241 zeeland Ik ben best wel eens stout geweest' BB Pleidooi voor Zeeuwse grondbank Heinkenszand"86 C°"eSe gaat op stap met ouderen Zeeuwse 4 bundelen krachten BUSVAKANTIES KRAS. NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cPm zaterdag 25 februari 2012 door Frank van Cooten Fruitteler Rinus van 't Westeinde uit Nisse is 25 jaar voorzitter van de Bor- selse afdeling van land bouworganisatie ZLTO. Een mooie tijd om te stoppen, vindt hij zelf „Ik wil de jongere ge neraties niet in de wielen rijden." Rinus is vergroeid met het verga dercircuit van het landbouwwe- reldje. De Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) noemde hem wel eens gekscherend 'vergaderboer'. Een standvastige man ook. „Ik hou niet van zwalken. Ik probeerde mijn mening ook altijd goed te on derbouwen en altijd oog en res pect te hebben voor de mening van anderen. In een overleg over bijvoorbeeld het Sloebos mochten de kommetjes best wel eens het plafond raken als ik met mijn vuist op tafel sloeg. Dan wilde ik de boel weer eens goed wakker schudden. Ik ben best wel eens stout geweest, maar dat werd geac cepteerd omdat wij ons altijd coö peratief opstelden." Van 't Westeinde was al een tijdje voorzitter van jongerenorganisatie KPJ - 'toen was ik al hele dagen niet thuis' - toen hem in 1987 werd gevraagd voorzitter te wor den van de Borselse afdeling van de ZLTO. Hij maakte dankbaar ge bruik van de uitnodiging. Ups en downs kenmerkten zijn pe riode als voorzitter. „Mijn eerste wapenfeit was toch wel de discus sie rondom de vestigingsplaats van de Covra. Die zou op goede land bouwgrond komen. Het is ons ge lukt de Covra aan de andere kant van de dijk te krijgen." Een ander hoogtepunt vond hij de aanwijzing van de Zak van Zuid-Beveland tot waardevol cul tuurlandschap in 1994. „Tientallen miljoenen werden geïnvesteerd in het landschap. We kregen de boe renlandroute, de wijnmakerij, thee tuinen, mini-campings en nieuwe teelten zoals de zwarte bes. Ook kon worden geïnvesteerd in nieu we spuittechnieken om het milieu te ontlasten." Het project duurde twaalf jaar. „Toen is het Nationaal Landschap geworden. Gevolg was dat er min der geld direct bij de boeren kwam. Dat is wel jammer." Rinus van 't Westeinde is er ech ter de man niet naar te klagen. „Als de politiek een besluit neemt moet je niet blijven mekkeren, maar proberen er het beste van te maken." De landbouwvoorman prijst nieuwe initiatieven als het sa menwerkingsverband Energiek Borsele. „Het is goed dat we in het gebied meer samenwerken om nieuwe initiatieven van de grond te krijgen. Zoals bijvoorbeeld groe ne servicepunten als alternatief voor supermarkten die verdwij nen in kleine dorpen." Hij vindt het wel jammer dat een goede regeling omtrent het ge bruik van het anti-hagelkanon tot op heden niet is gelukt. „Dat ligt niet aan de fruittelers. We zijn al tijd heel open geweest richting in woners. Fruittelers willen graag in vesteren in nieuwe technieken, maar doen dat niet zo lang er geen definitieve vergunningen zijn. Waar praten we eigenlijk over. Het kanon wordt maximaal zes uur op jaarbasis daadwerkelijk gebruikt. Als mensen niets willen horen moeten ze eigenlijk maar verhui zen naar Siberië." Hij kijkt met een meer dan goed gevoel terug op zijn bestuursperio de. Maandag is zijn afscheid tij dens de algemene ledenvergade ring vanaf 19.30 uur in De Stenge in Heinkenszand. De oprichting van een Zeeuwse grondbank zou een middel kunnen zijn om moeizaam verlopende infra structurele werken vlot te kunnen trekken. Dat vindt Rinus van 't Westeinde, die maandag afscheid neemt als voorzitter van de Borsel se afdeling van landbouworganisa tie ZLTO. Onderzoek wijst uit dat goede ver vangende landbouwgrond schaars is op de Bevelanden. Het project verdubbeling Sloeweg heeft daar last van. Boeren willen vervangen de grond en geen zak met geld. „Veel overheidsinstanties hebben grond. De provincie, de gemeente Borsele, het waterschap en de Dienst Landelijk Gebied. Het zou goed zijn al die percelen grond te stoppen in een Zeeuwse grond bank. Die grond is dan in te zetten voor ruiling." Een andere optie om moeizame onderhandelingen vlot te trekken, is het verplaatsen van landbou wers. „Wellicht is een ondernemer bereid te verhuizen naar een an der deel van ons land als hem een goede regeling wordt aangebo den." Van 't Westeinde begrijpt dat de landbouwers geen geld willen heb ben. „Er zijn gelukkig nog een aan tal jonge ondernemers in ons ge bied. Op dit moment zijn er wei nig stoppers. De boeren willen vooruit. Voor de toekomst denk ik dat de schaalvergroting doorzet. Dat kan goed samen met andere initiatieven in de streek." HEINKENSZAND - Toneelvereniging OVU speelt zaterdag 3 maart het blijspel 'Paniek op de dertiende' in De Stenge in Heinkenszand. Het stuk speelt zich af op de afdeling dameslingerie van een groot wa renhuis. Op een gegeven