Bij Greetje staat tijd al jaren stil de m De Zeeuwse Vier samen de boer op BUSVAKANTIES 24 Paardenkeuring topper van jaarmarkt Steen G I Paasreis SAUERLAND 1 Zie www.kras.nl/39320 KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5oPm d'Ossekoppen sluiten carnaval officieel af zaterdag 25 februari 2012 door Maurits Sep MIDDELBURG - Zoals Nederland zijn Grote Vier heeft, heeft Zee land nu zijn eigen Z4: Goes, Mid delburg, Terneuzen en Vlissingen gaan samen de boer op om Zee land economisch en sociaal sterker te maken. De gemeentebesturen van de gro te Zeeuwse steden besloten dat het tijd is voor nauwere samenwer king. Ze zien gezamenlijke proble men en gezamenlijke uitdagingen, zegt burgemeester René Verhulst van Goes, die is benoemd tot voor zitter van de stuurgroep van de Z4. „Voor werkgelegenheid met na me, maar ook voor infrastructuur, bedrijventerreinen en sociaal-cul tureel." Volgens Verhulst z-ijn de vier ge meenten het erover eens dat ze vooral moeten proberen dingen voor Zeeland te behouden. Hij noemt het Belastingkantoor als re cent voorbeeld. Maar ze gaan ook samen de boer op, met name in Brussel. Daar hopen ze meer Euro pees geld voor Zeeland op te ha len. „Denk aan innovatie, zilte teelt, havens, getijdencentrales. Dat moeten we niet allemaal af zonderlijk proberen, maar samen. En als het lukt, zien we daarna wel hoe we dat moeten verdelen over Zeeland, wie wat krijgt." Want samenwerking tussen de vier steden is geen nieuw idee. Ja renlang wordt al gewerkt aan een 'stedennetwerk'. Intussen troefden ze elkaar af door voor eigen succes te gaan. Middelburg haalde het wa terschap weg uit Goes; Terneuzen het ROC uit Middelburg. Het nieuwe initiatief is geen garan tie dat dat niet meer zal gebeuren, beaamt Verhulst. „Maar we moe ten ook beseffen dat als we niet sa men optrekken, we per saldo niks verder komen." Het idee is overi gens niet om de vier deelnemers aan Z4 gelijkelijk te belonen voor hun inspanningen, merkt Verhulst op. „Als het goed is voor de één dan is het dat ook voor de ander. We profiteren er allemaal van." Hij vindt dat de vier steden ook reëel moeten zijn. „Elders in Ne derland gebeurt dit ook: Parkstad Limburg, Brabantstad. Die hebben daar succes mee. We moeten bur gers wel kunnen uitleggen dat het wat opleven, anders wordt het het zoveelste overlegplatform. Dat heeft geen zin." In april gaan de vier burgemees ters Z4 presenteren in Brussel. SINT - JANSTEEN - In het verkeers vrije centrum van Sint-Jansteen wordt zaterdag 3 maart de traditio nele jaarmarkt gehouden. Hoofd moot is de aanvoer en keuring van ruim 100 paarden en pony's. Ver der staat het dorpsfeest ook in het teken van een expositie van rund vee, kraampjes met oude ambach ten, standwerkers, plaatselijke mid denstanders, ambulante hande laren en promotie van verenigin gen. Voor de jeugd is er een draai molen, ringsteken met koetsjes en een keuring van huisdieren in de tent op het Martje van Wardje. De jaarmarkt gaat om 10.30 uur open. In de namiddag volgt als afsluiting van de jaarmarkt de trekking van de loterij. De schuttersvereniging Sl Jan houdt 's middags een schie ting op de staande wip op haar nieuwe locatie bij de tennisvelden aan de Wilhelminastraat. 