Gokken en kuren reizen 4 Flavio Wie hem met open armen tegemoet treedt, krijgt het gevoel welkom te zijn Zaterdag 25 februari 2012 7°^ reizen@wegener.nl 024-3650360 Flavio. Ik zag hem dertig jaar geleden voor het eerst. Net zo oud als ik. Hij startte op bescheiden schaal zijn strandtent op de Copacabana in Rio de Janeiro. Letter lijk een tent Meer een afdakje op palen, met daaronder gro te koelboxen vol drank, fruit en levensmiddelen. Ook een enorme stapel wrakke strandstoeltjes behoorde tot de in boedel, evenals twee behangtafels waarop de koopwaar was uitgestald. De ongeregelde aanvoer van zakken ijs gaf de pro ducten de schijn van versheid. Flavio was een aardige kerel. Voorouders uit Angola, pik zwarte huid, enorme levenslust. Met zijn aanstekelijke, goe de humeur raakte hij de juiste snaar. Zijn strandtent werd populair. Al was er een minpunt. Het servies waarop Flavio zijn producten serveerde, werd gewassen.in een grote teil water. Die was na korte tijd aan het kokend hete strand te vies om aan te pakken. Tenminste, naar mijn mening. Fla vio zag dat anders. Wanneer alle etensresten van het bord waren gespoeld of een glas was ontdaan van de laatste vlek jes lippenstift, was het schoon. Klaar uit. Toch kleefde er vanaf lunchtijd aan alles een vreemde geur. De geur van de favela, de krottenwijk. Waar geen stromend water is, maar wel veel smerigheid. De lucht van bederf, vuilnis en ontlasting. Daarom toentertijd geen glazen voor mij en geen bordjes. Alles uit blik of flesje. Safety first. Flavio is nog steeds net zo oud als ik en heeft nog immer zijn goedlopende strandtent. Stoeltjes, parasols en behangtafels; alles staat er zoals altijd te bakken in de zon. Op de inventaris heeft Flavio zijn eigen naam geschreven. In onhandige zwarte koeienlet- ters. Mooi is het niet, wel heel duidelijk. Het runnen van zo'n onderneming is geen sinecu re. Elke dag wordt de barraca opgebouwd en weer afgebroken. Om een uur of acht in de ochtend aan de slag. Bungalowtent opzetten, vlaggen van popu laire voetbalclubs hijsen. Dan bevoorraden en sjou- wen over het strand, almaar sjouwen. Rond een uur of ze ven wordt alles weer afgebroken, samengepakt en meegeno men naar huis. Op het strand blijft niets achter. Dag in dag uit. In de afgelopen dertig jaar heeft Flavio zijn handel dus al zeker negenduizend keer opgebouwd en afgebroken. Er staan op het strand van Copacabana tientallen onderne minkjes, die eigenlijk allemaal hetzelfde doen. Strandspul- len verhuren en de mensen volgieten met drankjes. Maar Flavio is anders. Of denk ik dat alleen maar? Hij is nu 56 en verft zijn grijze kroeshaar zwart. Een tandarts heeft hij vol gens mij in zijn hele leven nog niet gezien, in het gebit ont breken nogal wat tanden. Dat valt op, want hij lacht veel. Altijd wanneer ik hem na lange tijd weer zie, begroet hij mij als een verloren zoon. We omhelzen elkaar en roepen 'och' en 'ach'. Ik ben zijn amigo voor het leven en zal in de watten worden gelegd als geen ander. Altijd fijn, dat harte lijk weerzien. Dan denk ik dat hij echt zo blij is dat ik er weer ben. Maar een half uur later komt de volgende oude bekende langs, Flavio begroet hem met precies dezelfde om helzingen en gulle lach. Weer wat later meldt zich een Fransman die voor het eerst in Rio is. Hij krijgt een iden tiek onthaal. Wie Flavio met open armen tegemoet treedt, krijgt wat hij verdient: het gevoel welkom te zijn. Inmiddels heeft Flavio ook zijn zoon en dochter in de zaak betrokken. Om hen heen dartelen talloze ambulante mede werkers, die stoelen opruimen, kokosnoten