sport 139 De natuur moet zijn werk kunnen doen SPORTFOTO VAN DE WEEK zaterdag 25 februari 2012 Adem in en knieën tegen de borst. De Engelse schoonspringers Tom Daley (links) and Nicho las Robinson Baker wagen de sprong in het diepe tijdens de wereldbekerwedstrijden in Lon den. Het duo probeert zich op het onderdeel synschroonspringen te kwalificeren voor de Olympi sche Spelen komende zomer. Synchroonspringen staat sinds 1994 op het programma van de Spelen. foto Geoff Caddick/EPA Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 23: de vermoeidheids breuk. door Robin Hamelink Bijna iedereen heeft wel eens een botbreuk ge had. Je bent aan het lo pen en je struikelt over een loslopende hond, pols gebro ken. In het ziekenhuis krijg je dan meestal gips, maar wat veel mensen niet weten is dat er ook een vermoeidheidsbreuk be staat, ook wel stressfactuur of marsffactuur genoemd. Het komt vaak voor bij wandelaars en militairen. Het gaat dan om een micro- scheurtje in het bot, dat lang zaam grote vormen aanneemt. Deze breuken ontstaan door een zich steeds herhalende grote spanning op een botstuk. Fysio therapeut Theo Hanny heeft een eigen praktijk in Terneuzen, maar maakte deze blessure bij een cliënt nog nooit mee. „Bij amateursporters komt deze blessure bijna niet voor. Je kunt het vergelijken met een paper clip. Als je die veel draait breekt er een stuk af Bij langdurig licht inwerkende pijn op een bot krijg je hetzelfde. Langzaam aan ontstaat er een kleine breuk in het middenvoetsbeentje (hardlo pers) onderrug (turners), rib ben (roeiers) of enkel (voetbal lers). Dit komt voornamelijk door overbelasting of door zwak ke botten", zegt Hanny. Niet iedereen krijgt met deze blessure te maken, want volgens Hanny is het een chronische blessure. Als een sporter een breukje heeft in enkel of midden voetsbeentje vergt het herstel drie maanden. Eerst is er een rustperiode van vier tot zes weken. Daarna kan geleidelijk de intensiteit van sporten verhoogd worden, maar je moet wel pijnvrij blijven. „Overhaasten heeft geen zin. De Tips? mail naar sport@pzc.nl natuur moet zijn werk kunnen doen. Het zijn kleine fracturen in botjes en die zijn pas te zien op een botscan. De breuk hoeft niet te ontstaan door overbelas ting. Bij acuut fors inwerkend ge weld, zoals een schop op je scheenbeen, kan ook een scheur tje ontstaan in het bot. Vooral mensen met een zwakke botten- structuur hebben last van deze blessure", stelt Hanny. Voor zover bekend zijn er dit sei zoen drie voetballers langdurig uit de roulatie of lang gebles seerd geweest door een ver moeidheidsbreuk. Oranje-international Erik Pieters van PSV maakte afgelopen week zijn rentree bij PSV nadat hij in oktober een middenvoetsbeen tje in zijn rechtervoet had gebro ken. Bij Ajax staan Derk Boerrigter en Kolbeinn Sightorsson al maanden langs de kant door de ze blessure. Uit een scan bleek dat een breukje in een van de wervels in de onderrug nog niet voldoende hersteld is bij Boerrig ter. Voor de IJslander duurt de bles sure al vijf maanden, maar zijn breuk in de enkel herstelt sneller dan verwacht. Vrouwen hebben drie tot vier keer vaker last van een vermoeidheidsbreuk. Dit komt door een verminderde bot- dichtheid, hetgeen weer te ma ken kan hebben met stoornissen in het eetgedrag (te laag vetper centage) en de menstruatiecy- clus. Derk Boerrigter staat bij Ajax al geruimte tijd buitenspel als gevolg van een vermoeidheidsbreuk. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39