'Verkoop kerken voor een euro' Actiegroep hangt vlag halfstok Rockfestival breidt uit EHBO Sas vreest einde assistentie ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 25 februari 2012 21 Skiën verleer je echt niet 22 en 23 Plaatselijke commissies gesteund door gemeentes moeten afbraak voorkomen door Jean-Lou de Cucht SAS VAN CENT - Laat plaatselijke commissies gesteund door ge meentes kerkgebouwen voor één euro overnemen. Dat is volgens emeritus pastoor Miel Erpelinck uit Sas van Gent de oplossing om kerkgebouwen te be houden. „Anders blijft er niets an ders over dan een snelle afbraak, waarbij ik mij zeer bewust ben van de cultuur die verloren gaat. Voor parochies is het nu eenmaal door Henk Boot niet langer te betalen." Na overna me is de geloofsgemeenschap ver lost van de verzekeringskosten en de verantwoordelijkheid voor het gebouw. Erpelinck: „Kerkgebouwen zijn be palend voor het dorpsgezicht. De verantwoordelijkheid voor het dorpsgezicht is geen zaak van een kerkgenootschap, maar van de we reldlijke overheid. Dus van de ge meente, de provincie en het Rijk." Vervolgens kan er samen met het bisdom gekeken worden naar een SCHOONDIJKE - Voor de actiegroep Vrienden van Waterdunen Nee was het gisteren een bijzondere dag. De Zeeuws-Vlaamse vlag ging halfstok. Uit protest tegen al de ontpolderingsplannen langs de Westerschelde in het algemeen en vanwege de aanleg van natuur- en recreatieproject Waterdunen bij Breskens in het bijzonder. Tot na der order gaan actieleider Guus Langeraert en zijn medestrijders op vrijdag vlaggen. In Schoondijke hing Jaap Ritico om half negen gisterochtend de vlag buiten. „Op deze manier laten we zien dat we het niet eens zijn met de besluitvorming van de Raad van State Hier wordt goede landbouwgrond opgeofferd voor natuur en recreatie, terwijl de be nodigde via onteigening wordt ver kregen. En dan heb je ook de mi lieurisico's van het instromende ge- tijdenwater voor aanpalende land bouwgronden", aldus de Schoon- dijkse rechterhand van Langeraert. Ritico weet dat de acties her en der kwaad bloed zetten. „Maar we proberen zakelijk en netjes te blij ven. We zijn bovendien niet de jongsten meer. Ik weet nog hoe het voelde om na de oorlog weer graan en brood op tafel te heb ben", aldus de 73-jarige ex-ambte naar. nieuwe bestemming van de kerkge bouwen. Erpelinck: „Ik weet ook wel dat je niet van iedere kerk een concertzaal, een brede school of een bibliotheek kunt maken." Erpelinck is zich ervan bewust dat bij zijn oplossing de scheiding van kerk en staat om de hoek komt kij ken. Iedere geloofsgroepering in Nederland kan zich vrij organise ren en samenkomen. De staat be moeit zich daar niet mee. Erpelin ck: „Maar je kunt er ook niet aan voorbijgaan dat veel kerken een monumentenstatus hebben en dus behouden moeten worden." Heel anders is het in België. In Brugge wordt bijvoorbeeld de ka thedraal gerestaureerd. Erpelinck: „De kosten bedragen 1,4 miljoen euro. En de staat betaalt. Het is voor een Nederlander bijna om ja loers te worden." In de gemeente Terneuzen heeft het parochiebestuur van de Elisa beth parochie besloten om het aan tal kerkgebouwen terug te brengen tot drie. Erpelinck: „In die drie ge bouwen kunnen met gemak alle kerkgangers een plaats vinden." Er pelinck denkt dat het hier gaat om een voorlopige maatregel en er uit eindelijk één kerk in de Elisabeth parochie overblijft. De Heemkundige Kring Sas van Gent heeft het bisdom Breda per brief laten weten zich veel zorgen over de toekomst van de Cuypers- kerk te maken. „Als je een gebouw 'dood' maakt, gaat de verpaupe ring sneller dan je denkt'", zegt vi- ce-voorzitter Joop van Hecke. ■yy.-TA-yA'A-yy.'x,- «SK3RX5SSEZZ8S» PHILIPPINE - Het festival Rock on the Kiosk in Philippine breidt uit met een dweilavond. Het eigen lijke rockfestival op het Philip- splein is op zaterdag 26 mei. Een dag later tekenen vijf dweilbands voor een dweilbandfestival. De dweildag sluit met een deejay. De organisatie gaf gisteren de eer ste vier namen prijs voor de roek- variant van het festival. The Good, The Bad 8c Bart XL, Glam!, Sted en Jive for your Life geven acte de présence. Alle acts komen uit Zee land. The Good, The Bad 8c Bart XL staat in de halve finale van de wedstrijd The Clash of the Cover bands. Glam! is de band rond zan geres Romy Uitdehaag. Sted speelt rockcovers en Jive for your Life brengt jump-'n-jive. Het festijn is beide dagen gratis. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Het is vijf voor twaalf bij EHBO-vereniging Sas van Gent. Het aantal leden is de laatste tien jaar dramatisch ge daald. Waren er in 2002 nog honderd le den, nu zijn dat er nog 38. De vere niging denkt dat vooral de komst van opleidingen bedrijfshulpverle ning (bhv) haar dwarszit. Mensen zijn daarom minder snel geneigd om nog lid te worden van een EH- BO-club. Tegelijkertijd neemt het aantal eve nementen in Sas van Gent toe. „Wij verwachten dat we binnen vijf jaar niet meer kunnen vol doen aan de vraag van organisaties van evenementen om assistentie te verlenen", aldus bestuurslid Ste ven De Froy van EHBO Sas van Gent. „Eenderde van onze vrijwil ligers is actief bij evenementen. De druk komt steeds meer te liggen op deze groep, die dus steeds klei ner wordt." De EHBO assisteert bij zo'n dertig evenementen in Sas van Gent. Met een nieuwe cursus (vanaf 6 maart) hoopt de vereniging nieu we leden te werven. Echt massaal werd er op de eerste protestdag niet gevlagd tegen het besluit van de Raad van State om groen licht te geven voor het project Waterdunen bij Breskens. Maar dat doet volgens één van de actievoerders, Jaap Ritico (foto) uit Schoondijke, niks af aan de symboliek ervan. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 109