Met juiste zorg is leven tientallen jaren te rekken binnenland 15 'Pathologisch optimist' Tulleken zat er helemaal naast met positief nieuws Veel medeleven voor Oranjes NRC betreurt teneur van berichtgeving zaterdag 25 febriiari 2012 Schok na nieuws over Friso Beluister of lees de verklaring van de Oostenrijkse arts over prins Friso en de vele geschokte reacties die er op volgden. www.pzc.nl/uitgeiicht Hoe het nu verder gaat met prins Friso is moeilijk te zeg gen, maar het gebrek aan zuurstof dat hij heeft gehad kan de mogelijkheid op her stel zeer beperken. door Mayke Calis en Jacqueline Steenwijk Niet twintig maar vijftig minuten heeft het hart van prins Friso stil ge staan nadat hij was be dolven door een lawine. „Een re- animatietijd van vijftig minuten is zeer lang. Wellicht zelfs te lang." Gisteren sprak dokter Koller, hoofd van de trauma-afdeling van de intensive care van het zieken huis waar de prins wordt behan deld. De schade aan de hersenen van Friso is zeer groot. „Massief Het is niet te zeggen of hij ooit weer bij bewustzijn komt." In welke mate Friso kan herstellen is moeilijk te zeggen. „Om precies vast te stellen wat de gevolgen zijn van een hersenbeschadiging moe ten we weten welke delen zijn be schadigd", zegt Victor Lamme, her senonderzoeker van de Universi teit van Amsterdam, gespeciali seerd in bewustzijn. Maar tijdens de persconferentie in Oostenrijk is daar niets over ge zegd. Wanneer bijvoorbeeld een bepaald deel van de hersenschors is beschadigd kan het zijn dat Fri so geen bewustzijn meer kan heb ben, maar andere delen van de her senen kunnen dan nog gewoon in orde zijn. Friso ademt volgens Lamme in ie der geval zelf, anders zou hij niet gerevalideerd kunnen worden. Hersendood is iemand die nergens meer op reageert, ook niet met pu pilreflexen. Als bij een EEG-me- ting geen hersenactiviteit meer is te zien, dan is het einde verhaal. Bij Friso is dat dus nog niet zo. „Bij hersendood is iemand in feite ook echt dood", zegt de internatio naal erkende specialist Belg Steven Laureys. Hij is werkzaam voor de Coma Science Group, een experti secentrum. „De hele hersenstam reageert dan niet meer." Direct op de casus van Friso in gaan, kan Laureys net als Lamme niet. Wel is het in het algemeen zo dat over uiterlijk drie maanden duidelijk moet zijn in welke mate het bewustzijn van een dergelijke comapatiënt is hersteld. Dat juist zuurstoftekort de hersen- schade heeft veroorzaakt, maakt de kans op herstel alleen maar klei ner. „Bij een hoofdtrauma of bloe ding kan tot een jaar later nog her stel optreden. Als dat niet gebeurt, spreken we van een chronische si tuatie. De situatie van de patiënt wordt er niet meer beter op." Die eerste maanden draait alles dan ook om een zo goed mogelij ke revalidatie, legt Laureys uit. Met medicatie en therapieën worden hersenen gestimuleerd. Fysiothera pie moet er voor zorgen dat ge wrichten en spieren soepel blij ven, mocht de patiënt alsnog een stuk bewustzijn terugkrijgen. Wel ke therapieën aanslaan, is volgens Laureys onduidelijk. „Er is nog geen consensus over een vast be- handelschema voor comapatiën ten." De mate van herstel kan verschil len. Sommige patiënten blijven in een chronisch vegetatieve staat. „Ze ademen, openen hun ogen maar reageren voor de rest ner gens op. Anderen krijgen een mi nimale vorm van bewustzijn te rug. „Dat is vaak moeilijk voor fa milie om te zien, omdat deze pa tiënten wel enige respons geven. Ze volgen mensen of objecten met hun ogen, reageren op eenvoudige opdrachten en ervaren pijnprik- kels. Maar meer dan dat, wordt het niet." In dat laatste geval zou Lam me in ieder geval niet in Neder land behandeld willen worden. „Comapatiënten worden al gauw als minderwaardig gezien, waar niet meer alle energie in wordt ge stopt." Iets dat ook de ervaring is van Laureys. „Door een gebrek aan speciale behandelplekken komen chronisch patiënten vaak in ver pleeghuizen voor dementerende ouderen terecht. Maar daar krijgen Natuurlijk coma ze geen revalidatie meer." Ook is daar een groter risico op latere complicaties die alsnog op kunnen treden. Ze kunnen doorlïgwonden krijgen, een longontsteking of pro blemen met hun darmen krijgen. „De overlevingsduur wordt bij chronisch patiënten bepaald door de zorg die ze krijgen. Met de juis te zorg kunnen ze nog tientallen jaren leven", zegt Laureys. Zo kent hij een patiënt die al 34 jaar lang in een coma ligt. „Natuurlijk staan wij telkens stil bij de vraag of behandeling nog zinvol is. Maar het is uiteindelijk mede aan de familie, en vaak hun religieuze achtergrond, of behande ling wordt voortgezet." Een coma is een spontane, diepe bewusteloosheid na bijvoorbeeld hoofdletsel, hersenbloeding, zuurstoftekort in de hersenen, vergiftiging, hartinfarct etc. Hersenfuncties Hersenstam (o.a. temperatuur, hartslag, ademhaling, bloeddruk, slaap-waakcyclus) 8 Kleine hersenen (o.a. evenwicht, motoriek) Grote hersenen (o.a. redeneren, geheugen, emotie) Wat kan er op een coma volgen? Terugkeer