zaterdag 25 februari 2012 Marieke ten Klooster aan het werk op de krant. „Ik ben aan het bekijken hoe jongeren geënthousiasmeerd kunnen worden voor de PZC en hoe dat vermarkt kan worden." foto's Ruben Oreel ik mijn diploma heb gehaald. Ik weet het... ik ben nogal van het vooruit plannen." Een duidelijk doel heeft de studen te dus voor ogen. Toch was dat een jaar of vier geleden wel an ders. „Eigenlijk wist ik toen nog niet zo goed wat ik wilde. Ik had altijd wel interesse in rechten en ik wilde advocaat worden. Maar ik was nog zo jong. Ik wist dat mijn interesse ook zou kunnen verande ren." Juist voor diegenen die maar geen keuze kunnen maken, is de opleiding Bedrijfskunde-MER inte ressant, zegt de studente nu. „Het is een brede studie waarbij je naast rechten, ook economie en management-vakken krijgt. Het houdt veel mogelijkheden open. Als rechten dan toch tegenvalt, dan kun je je altijd nog specialise ren in een andere tak. Terwijl als ik rechten was gaan doen, ik bij wijze van spreken in een tunnel te rechtgekomen zou zijn gekomen waar ik niet meer uit kon." De studie heeft haar intussen één ding heel duidelijk gemaakt. „Ik ben er achter gekomen dat rechten het niet voor mij is. Nee, het is de economische kant van de studie die me nu trekt. Marketing en sa- les, dat is helemaal mijn ding. Ik houd ervan om met mensen te communiceren, om iets te presen teren. En ik vind het interessant om van een bepaald product een succes te maken. Rechten hééft zo z'n leuke kanten hoor, maar voor mij te eentonig. Bovendien moet je als advocaat de rest van je car rière ook veel in de boeken zitten. Niets voor mij." Vorig jaar heeft Marieke haar mi nor in Amerika gevolgd. Een se mester lang studeerde ze aan de Texas State University. „Ik heb me daar een halfjaar lang gespeciali seerd in marketing. Een fantas tische tijd. Ik heb ook wat met Amerika. Het is toch het land waar marketing en sales uitgevon den zijn. Hoewel ik er niet defini tief naartoe zou willen emigreren, sta ik wel open voor een baan daar of ergens anders in het buiten land. Ik wil in elk geval bij een groot internationaal bedrijf aan de slag. Die biedt namelijk heel direct traineeships en cursussen aan, zo dat je kunt groeien in het bedrijf." De Middelburgse volgt haar twee de stage heel wat dichter bij huis. Bij de PZC, praktisch om de hoek van waar ze woont. Achttien we ken lang doet ze er haar afstudeer onderzoek. „Ik ben aan het bekij ken hoe jongeren geënthou siasmeerd kunnen worden voor de PZC en hoe dat vermarkt kan worden. Een actueel onderwerp, dat volgens mij toegevoegde waar de voor het bedrijf heeft. En het is een probleem dat bij kranten in heel Nederland speelt." Voor iemand die haar carrièrepad al helemaal heeft uitgestippeld, is ook haar afstudeeronderzoek 'part of the plan.' „Met deze economi sche crisis moet je je als afgestu deerde nog meer onderscheiden", stelt ze. „Daarom vind ik dat je voor je af studeeronderzoek echt iets rele vants moet doen. Bovendien moet je weten wat je wil en een doorzet ter zijn." Wat levert het op en wat kost het? Als je bent afgestudeerd, mag je de titel Bachelor of Business Admi nistration gebruiken. Het salaris hangt af van waar je te rechtkomt. Het bedrijfsleven han teert andere salarissen dan de over heid. Globaal kun je rekenen op een startsalaris van 2600 euro. Het collegegeld is 1713 euro Aan studiemateriaal ben je zo'n 700 euro kwijt. Daarnaast moet je rekenen op 150 euro voor de intro ductie en excursies „Marketing en sales, dat is helemaal mijn ding", zegt de 21-jarige studente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 83