Methode De Mol PZC Linda, Guus en Jeroen zijn er weer kijktip zaterdag 20.30 uur f foto Roy Beusker Het songfestival heeft in Nederland geen goed imago. Dat komt door een reeks van slechte inzendingen, slechte resultaten en slechte nationale finales. Onder de hoede van John de Mol moet het beter. De nationale finale is de eerste test. door Geert Willems John de Mol ziet het bijna als een per soonlijke missie: Ne derland moet einde lijk weer eens de fi nale halen van het Eurovisie Songfesti val. Het afgelopen decen nium is ons land gedegra deerd tot het San Marino van Eurovisie, terwijl 'wij' ooit tot de meest succesvol le songfestivallanden be hoorden. Er zijn intussen maar wei nig landen waar het festival zo'n slecht imago heeft als in Nederland. Slechte mu ziek, vriendjespolitiek en een privéfeestje voor Oost- Europa zijn enkele bekende typeringen. De nationale organisatoren hebben zelf bijgedragen aan die slechte naam. De inzendingen ont beren al vele jaren voldoen de kwaliteit. De Tros maak te er de laatste jaren bij de live-uitzendingen van de nationale finale een potje van. Denk maar aan het te nenkrommende moment met Vader Abraham die tij dens de nationale finale van 2010 weigerde een win naar te kiezen. „Doe dan maar Sieneke", was lange tijd een gevleugelde kreet. De nationale finale in 2011 was wederom een aanflui ting, met als 'grande finale' het winnende nummer dat na een klein minuutje al werd weggedraaid. Maar nu heeft John de Mol zich over het songfestival ontfermd. In de aanloop moest hij nog wel een oude erfenis van de Tros wegpoetsen. Het ludieke idee van een grote brieven bus, waarin iedereen zijn of haar festivalnummer kon deponeren, leverde geen geschikte deelnemers op. Dus recruteerde De Mol zelf zes kandidaten die wel een concurrerende bij drage konden leveren. Vijf van hen komen uit het eer ste seizoen van zijn kijkcij ferkanon The Voice of Hol land. Morgen (zondag) moet dan blijken of de 'Me thode De Mol' ook bij het songfestival gaat werken. De opzet van de nationale finale oogt spannend. De zes kandidaten nemen het in een eerste ronde in een onderling duel tegen elkaar op: Raffaëla Paton neemt het op tegen Joan Franka, Ivan Peroti tegen Kim de Boer, Tim Douwsma tegen Pearl Jozefzoon. Het duel is een geleend con cept uit The Voice. Een vak jury en de kijkers bepalen gezamenlijk wie het duel wint, zodat er drie kandida ten voor de finale overblij ven. Ook in die finale tel len de stemmen van de sms'ers net zo zwaar mee als die van de vakjury. De winnaar gaat voor Neder land naar het Eurovisie Songfestival, dat in mei in Bakoe in Azerbeidzjan wordt gehouden. Bij de samenstelling van de vakjury is de vernieuwen de hand van De Mol even eens te herkennen. Vader landse coryfeeën en song festivalorakels hebben gro tendeels plaatsgemaakt voor deskundigen op het gebied van internationale popmuziek. Het idee is dat er geen typische songfesti- valmuziek meer bestaat. Een winnend nummer is een popsong die in alle lan den aanslaat. De keuze voor de wereldwijd hits sco rende dj/producer Afrojack en 538-discjockey Jeroen Nieuwenhuize in de jury is dan logisch. Stacey Rook- huizen heeft behalve als be roepsjurylid ook naam ge maakt als platenbaas. Tv- maker Carlo Boszhard en rapper Ali B vallen wel in de categorie BN'ers, maar een nationale finale moet tenslotte ook grappige tele visie opleveren. Wie is favoriet voor de ze ge? Is het Tim Douwsma, omdat hij kan terugvallen op een grote basis van sms'ende fans? Of kiezen Nederland en de vakjury nu gewoon eens een keer voor het beste nummer? Nationaal Songfestival, morgen (zondag), Nederland 1, 20.20 uur. Reageren? media@wegener.nl Douwsma met Under cover lover De enige die niets met de The Voice te maken heeft, maar uit de Tros-stal komt. Fijne bijkom stigheid is dat hij de looks heeft voor een Europees publiek. „Ik ben vo rig jaar al door de Tros uitgenodigd naar het songfesti val in Düsseldorf te komen. Daar ben ik door het virus besmet geraakt." Jozefzoon met We can overcome De nummer 2 van The Voice 2010. Heeft ervaring als musicalster. „Het publiek reageerde heel goed op mijn optreden in het programma Van pop- tot operaster, dus komt er in mei een album uit met orkestrale num mers. Het songfesti vallied past in die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45