. Iedereen moet toch eten en daarbij is friet een evergreen op het me nu van vele Europeanen. Communicatiemedewerker Pauline Bom- beeck: „We leveren diepgevroren aardap pelspecialiteiten aan met name de fastföod- markt,- pizzazaken, specialiteitenrestau rants en supermarkten. Ook in Disneyland Parijs komen onze producten op tafel. We zetten steeds meer af In Europa en ook in het Midden-Oosten, waar we marktleider zijn. Inmiddels hebben we hier vier fabrie ken in bedrijf en dat maakt het proces best complex." Groei schept doorgaans nieuwe banen. Bij Lamb Weston is dat het geval. Sinds de zomerstop van 2011 zijn er uim 25 nieuwe Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in december vorig jaar betekende het grootste ontslag in de geschiedenis van de Zeeuwse economie: 480 vaste werknemers en 120 in- leenkrachten verloren hun baan. De PZC be steedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toekomst van de ont slagen werknemers. mensen aan de slag gegaan. Huijs: „Er was een goede reden om in december ook naar mensen van Zalco te kijken. De werkloos heid in Zeeland is laag, waardoor het aan tal mensen dat interesse heeft in de proces industrie en de techniek niet zo groot is. De vijver waarin je vist, is klein. Ook met het oog op de toekomst - 'je moet in men sen investeren' - hebben we besloten een aantal mensen van Zalco aan te nemen, ook al is daar in een enkel geval een baan voor gecreëerd." Bombeeck vult aan: „Het past bij de cul tuur van innovatie om mensen met ande re kennis in huis te halen." Van de tien Zalco'ers die nu op de werk vloer van LambWeston staan, werken er drie in techniek en zeven in de productie. Het idee dat je in deze tijden alleen als jong broekie nog de fabriekspoort binnen komt, logenstraft LambWeston. Huijs: „Van de tien Zalco-mensen zijn er vier ouder dan vijftig jaar. Ik denk dat er ook flink wat veertigers bij zitten." Hij is blij met de komst van de Zalco-me- dewerkers. Ze zijn gemotiveerd, brengen kennis en ervaring mee en zijn daarnaast zeer loyaal. Ze hebben de laatste jaren bij Zalco onder moeilijke omstandigheden hun werk moeten doen. Dat siert ze." Uiteraard moeten de ex-Zalco'ers zich aan passen. Om het plat te zeggen: van alumi niumsmelter word je niet één, twee, drie een frietbakker. Iedereen dient één tot twee jaar lang een intern trainingsprogram ma te volgen. Bram Huijs, personeelsmanager Lamb Weston In dat schuitje zitten Jan Paul Spoor (52) uit Oost-Souburg en Henk Besuijen (51) uit Middelburg. LambWeston heeft beiden op grond van hun technische achtergrond en ervaring binnengehaald. Spoor was technisch systeembeheerder bij Zalco, Be suijen zat er in de storingsdienst. Spoor is 1 februari, Besuijnen 16 februari in dienst gekomen bij LambWeston. Na res pectievelijk 32 en 26,5 jaar Zalco snuiven ze nu elke dag de geur van gebakken aardap pel op. Besuijen doet bij Lamb Weston het zelfde als bij Zalco. Hij is medewerker van de storingsdienst. Spoors functie heet offi cieel 'maintenance engineer'. Voor de heren van de techniek is dit een abrupte wenteling in hun leven. Ze moe ten wennen, want alles is nieuw. Ze begin nen bijna bij nul. Besuijen: „Je denkt dat je aardig kunt zwemmen en plotseling lig je in de oceaan. Zo voelt het. Je moet de fabriek le ren kennen, de systemen, procedures, colle ga's. Er komt veel informatie op je af Aan de andere kant is deze baan me wel op het lijf geschreven: problemen oplossen en daarbij stressbestendig zijn." De fabrieksplattegrond zit al redelijk in hun hoofd. Voor de foto leiden Spoor en Besuijen ons door een la byrinth van deuren, paadjes, trapjes en steegjes. Besuijen: „Het is een enorm com plex en al lijkt de fabriek ingewikkeld, het valt best mee. Ik heb nog geen vreemde dingen gezien." LambWeston is een leuk bedrijf, vinden Besuijen en Spoor. „Er wordt wel een enor me mate van zelfstandigheid verwacht. Dat is inherent aan de groei. Iedereen moet aanpakken." Jan Paul Spoor heeft geen heimwee meer naar de aluminiumfabriek in Vlissin- gen-Oost. Net als veel andere Zalco-colle- ga's verhaalt Spoor van vier jaren 'waarin niets meer kon'. „Na de overname door meneer Klesch in 2007 ging het bergaf waarts. Als je onderhoudsbudget wordt ge halveerd van 25 naar 12 miljoen euro, dan gebeurt er weinig meer. De fabriek werd met houtjes en touwtjes in bedrijf gehou den. Nee, echt leuk was dat niet." Bij Zalco werd relatief goed verdiend. Is die boterham nog net zo dik belegd? „Financieel is de overgang alleszins meege vallen", zegt Besuijen. „Bruto leek het erop dat ik fors ging inleveren. Netto bleek het gat uiteindelijk helemaal niet zo groot." Wat ze nu ook hebben: zekerheid. Dat had den ze bij Zalco nieL Als Klesch de alumi niumfabriek niet had overgenomen van Al- can, dan was waarschijnlijk in 2007 al een eind gekomen aan de aluproductie in Vlis- singen-Oost. Over dat soort scenario's hoeven de Zalco'ers zich niet druk te maken bij LambWeston. Personeelsmana ger Buijs onderstreept dat LambWeston zo solide als een rots is. „We zijn een gezond en kapitaalkrachtig bedrijf. Je mag ervan uit gaan dat ze hier hun pensioen halen." Dat wordt nog jaren met de trein. Het idea le transport voor Besuijen en Spoor, want station Kruiningen-Yerseke ligt bij Lamb Weston voor de deur. Met een daluren- kaart - handig in de ploegendienst - blij ven de reiskosten redelijk binnen de per ken. Vlot weer een baan in de techniek, bij een groeiend bedrijf met betrokken werkne mers. Ze hebben geboft, erkennen Be suijen en Spoor. „We zijn dankbaar, zeker als je kijkt hoe het andere collega's ver gaat." En dan die prima secundaire arbeidsvoor waarden met als toefje mayonaise de veel geprezen frietregeling: als employé mag je elke twee weken tien kilo friet meenemen! Waar bakken ze ze nog zo bruin?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 85