Ik ben dolgelukkig in het rustige Rilland' Oesterdam gaat drie maanden dicht voor fietsers 221 zeeland Meezingmiddag in kerk Kapelle wil investeren in dorpshuis De Wemel Rentevrije weken 0% rente Rondje fietsen zaterdag 25 februari 2012 HS55SaSS5®5SK door Rob Paardekam THOLEN - De parallelweg van de Oesterdam wordt vanaf 2 april ruim drie maanden afgesloten voor fietsers en recreanten. Om fietsers toch de mogelijkheid te ge ven van Tholen naar Zuid-Beve land te gaan en andersom, zal er zeven dagen per week een pendel bus rijden. De afsluiting van de parallelweg heeft alles te maken met de dijk versterking op het zuidelijke deel van de Oesterdam. Vorig jaar heeft het bureau Zeeweringen het noor delijke deel al aangepakt Toen kon den fietsers nog wel gebruik ma ken van de parallelweg. Achteraf is geconcludeerd dat dit tot onveilige situaties leidde voor zowel de fietsers als de werklui. De werkruimte voor die laatste groep was wel erg klein. Omdat het zuidelijke deel nog een stukje smaller is, wordt de parallelweg de ze keer helemaal afgesloten. Voor deel is dat de aannemer efficiënter kan werken, waardoor de werk zaamheden vermoedelijk vóór de zomer kunnen worden afgerond. ELLEWOUTSDIJK - in het kerkje van Ellesdiek is zondag 4 maart een meezingmiddag. Op deze middag treedt het klederdrachtkoor Mooi Zeeland op als 'voorzanger'. De liederen die worden gezongen zijn populaire liederen uit de bun del van Johannes de Heer. De middag is niet bedoeld als door luc Oggel WEMEIDINGE - Burgemeester en wethouders van Kapelle willen in vesteren in dorpshuis De Wemel in Wemeldinge. Door het gebouw uit te breiden, kunnen de huidige gebruikers blijven én kunnen de bibliotheek, speel-o-theek en kin deropvang er hun intrek nemen. Op verzoek van de gemeente heeft bureau Synarchis onderzoek ge daan naar de toekomstmogelijkhe den van de Wemel. Het dorpshuis heeft jaren met een exploitatiete kort gedraaid en gesprekken tus sen de gemeente Kapelle en de stichting die De Wemel beheerde over privatisering liepen vorig jaar op niets uit. Synarchis heeft drie scenario's ont wikkeld. In het eerste blijft de We mel min of meer functioneren zo als dat nu het geval is. De biblio theek en de speel-o-theek komen dan niet in de Wemel. Wel is er ruimte voor de kinderopvang. Het tweede scenario schetst verschil lende mogelijkheden, waarvan de kern is dat de bibliotheek (en even- De afsluiting geldt dag en nacht, zeven dagen per week. Elke dag tussen 7.00 en 19.00 uur zullen er pendelbussen rijden voor fietsers. Aan de noordzijde komt een bus halte bij de Bergsediepsluis, aan de zuidzijde bij de carpoolplaats. Bij recreatiegebied De Speelmanspla ten kunnen fietsers ook in- en uit stappen. Er komt overigens ook een omleidingsroute over de Mar- kiezaatskade. Dat is de hulpdam die van Zuid-Beveland (ten oosten van de kreekraksluizen) naar Ber gen op Zoom loopt. De parallelweg wordt wel openge steld voor twee charitatieve wieler wedstrijden: de Adrie van der Poel Classic op zondag 20 mei en de Koos Moerenhout Classis op zater dag 26 mei. Het landbouwverkeer mag gedurende de hele periode ge bruik blijven maken van de paral lelweg. De strandjes bij de Bergse diepsluis blijven voor iedereen be reikbaar. De afsluiting voor fietsers en recre anten geldt, zoals liet er nu naar uitziet, tussen 2 april en 15 juli. www.zeeweringen.nl dienst of viering. Het gaat om het samen ongedwongen zingen. De liederen van Johannes de Heer zijn ruim honderd jaar terug ge bundeld. De teksten zijn bij veel ouderen nog goed bekend. De meezingmiddag begint om 14.30 uur. De entreeprijs bedraagt Vier maanden geleden kwam hij naar Rilland, vanuit Sri Lanka. De ze week werd hij herenigd met zijn gezin. Wasantha Kalugama is één van de weinige vluchtelin gen bij wie dat zo vlot gaat. door Nadia Berkelder Door de hele kamer hangen slingers. Zijn jongste dochter Wimarscha zit op schoot en laat hem niet meer los: Wasantha zelf ont vangt zijn bezoek met een brede grijns op zijn gezicht. Zijn verhaal is een verhaal dat je niet vaak hoort van vluchtelingen in Nederland: over instanties die meewerken, vlotte procedures en een gezin dat meer dan welkom is; Wasantha Kalugama is dan ook niet zomaar een vluchteling: hij is één van de vijfhonderd vluchtelin gen die jaarlijks op uitnodiging naar Nederland komt. „Ik was journalist bij een radiosta tion. We maakten een nieuwspro gramma, ook over politiek. Ons station had een bron binnen de re- Gezinshereniging gering, daardoor hadden we veel informatie. Ook informatie over aanslagen op journalisten. Andere media durfden niet te publiceren, wij wel." De Sri-Lankaanse over heid probeerde uitzendingen te voorkomen, vertelt Kalugama. „Er waren invallen