verzamelen en blikjes platpersen. De zaken gaan goed. Brazilië is booming, Rio wacht een lange reeks van internationale festiviteiten, die veel publiek zullen trekken. Kortom, er is geen vuiltje aan de lucht voor Flavio en zijn familie. En dat gun ik ze van harte. Het teiltje vies water is er allang niet meer. Flavio heeft een dieselgenerator gekocht en die met een lange slang verbon den aan de waterleiding op straat. Daardoor kunnen ser vies, glazen en bestek nu in stromend water worden schoongespoeld. Een stuk smakelijker dan voorheen. Natuurlijk is hij niet de enige met die voorziening. Iedere strandtent hanteert dezelfde methode. Maar in één ding on derscheidt Flavio zich wel: zijn provisorische douche is niet alleen voorde klanten. Bij Flavio is iedereen welkom. Ook een dakloze moeder die haar kind wil wassen in de warme stralen van het door de zon verhitte water. Overal worden ze weggestuurd, maar hier niet. Flavio blijft daarom mijn fa voriet. Koud bier voor wie een paar centen in de zak heeft, maar een gratis warme douche voor iedereen. Het casino en de warmwaterbaden van Baden-Baden waren altijd een trekpleister voor de Europese elite. Lutske Bonsma vindt de Duitse stad ook aantrekkelijk én nog betaalbaar voor de gewone man en vrouw ook. De Romeinen ontdek ten het warme, heilza me water in Baden-Ba- den. Vanaf 2.000 me ter diepte borrelt het mineraalrijke water omhoog, met een temperatuur van 40 tot 69 gra den. De Romeinen bouwden ruim 2.000 jaar geleden de eerste bad huizen. Vandaag de dag kun je daarom relaxen op de ruïnes van zo'n Romeins badhuis. Daar staat het beroemde Friedrichsbad. Wie het Duitse Baden-Baden be zoekt, mag het Friedrichsbad niet overslaan. Terwijl je in vijftien stappen de bioeddoorstroming sti muleert en je immuunsysteem ver betert, kun je de marmeren pila ren, sierlijke beelden en mozaïe ken uit 1877 bewonderen. De dresscode hier is 'naakt'. Als je je kleding hebt opgeborgen, is de eerste stap douchen. Daarna ga je naar een warmeluchtkamer (van 54 graden) met verwarmde vloe ren en muren. Vervolgens kort re laxen in een heteluchtkamer (van 68 graden) en dan onder de koude douche. In elke ruimte staat aange geven hoe lang je geacht wordt er te blijven. Bij de volgende stap word je van top tot teen ingezeept en gemasseerd. Daarna volgen weer een douche en dan twee stoombaden. Vervolgens mag je af koelen in een zwembad. De sauna's zijn drie dagen per week gescheiden, maar op twee da gen zijn ze gemengd. Dan kunnen mannen en vrouwen eerst geza menlijk bubbelen, om vervolgens af te koelen in een zwembad on der een schitterend koepeldak. Na een ijskoud dompelbad, krijg je een verwarmd laken om je heen geslagen. Daarna volgt een massa ge. Tijdens het laatste onderdeel van dit relaxbezoek word je als een mummie in een warm laken gewikkeld en mag je een half uur slapen. Vanwege de kledingcode zul je in het Friedrichsbad geen Italianen, Chinezen en Amerikanen aantref fen. Zij gaan naar de naastgelegen, moderne spa Caracalla. Dit relax oord beschikt over kruiden- en stoomcabines en een binnen- en buitenzwembad. Als er sneeuw ligt, zoals de afgelopen weken, is zo'n warm buitenbad natuurlijk extra leuk. Overal borrelt het, er zijn stroomversnellingen en masse rende watervallen. Op verschillende plaatsen in de Foto's van links naar rechts: Een brug over de Oosbach geeft toegang tot de Lichtentaler Allee. Het riviertje de Oosbach stroomt door Baden-Baden. Big spenders kunnen terecht in de luxe Sophienstrasse. foto's Lutske Bonsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58