's Avonds zorgt de horeca voor leven de muziek. In de rubriek De dag van... staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws-Vlaming centraal. Vandaag de dag van Greetje Hermie, café-houdster zon der leeftijd in Sint Kruis. We zouden er een prijsvraag aan kunnen koppe len: hoe oud is Greetje uut Sin- te Kruus? Maar Greetje Hermie liet telefonisch al weten dat het ge sprek over alles mocht gaan, behal ve over een ding. „Als je mijn leef tijd in de krant zet, hoefje niet eens te komen. Daar heeft nie mand iets mee te maken", waar schuwde ze. Goed, we zullen er deze donder dagochtend in haar café Bij Greetje niet met haar over beginnen, maar een beetje nieuwsgierig zijn we na tuurlijk wel. De biljarters houden wijselijk hun mond. „Ja, ik weet het wel. Ze is net zo oud als ik. Maar vraag het haar zelf maar", roept een van de heren. Het gelach van de anderen zegt genoeg. Niet doen, niet over beginnen. Zeker is dat Greetje al sinds decen nia het dorpscafé runt. Net zoals haar overgrootouders, grootouders en ouders dat deden. Officieel heet de kroeg Zeelandia, maar van lie verlee werd het Bij Greetje. En bij Greet is het altijd gezellig, staat er op een groot bord op de gevel. Daar is vanochtend in elk geval niets te veel mee gezegd. Het is half elf, een uurtje nadat Greetje de sleutel in het slot stak. Een groep van twintig biljarters, door Greetje 'de club van schudden en beven' genoemd, stoot wat balle tjes, drinkt pintjes en rookt sigaret jes. Iedereen heeft een natje, een enkeling krijgt een reep chocola. Zo, Greetje is er klaar voor. Kom maar op met die vragen. Oh nee wacht, eerst nog even wat hout op de buiskachel gooien. „Niet teveel gekke dingen vragen, hè. Ach trou wens, je doet maar. Ik zeg toch niets, ik heb een beroepsgeheim", zegt ze met een knipoog. Een stam gast bemoeit zich er ook even mee. „Haha, hé mannen, die ver slaggever is van Man Bijt Hond!" „Ach", zegt Greetje. „Hij blaft wel een beetje, maar hij bijt niet hoor." De biljarter gooit er nog een schep je bovenop. „Daarnet vroeg-ie aan mij hoe oud jij bent", roept hij. Greetje is er als de kippen bij om hem op de regels van het spel te wijzen. „Wat je niet mag zeggen, moet je niet zeggen, hè." In het café zijn vanochtend alleen maar mannen, maar Greetje is ze allemaal de baas. „Vind je het gek dat ik nooit getrouwd ben? Ik krijg hier zoveel mannen over de vloer dat ik niet kan kiezen." Zoveel mannen... En dat voor een dorp van ongeveer tweehonderd inwo ners. Greetje moet het vooral van de Belgen hebben. Van fietsers, bil jarters en in het weekend van de plaatselijke jongeren, die Greetje liefkozend 'moeders' noemen. Nu al vele reizen t vertrekgarantie! Stedentrip BERLIJN Vertrek: 9 maart t/m 9 november |g 4 dgn o.b.v. 3 x ontbijt supervoordelig een weekend naar Berlijn, een wereldstad met vele highlights als de Brandenburger Tor. de Muur en Kurfürstendamm tip: kies ook voor onze uitgebreide stadstour met NL-sprekende gids inclusief busreis en verblijf Zie www.kras.nl/39044 Mësebëêê I nnJl8'e,gegarandeerde I Pstapplaatsen in uw regio! I ÊÊSESMêêi uwl Vertrek: 6 april 4 dgn o.b.v. 3 x ontbijt en diner laat u met de paasdagen eens in de watten leggen! Deze reis neemt u mee naar de meren en gezellige vakwerkdorpen van het Sauerland. verblijf in een 4-sterren hotel, met vele faciliteiten en div. paas-extra's incl. busreis, verblijf en excursies ifc w Vertrek: 2 juni t/m 8 september 8 dgn o.b.v. 7 x ontbijt en diner de geschiedenis van Franknjk komt tot leven in Normandië! Met o.a de mvasiestranden Juno, Gold en Sword Beach, het bekende fenomeen Mont St.-Michel en deftige badplaatsen aan de Cöte Fleurie incl. busreis, verblijf en excursies Zie www.kras.nl/39242 DEVON CORNWALL IJjPi* Vertrek: 30 april t/m 22 september j 8 dgn o.b.v. 7 x ontbijt en diner geniet in Devon en Cornwall van rotskusten, landhuizen, haventjes vol vissersbootjes, groene heuvels en stadjes als Polperro en Exeter hotel nabij het strand in Torquay géén toeslag voor 1-pers.kamer incl. busreis, verblijf en excursies KROATISCHE BLOEMENRIVIÈRA Vertrek: 23 april t/m 24 september 10 dgn o.b.v. 9 x ontbijt en diner zon, zee, strand, sfeervolle stadjes en paradijselijke natuurgebieden. Vier