bij ons station door de politie. Mijn telefoon werd afgeluisterd." Het radiostation was onafhanke lijk en ook niet verbonden aan een etnische groep. In 2008 laaide het geweld tussen de regering en de Tamilrebellen op. De strijd was bloedig: „We hadden informatie over burgerslachtoffers, die infor matie was ook gelekt door onze bron: er werden niet alleen solda ten, maar ook burgers gedood." „De overheid heeft absolute macht", zegt hij. „De regering was één grote kliek: iedereen had ban den met elkaar. Ze konden alles maken. Journalisten werden op klaarlichte dag geliquideerd." Toen de bekende journaliste Lasantha Wickrematunge werd vermoord en de politie een inval deed op 'Ik had nooit gedacht dat ik zoveel hulp zou krijgen en zo goed ont vangen zou worden' zijn redactie, besloot Wasantha on der te duiken. „Ze hebben bij die inval de naam van mijn bron ont dekt. Die man is ook gevlucht. Hij woont nu in Engeland." Hij heeft een tijdje bij vrienden ge woond en is later via India, Nepal en Roemenië gereisd. En hij niet alleen: ook zijn collega's zijn ge stopt met werken. „We zijn alle maal gevlucht." Tot op de dag van vandaag wordt Wasantha gezocht. „Ze gaan naar mijn ouders, vallen ze lastig." Zijn vrouw en dochters konden alleen met behulp van spe ciale voorzorgsmaatregelen het land verlaten. „Ik hou van Rilland", zegt hij. „Ik hou van de omgeving, van de men sen. Ik had nooit gedacht dat ik zo veel hulp zou krijgen en zo goed ontvangen zou worden in een an der land. Sommige mensen heb ben me behandeld alsof ik hun ei gen zoon was. In Sri Lanka was ik echt mijn leven niet zeker; ik wist de ene dag niet of ik de andere dag nog in leven zou zijn. Ik ben dolge- lukkig.in het rustige Rilland." Nu zijn gezin weer compleet is, wil hij heel snel Nederlands leren. En dan aan de slag. Het liefst bij een radiostation. „Ik wil voor mijn kinderen zorgen, een toekomst voor ze opbouwen." tueel de speel-o-theek) en Kibeo in de Wemel komen. Gevolg daar van is dat verschillende partijen die nu gebruik maken van de We mel moeten uitwijken. In het der de scenario wordt het gebouw uit gebreid. Huidige gebruikers kun nen blijven, terwijl de bibliotheek, speel-o-theek en kinderopvang ook hun intrek nemen in het ge bouw. Dat laatste scenario heeft de voorkeur van B en W en komt ook overeen met de zienswijze die de werkgroep Toekomst De We mel heeft opgesteld en die ook massale steun kreeg van dorpsbe woners. Het college stelt de raad voor het derde scenario uit te gaan werken, waarbij de postitie van de speel-o-theek nader onderzocht wordt. Het rapport wordt aan alle geïnter viewde partijen toegestuurd. Op 6 maart 2012 presenteert Synarschis de plannen aan de gemeenteraad. Tijdens de jaarvergadering van Stichting Bewonersbelangen op 21 maart licht Synarchis de uitkom sten toe voor Wemeldingenaren. Wasantha Kalugama is één van de eerste 'uitgenodigde' vluchtelingen in Zeeland. Uitgenodigde vluchte lingen komen op uitnodiging van de Nederlandse overheid naar ons land. Ze hoeven dus geen procedu re te voeren. 9 Het gaat vaak om vluchtelingen die in een vluchtelingenkamp wonen en niet terug naar huis kunnen. Soms wonen ze al jaren in zo'n kamp, vaak in een buurland. I Omdat Kalugama hier op uitnodi ging was, ging zijn aanvraag voor gezinshereniging ook eenvoudiger dan bij andere vluchtelingen. I Vólgens Philomene op 't Hof van Vluchtelingenwerk Zeeland wordt tachtig procent van de aanvragen voor gezinshereniging afgewezen door de Nederlandse overheid. „Het beleid wordt steeds restrictie ver. De bewijslast wordt bij de vluchteling gelegd. Ik heb zelfs meegemaakt dat een vrouw haar jonge kinderen niet mocht laten overkomen." 9 Vluchtelingenwerk vindt dat Neder land te streng is. Dat je familie van elkaar bent is voor de Nederlandse overheid niet genoeg om je gezin te laten overkomen: je moet ook nog aantonen dat je echt een gezin vórmt. Volgens Vluchtelingenwerk is die bepaling in strijd met Europe se regels. VLISSINGEN - De Fietsersbond wil dat er binnenkort een bewegwij- zerd 'Rondje Gemeente Vlissin- gen' komt. De bond gaat een eerste ontwerp maken en gaat daarmee naar de ge meente en de VW om te overleg gen wat er allemaal mogelijk is. bij financiering van uw nieuwe auto of occasion Opel 5+5 Deal: 5 jaar 0% financiering 85 jaar gratis onderhoud Chevrolet High five: 0% financiering S extra inruilbonus tot 2.500,- Occasions: 0% financiering op alle G2 occasions CHEVROLET Let op! Geld lenen kost geld o-X' Autobedrijf Tholen B.V. ruim 75 jaar een begrip in mobiliteit verkoop onderhoud tuning Gagelboslaan 161 Bergen op Zoom Tel. 0164-247636 E: info@tholenbv.nl www.tholenbv.nlwww.saabtuning.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102