spectrum Prinses van Oranje aan de wandel Marjan Berk vrolijke noot RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE I_ Zaterdag 25 februari 2012 Wanneer het persoonlijke leven zich toespitst op leven en dood, ver bleekt je belangstelling voor de rest van de wereld. Zelfs de meest verschrikkelijke aanslagen met tientallen doden, bombardementen die stromen vluchtelingen veroorzaken vinden heel ver van je bed plaats en zelfs je nieuwsgierigheid naar wat in 's he melsnaam in het hoofd van zelfmoordterroris ten omgaat, is afwezig. Ik zoek afleiding in het verleden in het dagboek van Nicolaas Beets, die onder het pseudoniem Hildebrand de grappige Camera Obscura schreef, een verzameling komische verhalen, die vroeger ook nog op de literatuurlijst van middelbare scholieren prijkte. Ik lees zojuist dat dit beroem de boek nu ook als e-book te koop is! Nu is het e-book nog steeds niet mijn favoriete boek om mee in bed te kruipen, maar ik houd een slag om de arm: wat niet is kan nog komen! In het be gin van zijn studentenleven uitte Beets zich vooral in romantische gedichten. Daarna de Ca mera Obscura, maar nadat hij afstudeerde werd hij dommee van de zware soort En wat hij daar na nog aan schrijfsels publiceert, beschouwt men tegenwoordig als vrijwel niet te lezen. Maar Nicolaas schrijft op 23 februari 1834, twin tig jaar oud, een stukje in zijn dagboek dat ik de lezer niet wil onthouden. Het is een licht ko misch verslag van een wandeling met een ken nis, bij wie hij de indruk wekt dat hij diens lief de voor het buitenleven deelt. Maar deze buiten man drijft hem in het nauw, wanneer hij Beets vraagt eens de prijs van een paard te taxeren. Daarna roept hij het beeld op van de wandelen de Prinses van Oranje. Je ziet het plaatje voor je, de prinses met haar hofdame en in haar kielzog twee lakeien. En daarachter dan weer dat rijtuig! 's-Gravenhage, 23 Februari 1834. Wandeling met mijn gastheer, een totaal buitenman, 'k Slaagde er in een conversatie naar zijn hart gaande te houden over buitenleven, koren, schapen, paarden, koeien, boomen, stukken land enz., maar groot was mijn verlegenheid, wanneer hij mij in staat achtte een paard of stuk land te tauxeeren. In 't Bosch de prinses van Oranje ontmoet, die om de Joule te vermijden haar ochtendwandeling vroeger dan deze doet en reeds terug keerde. Zij was vergezeld van éene dame, en werd ge volgd door twee lakkeien. Op eenigen afstand volgde haar rijtuig. Heerlijk gezicht, dat eener Vorstin, die de liefde van haar land, de lust van haar volk is, weldadig en liefderijk, als een Engel Gods; schoon, vriendelijk, in nemend, gracieus als de veder op haar hoofd, Geheel Vorstin, Geheel Gratie. Nee, het zijn geen tikfouten, ik heb de oorspron kelijke spelling van Nicolaas gebruikt Ik denk dat dit tafereel zich afspeelt in het Haagsche Bos. Maar welke Prinses van Oranje mag dit zijn ge weest? Ik bel royaltydeskundige Ton Vorsten- bosch: „Ik denk dat het Anna Paulowna, de vrouw van Willem n, is geweest. Zij hield wel van een vroeg wandelingetje!" O, ik ben dol op mijn eigen netwerk, dat mij in staat stelt vriend Vorstenbosch te bellen. Hij die letterlijk óók al les weet van Royalty in de negentiende eeuw!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73