STEDEH LISSABON STUNT finale ad Scherpere sancties Piraten Roemenië terroriseren Donau REIZEN 121 buitenland Dingozaak Australië na dertig jaar heropend Duitse stad heeft een onbekende weldoener NU1AQ VANAF 177/ BOEK NU MET VERTREK T/M 31 MAART 2012. MEER STEDENSTUNTS OP OAD.NL/STEDENSTUNT zaterdag 25 februari 2012 SYDNEY - Een onderzoeksrechter in Australië heeft gisteren een hoorzitting geopend over een van de beruchtste en meest controver siële zaken in de geschiedenis van het land: de dood in 1980 van een negen weken oude baby, die vol gens de ouders door een dingo, een Australische wilde hond, was meegenomen uit hun tent in de outback. Het is in meer dan dertig jaar tijd het vierde onderzoek naar de ver dwijning van het meisje. De moeder van Azaria Cham berlain, Lindy, werd in 1982 schul dig bevonden aan moord en ver oordeeld tot een levenslange ge vangenisstraf. Vier jaar later werd ze op vrije voeten gesteld, omdat toen een deel van de kleding van Azaria in een dingohol was gevon den, wat Lindy's lezing, dat haar dochtertje door een dingo was meegenomen, onderbouwde. De familie werd in 1987 van alle blaam gezuiverd, maar nieuw ge rechtelijk onderzoek in 1995 lever de geen definitieve conclusie op over wat er nu precies met het meisje is gebeurd. Lindy en haar voormalige echtge noot Michael Chamberlain heb ben informatie verzameld over aanvallen door dingo's op kinde ren en hopen hiermee de onder zoeksrechter te overtuigen en ge rechtelijke bevestiging te krijgen dat hun kind niet door hun toe doen is overleden. Zij willen dat op de overlijdensakte van hun kind komt te staan dat ze is ge dood door een dingo. Een jurist uit het team van de on derzoeksrechter zei dat het zeer goed mogelijk is dat een dingo ver antwoordelijk is voor de dood van de baby. door onze correspondent Gert Jan Hahn KIEV - De Donau wordt al maan denlang geteisterd door Roemeen se piraten. Het aantal gewapende aanvallen op schepen en hun be manningsleden groeit. „Mensen zijn hun leven niet meer veilig", al dus Antonios Kalmoekis, manager van het maritieme consultancybu reau Kalimbasieris. Kalmoekis luidt niet voor niets de noodklok. Een vaargebied van ruim honderd kilometer - groten deels e'en grensgebied tussen Roe menië, Oekraïne en een deel van Moldavië - wordt sinds oktober constant bedreigd. Groepen van tien a vijftien man beklimmen met bijlen en messen de vrachtschepen en bedreigen de bemanning. Ze eisen goederen, maar ook drank, sigaretten, geld en brand stof Kalmoekis ontvangt bijna we kelijks meldingen van overvallen op schepen. De Roemeense regering heeft geen grip op de piraterij, omdat er nauwelijks kennis van zaken is. De aanvallen werden afgedaan als 'plunderingen door vissers'. Buur land Oekraïne heeft om ophelde ring gevraagd over de kaping van een schip uit Odessa eind januari, waarbij de kapitein het mes op de keel werd gezet om de lading maïs buit te maken. Bulgarije klopte aan bij de Europe se Unie om de aandacht te vesti gen op de gevaarlijke vaargeul. Berichtgeving over de Roemeense piraten, die volgens de Russische 'piratenwatcher' Michail Vojtenko inmiddels ook volgelingen in Oek raïense en Servische wateren zou den hebben, is tot nu toe schaars. „Blijkbaar is het schandaal niet groot genoeg", zegt Kalmoekis. door onze correspondent Oene van der Wal BRAUNSCHWEIG - Mevrouw Kop- kow vouwt een blaadje en steekt het achter een rijtje liedbundels. „Zo vond mijn man eerder deze maand 10.000 euro, in een enve loppe. Hij was volkomen ver bluft", zegt ze in het portaal van de St.