7 spectrum Zaterdag 25 februari 2012 Zeg dat je 90 miljoen gaat besparen door rijksgebouwen af te stoten. Zeg niet dat je die gebouwen door de malaise op de kan- torenmarkt aan de straatstenen niet kwijt raakt en dat die malaise door dit grote aan bod alleen maar groter wordt. Zeg dat de eigen bijdrage in de ggz 226 mil joen euro oplevert, opdat mensen beter gaan nadenken of ze de zorg wel nodig hebben. Zeg niet dat veel patiënten die bij drage echt niet kunnen betalen, wegblij ven en voor veel overlast kunnen gaan zor gen. Reken vooral niet uit hoeveel dat extra kan gaan kosten. Dit is misschien wel het belangrijkste: bied de mensen perspectief. Zeg dat het alle maal beter wordt als ze door de zure appel heen bijten. Houd vol dat bijna iedereen heel goed voor zichzelf kan zorgen. Tegen de tijd dat we erachter komen dat heel veel mensen en instellingen dat niet kunnen, zijn de bezuinigingen al doorge voerd. Degenen die die hebben overleefd, de winnaars, zullen niet klagen. Dus krijg je altijd gelijk. Moet kunnen, een leugentje om bestwil. Zeg dat de hypotheekrenteaftrek bij jou veilig is, maar knabbel er steeds weer een stukje vanaf >tingen niet verhoogt; ns btw en accijnzen en stingkortingen en subsi- Zeg, zoals de PW, vóór de verkiezingen dat de verhoging van de AOW-leeftijd 'een breekpunt' is en trek dat daags na de verkiezingen in. Zeg dat je de belas verhoog vervolger schaf allerlei belasi dies af. Zeg dat je de administratieve regeldruk ver laagt en zwijg over allerlei nieuwe regelin gen die die druk weer vergroten. Bijvoor beeld de administratie van eigen bijdra gen. De PW is hier een meester in. Verkiezings beloften geschonden? Tegenover al het in geleverde staat dat er 'heel veel is binnen gehaald'. Op papier. Want of de benodig de wetgeving (bijvoorbeeld op het gebied van immigratie en integratie) er door komt, is zeer onzeker. De komende tijd zullen we vaker horen dat het compromis 'erger', bijvoorbeeld verkiezingen, heeft voorkomen. Blijf lachen. reageren? spectrum@wegener.nl en hoe boor je ze de grond in? Ook de tegenstanders van bezuinigingen weten hoe ze het spel moeten spelen. Ze gebruiken graag woor den en beelden die afkeer oproepen. Linkse partijen, met name de SP, houden van metaforen uit de bouw, met woorden als 'slopen' en 'afbraak'. In Kamerdebat ten wordt regelmatig de sloophamer van stal gehaald. Tuinieren is ook een bron van beeldspraak. Op het 'snoeien om te groeien' van Mark Rutte reageerde Emi- le Roemer (SP) met: „Een broze economie is als een jong plantje, je moet het water geven. En u komt met zó'n snoeischaar!" De bijl, die aan de wortel wordt g zet, komt ook vaak langs. In debatten over bezuinigingen valt al snel het woord 'asociaal', vooral bij de SP. Ook is het populair het ka binet te verwijten dat het een 'aanslag pleegt op onze beschaving1. beeld Ben Vosseberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75