sport 135 'PSV is als de Surinaamse cultuur' Zwart De selectie van Bert van Marwijk zaterdag 25 februari 2012 Mark van Bommel, Khalid Boulahrouz, Jeffrey Bruma, Urby Emanuelson, John Heitinga, Klaas-Jan Huntelaar, Ola John, Luuk de Jong, Nigel de Jong, Tim Krul, Dirk Kuijt, Joris Mathij- sen, Luciano Narsingh, Robin van Persje, Erik Pieters, Arjen Robben, Stijn Schaars, Wesley Sneij- der, Maarten Stekelenburg, Kevin Strootman, Rafael van der Vaart, Ron Vlaar, Michel Vorm en Ceorginio Wijnaldum. Bondscoach Bert van Marwijk van Oranje is zeer te spreken over Urby Emanuelson (rechts) en de jongelingen Luciano Narsingh en Ola John (boven). foto ANP/EPA door Rik Elfrink EINDHOVEN - Hij kreeg van alge meen directeur Tiny Sanders van PSV een prachtig compliment tij dens zijn jaarlijkse nieuwjaars- speech. Georginio Wijnaldum is een geschenk voor het voetbal, vindt de topman. Een speler om te koesteren, iemand die met recht het merk PSV kan uitdragen. Sanders is maar wat blij met het nieuwe uithangbord van de club, Wijnaldum (21) op zijn beurt is blij met de keuze van afgelopen zo mer voor PSV. „Ik voelde direct dat het goed zat toen ik hier aan kwam. Mart van den Heuvel (de teammanager) regelde alles voor me, mijn familie kreeg direct een rondleiding in het stadion door de directeur. Dat soort dingen zijn be langrijk voor me. De sfeer binnen PSV heeft veel elementen van de Surinaamse cultuur, zeker. Gezel ligheid en samen dingen onderne men zijn belangrijk. Dat merk je ook op het trainingscomplex waar we voor of na de training samen eten. Dat is wat PSV bijzonder maakt." Ondanks het drukke programma oogt hij ontspannen. Zojuist is be kend geworden dat Wijnaldum tot de definitieve selectie van Oranje voor het oefenduel met Engeland behoort. Bij PSV heeft hij als rechtshalf zijn draai gevonden, de tijdens PSV-NEC opgelopen hoofd wond is weer dicht. Het litteken is nog goed zichtbaar, maar vormt niet meer dan een overblijfsel. „Ik ben weer fit, voel me heel goed. Nee, ik zie niet op tegen de enor me reeks van wedstrijden. Het drukke programma is juist prima. Ik vind het heerlijk, kan niet vaak genoeg wedstrijden spelen", zegt hij gedecideerd. Een aantal PSV' ers speelt er 13 in 43 dagen. „Echt? Je wordt er volgens mij alleen maar beter van." De topper tegen Feyenoord is mor gen. Wijnaldum stelt tijdens het interview duidelijk zijn grenzen. „Ik ga niet te veel over Feyenoord zeggen, wil gewoon niét dat din gen verkeerd uitgelegd worden. Ik ben nu PSV'er en richt me op mijn huidige club." Respect voor de tegenstander is er uiteraard. „Ik ben blij dat het met Feyenoord goed gaat. Het is een van de zes ploegen die nu meedoen om de landstitel." Niet alleen Sanders, ook de sup porters van PSV hebben Wijnal dum in het hart gesloten. Bijna al tijd stapt hij na de training als laat ste naar binnen. Hij neemt rustig de tijd voor iedere handtekenin gen- of fotojager. Op het veld wordt veel gelachen, Wijnaldum is vaak het middelpunt. „Ik sta heel positief in het leven, probeer elke dag te genieten. Dat zit in mijn aard." Het recept daarvoor? Wijnal dum doet er niet al te filosofisch over. „Ik hou gewoon van voetbal, heb er heel veel plezier in", toont hij zich de tegenpool van de volge vreten vedette. Wijnaldum maakt zijn keuzes op gevoel, zo ook afge lopen zomer. Hij koos niet voor het geld van de buitenlandse aan biedingen. „PSV is een club waar je aan spelen toekomt en meëdoet voor de prijzen. Geld is nu niet het allerbelangrijkste. Als ik hier goed presteer, komt dat