Zeeuwen vasthoudend op de spectrum 10 Zaterdag 25 februari 2012 In 1999 verrichtte de Archeologische Identificatie Missie, in opdracht van de Ministeries van Buitenlandse Zaken en van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, een onderzoek naar het Nederlands Cultureel erf goed in Brazilië. Op basis daarvan verscheen tien jaar geleden een ver slag van de kunsthistorica Hannedea van Nederveen Meerkerk. Daarin maakt zij melding van twee Zeeuwse forten bij Cabo do Santo Agostin- ho, het schiereiland ten zuiden van Recife. Van beide forten, die in de zeventiende eeuw een belangrijke rol speelden bij de Nederlandse strijd tegen de Portugezen, zijn nauwelijks sporen bewaard gebleven, aldus Van Nederveen Meerkerk. Benieuwd naar wat we daar van zullen aan treffen, vliegen we naar Pernambuco, de suikerrijke Braziliaanse provin cie met haar geschiedenis van 'Hollantsch Brasil'. door Ruud Paesie Hcgrashèc: iotany «Jc icnjf Nadat de WIC in 1630 de belang rijke Braziliaanse havenstad Olinda op de Portugezen vero vert, bouwt zij even ten zuiden daarvan Mauritsstad, het latere Recife. Van daaruit breidt de Compagnie haar invloed in de regio snel uit. Als eerste krijgt zij het noordelijk deel van Pernambuco onder controle en richt haar pijlen vervolgens op het zuiden. Vooral het strategisch gelegen Portugese fort Nossa Senhora de Nazaré, door de Nederlanders Fort Nazareth ge noemd, op Kaap Santo Agostinho is hen een doorn in het oog. Een eerste Neder landse aanval op het Portugese fort mis lukt. Een tweede poging wordt beter voor bereid, en het betreffende gebied wordt door de WIC zo goed mogelijk verkend. De geschiedenis verhaalt daarover, dat op een namiddag in het jaar 1632 drie schepen van de Compagnie, zonder noemenswaar dige tegenstand van de Portugezen, de baai van 'Kaap Augustijn' binnenzeilen. Vermoedelijk hebben de Portugese solda ten toen gedacht: nu hebben we ze, want als de Hollanders morgenochtend weer weg willen, dan pakken we ze bij de in gang van de baai. De Nederlanders weten namelijk niet dat de baai door een kilome terslang koraalrif wordt omzoomd en slechts één ingang heeft. En juist bij deze monding staat het zwaarbewapende Portu gese fort. Groot moet de verbazing van de Portugezen zijn geweest, als ze bij het krie- Ghijsseling Het Portugese fort aan de monding van de Baai Cabo do Santo Agostinho. Een hoop stenen is het enige wat nog over is van het fort Van der Dussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78