in Baden-Baden m m reizen@wegener.nl is reizen IB) 024-3650360 l""i Zaterdag25 februari 2012 Wie tijdens een bezoek aan Baden-Baden meer actie wil, kan golfen op de achttien-holesgolfbaan of crosscountryskiën. Per mountain bike of met de auto kun je het Reb- land verkennen, een heuvelachtig ge bied met leuke dorpjes tussen wijn gaarden. Op nog geen 10 kilometer van de stad ligt de ruïne' van kasteel Yburg, gebouwd rond 1200. Lekker eten kan in restaurant Traube in Neuweier: www.traube-neuweier.de In Neuweier kun je bij de Baden- Badener Winzergenossenschaft vanaf Pasen elke vrijdag om 14.30 uur terecht voor een rondleiding door wijnkelders, wijn proeven en kopen: www.baden-badener-wg.de Een kaartje voor het Fabergé-mu- seum kost 12 euro: www.fabergemuseum.de De VW van Baden-Baden bevindt zich in de Trinkhalle. Deze reis kwam mede tot stand dankzij het Dorint Hotel Maison Messmer Baden-Baden. Dit vijfster ren hotel ligt naast het casino. www.dorint.com/baden-baden Informatie over Baden-Baden: www.baden-baden.de Achttien holes golfen en crosscountryskiën Behalve marmeren pilaren, sierlijke beelden en mozaïeken uit 1877 heeft het beroemde Friedrichsbad ook een schitterend koepeldak. foto PR Als je in Baden-Baden zelf bent en luncht, bestel dan Flammkuchen, een soort pizza met een heel dunne bodem, bij de gezellige Weinstube im Baldreit. den. Als gevolg van het Franse gok- verbod en door de legalisering van gokken in Duitsland, kwamen er nog meer bezoekers. Vooral Russen. Zij waren gek op gokken. Dat was in hun land ver boden. Baden-Baden is na Parijs de meest beschreven buitenlandse stad in de Russische literatuur. Dostojevski's boek De speler is geïn spireerd op zijn gokavonturen in de Duitse stad. Nog steeds is Baden-Baden geliefd bij Russen. Het is ook geen toeval dat het enige Fabergé-museum (de maker van het beroemde, extreem kostbare ei) hier is gevestigd. Het interieur van het casino mag je niet missen. Hiervoor diende het kasteel van Versailles als inspi ratiebron. Dat zie je aan de indruk wekkende spiegels en schilderijen, de marmeren beelden en imposan te kroonluchters. Elke ochtend is er een korte rond leiding, maar nog leuker is het er 's avonds heen te gaan. Dan zie je de gokkers en croupiers in actie. Veel mensen komen alleen om te kijken, spelen is niet verplicht. Ie dere avond om 21.00 uur wordt het roulettespel uitgelegd. Wil je toch een keer het balletje la ten rollen: je hoeft niet rijk te zijn om mee te doen. De minimale in zet is 2 euro. Als je dan, dankzij wijsheid of beginnersgeluk, een aardig bedragje wint, kun je ver kassen naar één van de vijfsterren hotels en gaan shoppen in de luxe Sophienstrasse. In Baden-Baden wonen de meeste miljonairs van Duitsland, volgens de laatste telling 120. Je ziet de he ren in peperdure limousines rij den en dames in bontjas flaneren over de chique Lichtentaler Allee. Langs deze laan bloeien in het voorjaar duizenden krokussen, narcissen en hyacinten. Baden-Baden, op nog geen 500 ki lometer van de grens, is een heer lijke wellnessbestemming voor een lang weekeinde en al lang niet meer alleen weggelegd voor the rich and famous. Je kunt het zo duur maken als je zelf wilt. Bezoek ook het Frieder Burda museum voor moderne kunst. Tot zondag 10 juni wordt daar het werk van de Amerikaan William N. Copley getoond. In het oude treinstation is het Festspielhaus gevestigd, de op een na grootste concertzaal van Eu ropa. De toegang tot het Friedrichsbad kost 23 euro voor 3 uur en 43 euro voor 4 uur, inclusief twee massages. Toegang spa Caracalla kost 17 euro voor 3 uur, 20 euro voor 4 uur: www.carasana.de Toegang tot het casino kost voor een ochtendrondleiding 4 euro, je krijgt dan tevens een gratis entree- kaart ter waarde van 5 euro voor een bezoek in de avond: www.casino-baden-baden.de i' Reageren? redactie.reizen@wegener.nl NL Berlijn Enschede Baden-Baden stad kun je het thermale water tap pen en drinken. In de Trinkhalle is het water 68 graden en het smaakt naar zout. Niet lekker, maar wel gezond, zeggen de inwo ners van Baden-Baden. De Trinkhalle ligt in het Kurpark, waar ook het Kurhaus is. In dit voormalige paleis vind je de ande re bekende attractie van de stad: het casino. Toen in Frankrijk in 1837 het gokken werd verboden, fi nancierde de Fransman Eduard Be- nazet een casino in Baden-Baden. De stad was voor Fransen makke lijk bereikbaar, op een afstand van slechts 10 kilometer van de Frans- Duitse grens. De stad trok in die tijd al veel rijken vanwege de ba-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59