volledig bewustzijn Ademt zelf. Is volledig bij bewustzijn. Soms blijvende lichamelijke en/of mentale problemen. Hersenactiviteit Locked-in syndroom Ademt zelf. Volledig bewust zijn. Ziet, voelt en hoort alles maar kan alleen oog(leden) bewegen. Coma Minimaal Volledig bewustzijn bewustzijn infographic ANP bron Coma Science Group Vegetatieve toestand Ademt zelf. Geen (volledig) bewustzijn. Persoon kan wel ogen openen. Overgang naar: Minimaal bewustzijn Enigszins bewust van zichzelf en omgeving (oog- volgbewegingen). Hersen dood Ademt niet zelf. Geen bewustzijn. Onomkeerbaar coma; hersenen en hersenstam functioneren niet. Blijvend vegetatief Persoon kan ogen openen maar is niet bij bewustzijn. door Maaike Boersma DEN HAAG - Een van de patiënten die neurochirurg Kees Tulleken op zijn operatietafel kreeg was prins Bernhard. In 1993 verwijderde Tul leken bij de toen 83-jarige prins een bloeduitstorting tussen de schedel en de hersenen. Dat hij een 'bekende' is van de ko ninklijke familie was voor Tulle ken reden om vorige week vrijdag naar het ziekenhuis in Innsbruck te gaan om zijn diensten aan te bieden en te praten met zijn Oos tenrijkse collega over de toestand van Friso. Bij dat gesprek was ook zijn vrouw Jannetje Koelewijn, journaliste van NRC Handelsblad, aanwezig. Uit het gesprek zou blij ken dat prins Friso helemaal geen schedelbasisfractuur had en dat de scan er op dat moment normaal uitzag. De hoofdredacteur van het NRC Handelsblad wilde zeker weten of Tulleken dit nieuws via zijn vrouw naar buiten wilde brengen en de neurochirurg'bevestigde dat. De volgende morgen stond het in de krant. En ineens was Tulleken een bekende Nederlander. Dit keer niet in zijn kwaliteit van ge lauwerd neurochirurg, waarvoor hij in 2005 nog benoemd werd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, maar vanwege het schenden van het medisch be roepsgeheim. Terwijl juist hij ook twaalf jaar lang in het Medisch Tuchtcollege had gezeten. Tulleken erkent dat hij het me disch beroepsgeheim heeft ge schonden, maar alleen omdat het om positief nieuws ging. Ben Crul, oud-hoofdredacteur van het art senblad Medisch Contact en ooit co-assistent onder Tulleken, was woedend. „Het was niet aan Tulle ken om het nieuws naar buiten te brengen, maar aan de familie." Tulleken, die zichzelf omschrijft als een 'pathologisch optimist', is een grote naam in de medische we reld. In 1981, op 41-jarige leeftijd, werd hij benoemd tot hoogleraar en hoofd van de afdeling neurochi- Kees Tulleken tekening Joep Bertrams rurgie van het UMC Utrecht. Gevraagd naar zijn verwachtingen over de gezondheid van de prins zei Tulleken vorige week: „Op ba sis van wat we nu weten, heb ik hoop dat er een reële kans is dat hij opknapt en zelfs net zo goed kan worden als hij was." DEN HAAG - Van vele kanten ko men reacties op het bericht uit Innsbruck dat prins Friso ernstig hersenletsel heeft opgelopen door zijn ski-ongeluk. Premier Mark Rutte heeft konin gin Beatrix en prinses Mabel telefo nisch laten weten dat 'heel Neder land intens met de koninklijke fa milie meeleeft in deze tijd van zor gen en verdriet'. Ook politiek Den Haag is aangesla gen door het slechte nieuws over de prins. 'Met verslagenheid' heeft de Protestantse Kerk in Nederland kennisgenomen van het nieuws. Bij de Nederlandse bisschoppen conferentie is eveneens geschokt Het skidorp Lech in Oostenrijk is in gedachten en in gebed bij de le den van het Koninklijk Huis, aldus burgemeester Ludwig Muxel. De Utrechtse gemeenten Rhenen en Veenendaal wachten op nieuws van de Rijksvoorlichtings dienst over Koninginnedag. Het is onzeker of het koninklijk bezoek aan deze plaatsen doorgaat. De mededelingen over de gezond heidstoestand van prins Friso gin gen gisteren de hele wereld over. Het Spaanse dagblad El Pais meldt dat de prins 'niet zal ontwaken'. Andere media zijn voorzichtiger. Zo spreekt het Amerikaanse pers bureau Associated Press van een sombere prognose. Volgens de Duitse omroep ARD 'zijn de art sen tot een ontnuchterende diag nose gekomen'. Van België tot Chi na en van Brazilië tot Finland heb ben media hun lezers op de hoog te gebracht. Het Britse nucleaire energiebedrijf Urenco, waar Friso een fimctie heeft als Chief Financial Officer (CFO), zegt 'geschrokken en diep bedroefd' te zijn over de gezond heidstoestand van de prins. ROTTERDAM - NRC Handelsblad be treurt dat het een te rooskleurig beeld heeft geschetst van de medi sche toestand van prins Friso. Hoofdredacteur Peter Vander- meersch stelde dat gisteravond in een column. Hij geeft toe dat er bij de beoordeling van informatie ver warring is ontstaan tussen feit en interpretatie. „Hier werkte NRC Handelsblad onbedoeld mee aan het beeld dat de medische gege vens over prins Friso 'geruststel lend' zijn. Dat hadden we beter moeten inschatten." Een externe deskundige zal de berichtgeving te gen het licht houden om te zien of de krant de juiste afwegingen heeft gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5