-Markus-kerk in Braun schweig. Iemand moet het geld er op een onbewaakt ogenblik achter hebben gestopt. „Een geschenk uit de hemel", lacht de dankbare echt genote van de dominee. De kleine kerk is niet de enige ge lukkige. Want de anonieme wel doener gaf in totaal al 180.000 eu ro weg. Vrijwel altijd op dezelfde manier: een enveloppe met 10.000 euro in biljetten van 500. En meestal vergezeld van een artikel uit de lokale krant Braunschwei- ger Zeitung om de bestemming voor het geld duidelijk te maken. Aldus werden de bibliotheek, een gymnasium, een peuterspeelzaal, de domkerk en het natuurhisto risch museum van Braunschweig, een 248.000 inwoners tellende stad in het Noord-Duitse Neder- saksen, plots een stuk rijker. De grote vraag is alleen, wie zit er achter de mysterieuze schenkin gen? Daarover tast de stad in het duister. Velen denken dat het om een ouder iemand gaat die zijn of haar erfenis weggeeft. Mogelijk is het iemand die ziek is of die de stad ergens voor wil bedanken. Of die van zwart of zelfs gestolen geld af wil komen. „Of het een goed mens is of ie mand die zijn geweten wil sussen,- weten we niet", redeneert een man op de Schlossplatz in het cen trum. „Het is in elk geval iemand die geld over heeft en in de hemel wil komen", meent een vrijwilli ger bij Braunschweiger Tafel. Ook deze voedselbank kreeg onlangs 10.000 euro in de brievenbus. (J® Bel 0900-8482 (0,isp.m.) of ga naar uw ANVR-reisbureau. 'Vertrek' staat er op het voorhoofd van een meisje geschreven bij een protest al- Assad van Syrië. TUNIS - De druk op het regime van de Syrische president Bashar al-As sad zal verder worden opgevoerd. Aanscherping van sancties moet een einde aan het geweld en het opstappen van Assad dichterbij brengen. Dat zei minister Uri Rosenthal (Buitenlandse Zaken) gisteren na een conferentie in de Tunesische hoofdstad Tunis over Syrië. Wes terse en Arabische landen die zich Vrienden van Syrië noemen wa- SINGAPORE Wereldbank wil coalitie voor oceanen De Wereldbank heeft gisteren opge roepen tot het vormen van een we reldwijde coalitie voor het bescher men van de door vervuiling en overbevissing bedreigde oceanen. Voor dat doel wil de Wereldbank in 5 jaar tijd 1,5 miljard dollar (ruim 1,1 miljard euro) inzamelen. Regeringen, internationale organi saties en wetenschappers moeten van die coalitie deel uitmaken. STOCKHOLM Zweeds prinsesje heet Estelle Het deze week geboren Zweedse prinsesje heet Estelle Silvia Ewa Mary, aldus het koninklijk huis in Stockholm gisteren. Ze is de doch ter van kroonprinses Victoria en Daniel Westling. Niet alle Zweden zijn enthousiast over de naam. Vol gens de historicus H. Lindqvist in de krant Aftonbladet 'klinkt het als een koningin van een nachtclub'. ren daar bijeen. Bevriezing van te goeden wordt uitgebreid en ook komen er meer sancties tegen de centrale bank van Syrië. Rosenthal proefde op de conferentie geen bij val voor een voorstel van Qatar om een Arabische troepenmacht vrede te laten brengen in Syrië. Pas als er vrede is zou er een (VN-) missie kunnen komen om deze te handhaven. Enkele honderdemTunesische aan hangers van de Syrische president DUBLIN Excuses IRA voor dood 9-jarige in 1973 Het Ierse Republikeinse Leger heeft gisteren verontschuldigingen aangeboden voor de dood van een 9-jarige jongen in 1973. De jongen stuitte tijdens het spelen in zijn achtertuin in Londonderry op een IRA-bom en overleefde het niet toen de bom ontplofte. Zijn ouders hadden om excuses gevraagd. De IRA wilde niet zeggen wie de bom had achtergelaten en waarom. ATHENE Grieks Kamerlid sluisde miljoen weg In Griekenland is ophef ontstaan doordat een parlementslid vorig jaar een miljoen euro overboekte naar een bankrekening in Zwitser land. Media in het door een diepe crisis getroffen land proberen de identiteit van de politicus te achter halen. Athene riep de bevolking meermalen op om geld vooral in ei gen land op de bank te laten staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12