allemaal vanzelf wel." Er was nog iets anders. Wijnal dum voelde zich niet klaar voor een stap naar het buitenland. „In Rotterdam woonde ik al wel op mezelf, het was een reuzenstap om ver weg te zitten van alles en iedereen. Natuurlijk is Eindhoven ook een stuk rijden, toch is het an ders dan het buitenland. Hier pak ik gewoon mijn Playstation en kan ik met mijn vrienden spelen. Bij een vrije dag kan ik de auto naar Rotterdam pakken." door Barry van der Hooft Voor veel mensen is der tien een ongeluksgetal. Mocht het EK van ko mende zomer voor Oranje op een grote flop uit draaien, dan kunnen we het daar op steken. Want één, fonkelnieuw uittenue van het Nederlands elftal is grotendeels gemaakt van dertien gerecyclede plastic flessen. En dan is het ook nog eens zwart... Om de kritiek op de nieuwe outfit kon je donderdagavond niet heen. Kort samengevat: bah, bah, bah, wat een lelijk tenue heeft Nike er van gemaakt. Ik deel die mening niet. In de zomer van 2006 speel de Portugal op het WK ook in een zwart uittenue, met gouden rand jes. Ik heb er meteen één gekocht. Zaamslag heeft ook zo'n mooi zwart uittenue. Het ziet er gewoon gelikt uit. Gelikt moet ook de reclamecam pagne zijn die Nike heeft bedacht. Kosten noch moeite zijn gespaard om het tricot onder de aandacht te brengen. Nederlandse boegbeel den zijn door Anton Corbijn gefo tografeerd in het shirt. Het zijn prachtige foto's, maar omdat Dout- zen Kroes zo'n shirt aanheeft ren ik niet meteen naar de winkel. En ook niet omdat DJ Afrojack of Aja- cied Gregory van der Wiel het heeft staan showen. 'Nieuwe Mees ters' is de tekst in de kraag. Sinds wanneer is Van der Wiel een nieu we meester en een boegbeeld van Nederland? Maar dat terzijde. Wesley Sneijder wilde donderdag alleen een shirt met korte mou wen aan, want anders zou de '10' die hij op zijn arm had staan niet zichtbaar zijn. Of het zijn zoveel ste tattoo is of dat Yolanthe even op zijn arm heeft zitten krabbelen, is mij overigens niet duidelijk. Sneijder had zich ook lekker ver diept in het nieuwe tenue. Na de vraag bij RTL Boulevard of er een zwarte of oranje broek bij hoorde, moest de middenvelder heel even nadenken. Hij gokte weifelend op zwart en gokte daarmee goed. Wat ik me vooral afvraag: gaat Sne ijder komende zomer uitblinken in het strakke, zwarte tricot, zoals hij medio 2010 in Zuid-Afrika deed? Ik heb er een hard hoofd in. De poule des doods kan alleen worden overleefd als iedereen in topvorm is. Het EK begint pas over ruim vier maanden, maar de vooruitzichten zijn op dit mo ment niet al te best. Sneijder maakt met Inter moeilij ke tijden door, het is schrijnend om te zien hoe Arjen Robben wor stelt bij Bayem München en Nigel de Jong en Dirk Kuyt houden in Engeland vaker dan gewenst de bank warm. Dat baart ook Bert van Marwijk zorgen. Moet hij vast houden aan de gevestigde orde of echt op zoek naar 'Nieuwe Mees ters'? Talent is er genoeg in Neder land, maar zulke spelers kunnen een elftal nog niet dragen. Van Marwijk zal dus wel vooral vasthouden aan zijn vaste kern en daarmee op 9 juni aan het EK be ginnen. Dertien dagen na het openingsduel staat voor de groeps winnaar de kwartfinale gepland. De nummer één van poule B staat in Gdansk als thuis spelende ploeg op het speelschema, dus dan kan er gewoon oranje worden gedra gen. Toch lijkt me de kans klein dat het Nederlands elftal met te genstanders als Portugal en Duits land zo ver gaat komen? Of ben ik dan een zwartkijker...? - K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35