Prins met uitgesproken mening 61 binnenland Onze royaltyverslaggever Hans Jacobs sprak de afgelopen jaren bij verschillende gelegenheden met prins Friso. Hij leerde hem kennen als geestig, intelligent en behoedzaam. zaterdag 25 februari 2012 Ef Lech 2011 Hij genoot alle recht van spreken omdat hij geen lid meer was van het Koninklijk Huis, toch besefte prins Friso dat hij niet alles kon zeg gen. „Schrijf dat maar niet op", zei hij dan. door Hans Jacobs Blijdschap en verrassing vorig jaar bij de fotografen: prins Friso en prinses Mabel waren met hun dochtertjes Luana en Zaria plotse ling ook aanwezig bij de traditionele fotoses sie in Lech. Dat leverde toen een unieke mo gelijkheid op: voor het eerst kon een foto worden gemaakt van koningin Beatrix met haar drie zoons, schoondochters en acht kleinkinderen. Oma poseerde ook afzonderlijk met de meisjes en de ene jongen, alleen liep er een meneer achter haar hinderlijk in beeld. Of hij niet weg kon, vroeg een fotograaf. „Maar dat is mijn zoon", antwoordde Beatrix ver ontwaardigd. Friso maakte namelijk van de gelegenheid gebruik om voor het familiealbum ook fo to's te maken, maar dan vanuit een heel an dere hoek. De foto's uit Lech zijn de afgelopen dagen vaak opgedoken. Sinds gisteren weten we ze ker dat ze op tragische wijze ook historisch zijn geworden. Friso zal daar waarschijnlijk niet meer kunnen staan. Ook de afspraak voor dit voorjaar zal niet doorgaan. De be handelend artsen hebben gisteren immers laten weten dat het nog maar de vraag is of de vorige week vrijdag door een lawine be dolven prins ooit het bewustzijn zal herwin nen. Een eventuele revalidatie kan maan den, zo niet jaren gaan duren. De afspraak met Friso gold een interview over nut en noodzaak van de ruimtevaart voor Nederland. Hij stemde meteen in met het verzoek. Het werd tijd dat bij de voorde len van de ruimtevaart niet alleen aan teflonpannen wordt gedacht. „Er is zoveel meer." En dat wilde hij graag eens uit de doeken doen. De ruimtereis van André Kui pers vormde een goede aanleiding. De be scheiden en versnipperde bijdrage die Ne derland aan het ruimtevaartprogramma le vert, eveneens. Hij had daar ook een uitge sproken mening over. „Maar schrijf dat maar niet op", voegde hij eraan toe. Het was een zin die hij vaak gebruikte in gesprek- ken. Of het nu was in de marge van het jaarlijkse Amsterdam Diner of bij een symposium in een uithoek van Flevoland, hij hield altijd een slag om de arm, zich er altijd van be wust dat zijn uitspraken hun weerslag kon den hebben op zijn moeder, koningin Bea trix. Ook al was hij geen lid meer van het Koninklijk Huis en genoot hij daardoor ei genlijk alle recht van vrij spreken, hij bleef er rekening mee houden. Dat maakte een eerder interview ook tot een moeizame exercitie. De leuke en pittige uitspraken werden meteen weer ingetrok ken, koorddansend tussen zijn opvattingen en hetgeen politiek correct was. Hij besefte misschien beter dan wie dan ook dat het on derscheid tussen een lid van het Koninklijk Huis en de koninklijke familie en dus het Prins Johan Friso. foto Vincent Mentzel verschil tussen wel of geen ministeriële ver antwoordelijkheid voor je uitlatingen, slechts op papier bestaat. Zodra er iets ge beurt - een opmerking, een ongeluk - is heel het land in rep en roer en is er geen ver schil, zoals de enorme belangstelling voor Friso's ski-ongeluk weer heeft laten zien. Friso's betrokkenheid bij wat er in Neder land gebeurde was onverminderd groot, ook al woonde hij de afgelopen jaren in Lon den en had hij door zijn huwelijk in 2004 met Mabel Wisse Smit zijn recht op troon opvolging verspeeld. Op zijn interesse- en aandachtsgebieden, zoals kernenergie, het profijt dat de samenleving kan hebben van vergaande toepassingen van satellieten of bètaopleidingen, wist hij precies wat er speelde en welke bewindsman wat had ge zegd en waarom. Nederland liet kansen liggen en dat stoorde I hem. Voor het fileprobleem had hij een op lossing paraat, hoe het bedrijfsleven beter kon profiteren van de ruimtevaart wist hij precies - en zou hij in het gesprek gaan uit leggen - maar ook de kansarmen in de we reld werden niet vergeten. Die blik op de wereld deelde hij met Mabel en met zijn ouders, maar hoewel hij het zelf waarschijn lijk niet zo zou hebben geformuleerd, klop te zijn hart tegelijkertijd nog steeds voor Ne derland. Datzelfde land dat hem in 2003 had uitgekotst en beschimpt en dat de afge lopen dagen een ontroerende bezorgdheid met zijn lot en dat van Mabel aan de dag leg de. Mabel die samen met Friso zo hard heeft moeten knokken om samen een eigen leven op te bouwen - ver van de na 'Mabelgate' in meerderheid vijandige of cynische Neder landse media - moet nu een nieuw en vele keren zwaarder gevecht aangaan. Hoe ver der te gaan zonder haar briljante, geestige maatje, die er nog wel is, maar ook weer niet. De komende tijd zal ze veel keuzes moeten maken, ook over het eigen werk, de woonplaats en de verzorging van Friso en de opvoeding van Luana en Zaria. Mabel heeft in het verleden getoond heel sterk te zijn, en koningin Beatrix, die mis schien ook haar eigen tijdplan voor de reste rende tijd van haar regeerperiode zal willen aanpassen, zal haar steunen. Maar het zal beide vrouwen zwaar vallen hun eigen steun en toeverlaat te moeten missen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6