1 Hoe verkoop je Regeringspartijen WD en CDA en gedoogpartner PW staan voor de taak miljarden euro's extra te bezuinigen. Ze weten dat ze dooi de kiezer ongenadig kunnen worden afgestraft. Hoe kan de coalitie de schade beperken? door Frits Bloemendaal jnm» m Mmm 'h lL zumigmg Maak de geesten rijp Als je onheil al lang van tevoren kunt zien aankomen, heb je de kans de bevolking er op voor te bereiden. Begin daarom zo vroeg mogelijk met signalen afgeven dat ingrijpen onontkoombaar is. Kijk daarbij ernstig en gebruik vooral oer-Nederlandse beeldspraak. Zoals: 'er is storm op komst', en 'de economie verkeert in zwaar weer'. Of deze, van vicepremier Maxime Verha gen: 'de seinen staan echt op oranje, op donkeroranje.' Ook van Verhagen: 'de tijd van makkelijke besluiten is voorbij'. Benadruk dat er 'geen taboes' zijn en laat af en toe een proefballon op over een dra conische maatregel die er nooit komt, dan valt het uiteindelijk mee. Stel het probleem zo groot mogelijk voor Dit heeft twee voordelen. Het eerste is dat het draagvlak voor ingrepen groter wordt. Dreig dat de houdbaarheid van een voor ziening, of desnoods die van de totale over heidsfinanciën, ernstig in gevaar komt. En dat je ingrijpt om die te redden. Zoals pre mier Rutte: 'Het overeind houden van de sociale zekerheid voor de mensen die het echt nodig hebben, vereist dat je ingrijpt als de overheidsfinanciën ontsporen'. Het helpt als je daarbij de nadruk legt op het misbruik van een regeling, ook al is dat in werkelijkheid nog zo beperkt. De bood schap is: je doet het voor een nobel doel. Het tweede voordeel van overdrijven is dat het resultaat van je aanpak imposanter lijkt. Door de immigratiecijfers van spook- migranten te overdrijven, kan het kabinet straks makkelijk de doelstelling halen om de instroom te 'halveren'. Hetzelfde kan het doen met de financiën; door nu van een te zwart scenario uit te gaan, lijkt het kabinet straks daadkrachtiger. Gebruik verzachtende woorden Noem ingrepen geen bezuiniging, maar hervorming, afslanking, versobering of om buiging. 'Heroverweging' is ook goed, dat lijkt allemaal veel minder erg. Deze kunst beheerste toenmalig premier Ruud Lub bers in de jaren tachtig van de vorige eeuw. In zijn geest spreekt vicepremier Maxime Verhagen van 'budgettaire ingrepen', een heerlijk neutrale term. Net als uitfasering, een vriendelijk woord voor opdoeken. Ook een populair eufemisme: modernise ring. Modernisering van de arbeidsmarkt klinkt heel anders dan 'u krijgt nog maar maxi maal een jaar WW', of'u kunt voortaan per direct en zonder vergoeding op de keien worden gezet'. Als je het woord 'bezuinigen' niet meer kunt vermijden, spreek dan, zoals Rutte en Verhagen, van 'slim' bezuinigen. Dat klinkt bijna prettig. Net als Ruttes eerdere vondst 'snoeien om te groeien'. Of: 'het verdienvermogen versterken'. Herdefïnieer het probleem of de Als je niet meer weet hoe je een probleem moet oplossen, los het dan op. Ofwel: ver zin een nieuwe definitie, waardoor het (bijna) verdwijnt. Zo kwam het kabinet- Lubbers in de jaren tachtig met de term 'langdurig echte minima', omdat het te duur werd de koopkracht van alle minima in stand te houden. Je kunt dit ook doen als je een belofte niet kunt of wilt nakomen. Toen bleek dat de beloofde extra agenten niet kwamen, ver anderde het kabinet simpelweg de defini tie van 'extra': niet méér agenten, maar minder minder. De PW beloofde na de kabinetsformatie dat het aantal niet-westerse immigranten deze kabinetsperiode zou halveren. Inmid dels is halveren vervangen door substanti eel minder. Daar kun je veel kanten mee uit. Ontken een probleem dat je niet wilt oplossen (ook een vluchtweg) De hypotheekrenteaftrek een probleem? Ja, zeggen gezaghebbende internationale instanties, zoals het IMF en de OESO. Zij vinden de totale hypotheekschuld in Ne derland gevaarlijk hoog. Nee, beweren het kabinet-Rutte en gedoogpartner PW. Er staat genoeg onderpand tegenover, zeggen zij. En er staat ook nog heel veel spaargeld op de bank. Het is wel de vraag of de coalitie deze ont kenning kan volhouden. Het CDA, dat kor te lijnen heeft met de grootste hypotheek verstrekker Rabobank, krabbelt al terug. En Geert Wilders is ook al aan het schui ven. Doe of de gévolgen meevallen Benadruk niet hoeveel er afgaat, maar hoe veel er overblijft Zoals een chirurg na een operatie zegt 'u heeft nog negen vingers'. Het kabinet heeft dit al met succes toege past bij de bezuinigingen op het persoons gebonden budget, natuur, cultuur en de ggz. Benadruk: voor wie het echt nodig heeft, blijft de voorziening bestaan. Behal ve de hypotheekrenteaftrek dan. Die blijft er ook voor rijke mensen. Gebruik pakkende begrippen en beelden voor de nieuwe situatie Premier Rutte is hier een meester in. Hij begon er al mee bij de presentatie van het regeerakkoord: 'We geven het land terug aan de hardwerkende Nederlanders'. Later werd dat: 'Je moet ervoor zorgen dat Ne derland als een fitte bokser in staat is maxi maal in te spelen op wat er in die wereld economie gebeurt'. Duizenden ambtena ren weg? Dan houd je volgens Rutte een 'compacte' overheid over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74