moment gaat de telefoon. Er is een gijzeling gaande in het warenhuis en nie mand mag de afdeling verlaten. Het blijspel begint om 20.00 uur. Entreeprijs bedraagt acht euro. door Rob Paardekam SINT PHIUPSLAND - Om het belang van vrijwilligerswerk nog eens te onderstrepen steken burgemeester en wethouders van Tholen volgen de maand twee dagen de handen uit de mouwen. Dat doen ze op vrijdag 16 en zater dag 17 maart, als de actie NL Doet wordt gehouden. In heel Neder land doen verschillende mensen dan een dagje vrijwilligerswerk. Het bijna voltallige college, wet houder Hommel is verhinderd, gaat op 16 maart met de eigen au to naar woonzorgcentrum de Ro- zeboom in Sint Philipsland om daar een aantal bewoners op te ha len voor een ritje door de gemeen te. „Veel van deze mensen komen nauwelijks meer buiten de deur", zegt wethouder jan Oudesluijs. „We hopen ze op deze manier een leuke middag te bezorgen." Een dag later steekt Oudesluijs sa men met Frank Hommel de han den uit de mouwen bij scouting Heenetrecht in Tholen. Ze zullen helpen bij het opknappen van het gebouw. De gemeente Tholen is erg actief als het gaat om vrijwilligers (werk). Zo is er een servicecentrum dat be middelt tussen vrijwilligers en or ganisaties en clubs die vrijwilligers zoeken. Ook wordt elk jaar een vrijwilligersavond gehouden om mensen in het zonnetje te zetten. MIDDELBURG - Zoals Nederland zijn Grote Vier heeft, heeft Zee land nu zijn eigen Z4: Goes, Mid delburg, Terneuzen en VTissingen gaan samen de boer op om Zee land economisch en sociaal sterker te maken. De gemeentebesturen van de gro te Zeeuwse steden hebben de kop pen bij elkaar gestoken en beslo ten dat het tijd is voor nauwere sa menwerking. Ze zien gezamenlijke problemen en gezamenlijke uitda gingen, zegt burgemeester René Vërhulst van Goes, die is be noemd tot voorzitter van de stuur groep van de Z4. „Voor werkgele genheid met name, maar ook voor infrastructuur, bedrijventerreinen en sociaal-cultureel." Volgens Verhulst zijn de vier ge meenten het erover eens dat ze vooral moeten proberen dingen voor Zeeland te behouden. Hij noemt het Belastingkantoor als re cent voorbeeld. Maar ze gaan ook samen de boer op, met name in Brussel. Daar hopen ze meer Euro pees geld op te halen. „Denk aan innovatie, zilte teelt, havens, getij- dencentrales. Dat moeten we niet allemaal afzonderlijk proberen, maar samen. En als het lukt, zien we daarna wel hoe we dat moeten verdelen over Zeeland, wie wat krijgt." Want samenwerking tus sen de vier steden is geen nieuw idee. Jarenlang wordt al gewerkt aan een 'stedennetwerk'. Intussen troefden ze elkaar af door voor ei gen succes te gaan. Nu al vele reizen met vertrekgarantie. Stedentrip BERLIJN Vertrek: 9 maart t/m 9 november 4 dgn o.b.v. 3 x ontbijt supervoordelig een weekend naar Berlijn, een wereldstad met vele highlights als de Brandenburger Tor, de Muur en Kurfürstendamm tip: kies ook voor onze uitgebreide stadstour met NL-sprekende gids inclusief busreis en verblijf Zie www.kras.nl/39044 MS223MV 1 rmcXe,e.gegarandeerde Pstapplaatsen in uw regio! I DEVON CORNWALL verireK: j'j apm ym sepiernoer 8 dgn o.b.v. 7 x ontbijt en diner geniet in Devon en Cornwall van rotskusten, landhuizen, haventjes vol vissersbootjes, groene heuvels en stadjes als Polperro en Exeter hotel nabij het strand in Torquay géén toeslag voor 1-pers.kamer incl. busreis, verblijf en excursies Paasreis SAUERLAND ffiW 1 Vertrek: 6 april K«U 1 4 dgn o.b.v. 3 x ontbijt en diner laat u met de paasdagen eens in de watten leggen! Deze reis neemt u mee naar de meren en gezellige vakwerkdorpen van het Sauerland. verblijf in een 4-sterren hotel, met vele faciliteiten en div. paas-extra's incl. busreis, verblijf en excursies Vertrek: 23 april t/m 24 september lO.dgn o.b.v. 9 x ontbijt en diner zon, zee, strand, sfeervolle stadjes en paradijselijke natuurgebieden. Vier uw vakantie aan de Kroatische Bloemenrivièra! Met excursies naar 0:3. Opatija, Rovinj en Park Plitvice. modern hotel aan het strand incl. busreis, verblijf en excursies NORMANDIË Vertrek: 2 juni t/m 8 september j 1 8 dgn o.b.v. 7 x ontbijt en diner de geschiedenis van Frankrijk komt 1 tot leven in Normandie! Met o.a. de invasiestranden Juno, Gold en Sword Beach, het bekende fenomeen Mont St.-Michel en deftige badplaatsen aan de Cöte Fleurie incl. busreis, verblijf en excursies Zie www.kras.nl/39242 TOSCANE, ELBA CINQUE TERRE Vertrek: 30 april t/m 24 september i 10 dgn o.b.v. 9 x ontbijt en diner populaire reis naar het hart van Italië! Geniet van het Toscaanse heuvellandschap, de cultuurschat ten van Florence, Pisa, de Cinque Terre en het Elba van Napoleon. hotel op ca. 100 m van het strand 1 incl. busreis, verblijf en excursies ■aSzSi waarom zou je meer betalen Priizen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. w.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 104