Familie wil rust na jobstijding 41 binnenland Speciaal e-mailadres voor steunbeuigingen Gevolgen voor Koninginnedag onzeker Tilburg lijkt beste plek voor Friso De Oostenrijkse dokter Wolfgang Koller maakte gisteren korte metten met de hoop dat het nog wel goed zou komen met prins Friso. „Het is niet zeker of hij ooit tot bewustzijn komt." zaterdag 25 februari 2012 BSöflSSfcSXïKKSHSSK!® 'Onzeker of prins ooit weer bij komt' Eventuele revalidatie zal maan den, zo niet jaren in beslag ne men. Prins Friso blijft voorlopig nog in ziekenhuis Innsbruck. Pers wordt gevraagd de ko ninklijke familie bij volgende bezoeken met rust te laten. door Hans Jacobs INNSBRUCK/LECH - Koningin Bea trix heeft gistermiddag gevraagd om prinses Mabel en haar kinde ren Luana en Zaria alle ruimte en privacy te geven om hun leven op nieuw in te richten. Het verzoek kwam nadat Wolf gang Koller, het hoofd van het traumateam dat de afgelopen week heeft gevochten voor het le ven van prins Friso, tijdens een persbijeenkomst bekend had ge maakt dat 'het niet zeker is of hij ooit weer bij bewustzijn zal ko men'. Een eventuele revalidatie zal in elk geval maanden, zo niet jaren in beslag nemen, zei Koller. Voorlo pig echter blijft Friso nog in het ziekenhuis in Innsbruck. „De fami lie zal nu als eerste op zoek gaan naar een geschikte revalidatiefacili- teit." Prinses Margriet voegde zich gister middag kort na de verklaring van de artsen bij haar familie in het zie kenhuis. Voor de deur hadden zich tientallen cameraploegen, ver slaggevers en fotografen verza- INNSBRÜCK - Het Koninklijk Huis heeft een speciaal e-mailadres aan gemaakt waarop mensen hun me deleven kunnen betuigen met prinses Mabel, koningin Beatrix en VEENENDAAL/RHENEN - De Utrecht se gemeenten Rhenen en Veenen- daal wachten op nieuws van de Rijksvoorlichtingsdienst over Ko ninginnedag. Koningin Beatrix en haar familie waren van plan om deze plaatsen op 30 april te bezoeken, maar het is onzeker of dat doorgaat nu de toestand van prins Friso zorgelijk is. Het gemeentebestuur vanm Rhe nen besluit maandag of een georga niseerde persreis woensdag ter voorbereiding op het feest al dan niet doorgaat, aldus een woord voerder. In beide gemeenten is ge schokt gereageerd op het laatste nieuws over Friso. Burgemeester en wethouders van Rhenen heb ben hun medeleven aan de konink lijke familie betuigd. Veenendaal bereidt op dit mo ment slechts zaken voor die abso luut noodzakelijk zijn om het feest eventueel door te kunnen laten gaan. „We doen niet meer dan ge past is. We kunnen ons voorstel len dat de eerste aandacht van de koninklijke familie nu niet bij Ko ninginnedag is, dus we houden ons op de achtergrond." meld, en voor het eerst deze week was er ook publieke belangstelling voor de aankomst en ruim een uur later het vertrek van de ko ninklijke ziekenhuisbezoekers. De pers werd gevraagd de familie bij volgende bezoeken met rust te la ten. Koningin Beatrix is het weekeinde in Nederland om zaken te regelen, en keert daarna weer terug naar Lech. Ze zal geen ontmoeting heb ben met minister-president Mark Rutte, aldus een woordvoerder van de rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren. De vorstin be zoekt Nederland om privëredenen. In Lech werd gisteren een perscon ferentie gehouden door de burge meester. „Wij hopen op een wonder en bid den", aldus burgemeester Ludwig Muxel, die namens de bevolking van het Oostenrijkse bergdorp waar de Oranjes al vijftig jaar te gast zijn, zijn medeleven betuigde. In een heilige mis vanmiddag wordt speciaal voor Friso gebeden. De Oostenrijkse media pakten gis teren groot uit met het tragische nieuws over prins Friso. De Kurier schreef over de schok in Neder land, en de zware opgave die Ma- bel en de koninklijke familie wach ten. De berichten over Friso waren op internet ook de meest gelezen artikelen. pagina 6: prins met uitgesproken me ning andere leden van de koninklijke fa milie. Het adres is adhesie@dkh.nl Gewone post kan naar het adres Paleis Noordeinde, postbus 30412, GK Den Haag. Dokter Wolfgang Koller van het Landeskrankenhaus geeft uitleg over de tóestand van prins Friso. foto TILBURG - Revalidatiecentrum Leij- park in Tilburg lijkt de meest logi sche plek om prins lohan Friso te behandelen, zodra hij vanuit Oos tenrijk naar Nederland wordt over gebracht. Dat stelt directeur Ruth Seldenrijk van de Nederlandse Pa tiënten Vereniging. Er is echter één 'maar': Leijpark mag alleen kinderen en jongeren tot 25 jaar met ernstig hersenletsel behande len en de prins is 43. Volgens de Nederlandse consul in Oostenrijk, Andreas Trentini, wil de familie van de prins dat hij in eigen land behandeld wordt. Leij park is de enige kliniek in Neder land die via zogeheten 'vroege in tensieve neurorevalidatie' het be wustzijn van een patiënt met her senletsel stap voor stap kan verho gen. „Met heel gestructureerde prik kels, zoals bepaalde geuren en ster ke lichtcontrasten, proberen we reacties uit te lokken. Daarnaast ge ven we fysiotherapie, logopedie en ergotherapie", zegt arts La'rja de Letter. De Letter bevestigt dat het herstel van hersenletsel door zuurstofte kort langer duurt dan wanneer ie mand door een ongeval in coma is geraakt. De stimulatietherapie van Leij park, dat familieleden van een pa tiënt nadrukkelijk bij de revalida tie betrekt, duurt maximaal veer tien weken. „In heel uitzonderlijke gevallen nog zes weken extra. Als het bewustzijn terug is, kan de re validatie in de eigen regio worden voortgezet. Als er te weinig voor uitgang is, wordt naar een geschik te vervolgplek gezocht. Maar dan ligt de nadruk op de verzorging." Tussen 1998 en 2005 werden in op dracht van het ministerie van VWS en van de zorgverzekeraars de effecten van de Tilburgse behan delmethode onderzocht. Ondanks de positieve conclusies en de bevinding dat het herstelver mogen van de hersenen groter is dan werd aangenomen, wordt de therapie alleen vergoed voor pa tiënten tot 25 jaar. Daar is ze ook op ontwikkeld. „Het wetenschap pelijk bewijs is er alleen tot die leeftijd. Ik heb zelf het idee dat het programma ook een meerwaarde kan hebben voor oudere patiën ten. Maar dat mogen wij voorals nog niet uitvoeren", zegt De Let ter. „Er is echter in Nederland geen alternatief"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4