uw vakantie aan de Kroatische Bloemennvièra! Met excursies naar o.a. Opatija, Rovinj en Park Plitvice. modern hotel aan het strand incl. busreis, verblijf en excursies ,35 ■dsw r- -Ta I TOSCANE, ELBA CINQUE TERRE jflfflf Vertrek: 30 april t/m 24 september j 10 dgn o.b.v. 9 x ontbijt en diner |5| populaire reis naar het hart van £|g Italië! Geniet van het Toscaanse ga heuvellandschap, de cultuurschat- Si ten van Florence, Pisa, de Cinque Terre en het Elba van Napoleon. hotel op ca. 100 m van het strand Sgj incl. busreis, verblijf en excursies "2 1 Ziewww.kras.nl/35514 A reetje is helemaal geen moeder, dus is het aanne melijk dat het café over een tijdje na meer dan honderdvijf tig jaar niet meer in familiehanden is. „Ik heb geen kinderen, dus wat moet ik daar verder over peinzen? Ik zou het wel heel jammer vin den als een eventuele opvolger van buiten de familie het niet goed zou voortzetten. Maar goed, vind maar eens iemand. Tegenwoordig schrijft iedereen zijn werkuren op. Dan moet je niet aan dit café be- „Je moet niet overal diep op ingaan. Hoe dieper je ergens op ingaat, hoe moeilijker het wordt" door Raymond de Frel ginnen. Maar kom zeg, ik denk nog helemaal niet aan stoppen. Nou ja, soms als ik moe ben. Maar ik vind het nog veel te leuk. Met mensen omgaan, al die domme praat, die gezelligheid. Er komt een tijd dat het niet meer gaat, maar dat is het leven. Daar moet je niet al te diep op ingaan. Hoe die per je ergens op ingaat, hoe moei lijker het wordt." Een biljarter pakt de naaktkalen- der van de muur. Niet om naar de vrouwen te kijken, maar om met Greetje een datum voor een evene- mentje te prikken. Het tekent de bedrijvigheid in het café. Er is nog genoeg aanloop, al zorgen de win ter en economische crisis soms ook voor rustige dagen. De deur gaat weer open. „Goeiemorgen, ben jij ook naar de begrafenis ge weest", vraagt Greetje. „Nee, er wa ren al genoeg blètters", klinkt het aan de andere kant van de toog. Greetje begon in het café om haar vader te helpen, die op jonge leef tijd zijn vrouw verloor. Ze raakte er niet meer weg. Sterker nog, dat wil ze ook helemaal niet. „Als ik nu weer zou kunnen kiezen, zou ik het weer doen. Maar dan an ders. Met een pannenkoekenrestau rantje erbij of zo. Maar goed, dat gaat nu niet. Ik kan niet achter de tap en in de keuken tegelijk staan." Behoefte om veranderingen aan te brengen heeft Greetje ook al niet. „Mijn nicht zei ooit dat ze nooit meer zou komen als ik hier iets zou veranderen", zegt ze. Wie bij Bij Greetje binnenstapt, heeft het gevoel dat de tijd al jaren stilstaat. „Vind je dat? Da's mooi. Want dan gaat hier ook niemand dood." Einde gesprek, de biljarters vragen om nog een rondje. Als een vieve twintiger veert Greetje op. Alsof de tijd jaren heeft stilgestaan. waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon (enzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. OSSENISSE - Traditioneel sluit Osse- nisse komend weekend het carna val in Zeeuws-Vlaanderen af. De jubilerende stichting d'Ossekop pen (22 jaar) met prinses Margaret- ha en haar vrouwelijke raad van elf aan het roer, gaat vandaag het dorp versieren. Verder krijgen zie ke inwoners en 80-plussers een kleine attentie van het comité. Zondag gaat als klapper van het leutfeest om 14.30 uur vanaf Zee dorp de alternatieve optocht van start. Meer dan 20 grote praalwa gen en de nodige loopgroepen rij den dan Ossenisse binnen. Vooraf kan de jeugd al in Hof ter Nesse te recht voor het limonadebal en een verkleedwedstrijd. Na de optocht gaat het feest in het dorpshuis nog even verder. Diverse regionale prin sen overhandigen dan ook de sleu tel weer aan burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 112