boord van de 3 spectrum r Slag in de Javazee Zaterdag 25 februari 2012 :vi L 21Sie Javazee Boi Sumatra Billiton \v 11 «I Plaatswaarde Palembang torpedobootjager \/-an Mac faf Borneo Indonesie lava Hendrik de Koster commies, en bleef er dertig jaar. De overgang van oorlog naar vrede, bij zal het nooit vergeten. Nog steeds kan hij niet verkroppen, dat hij zo slecht is behandeld. „Ik was vaderlandslievend. Heb gevochten. Maar toen ik terug in Nederland kwam, werd er gevraagd: ben je een moordenaar? Ik had geen papieren, ik was niks, ik voelde me behandeld als een hond. Mijn vrouw heeft nog naar de koningin geschreven, anders hadden we niet eens een huis gekregen." En zijn onfderscheidingen? Eremedaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau, het Oorlogsherinneringkruis met drie gespen voor krijgsverrichtingen ter zee, de Bronzen Medaille voor twaalf jaar trouwe dienst bij de Koninklijke Marine, later aangevuld met Franse en Engelse onder scheidingen. De oud-marineman leunt op zijn stok. „Die medailles interesseren me niet, ze geven ze veel te gemakkelijk. Wie ze verdient, krijgt ze niet. En die Slag in de Javazee is een stommiteit geweest. Ze hebben ons de dood ingejaagd. We hadden ons beter op Australië kunnen terugtrek ken." Op 27 en 28 februari 1942 probeerde een geallieerd eskader onder commando van de Nederlandse schout-bij-nacht Karei Doorman een Japanse invasievloot tegen te houden. Bij deze strijd verloren ruim 1600 Nederlandse marinemensen het leven. Er werden bijna 4000 krijgsge vangen gemaakt en tijdens en vlak na de slag sneuvelden bijna 1200 geallieerden uit Australië, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Alle vijf kruisers van de geallieerden werden tot zinken gebracht, en vijf van de twaalf torpedobootjagers. Karei Doorman ging met zijn kruiser Hr.Ms. de Ruyter ten onder. Dat de confrontatie zo dramatisch verliep voor de Nederlandse vloot en coalitiegenoten, wordt aan het Japanse overwicht in de lucht toegeschreven. Bovendien beschikten de Japanners in tegenstelling tot de geallieerden wel over lange afstand-torpedo's. De Slag in de Javazee was beslissend voor het verdere verloop van de oorlog, de Japanners konden verder zonder veel moeite Nederlands- Indië bezetten. De schermutselingen in de Javazee worden beschouwd als de laatste dagen van de strijd ter zee, die van december 1941 tot maart 1942 werd gevoerd om een Japanse invasie van Nederlands-lndië te voorkomen. De ondergang van de torpedobootjager Aert van Nes op 17 februari 1942 valt formeel buiten de Slag in de Javazee. Hendrik de Koster, die het fatale Japanse bombardement op de Van Nes overleefde, is van mening dat alle zeegevechten in die periode als een geheel moeten worden gezien. Hij is maandag dan ook aanwezig bij de herdenking van de Slag in de Javazee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71