buitenland 9 voor verbranden van koran Koningin der kastelozen Mayawati Kumari kent een tomeloze ambitie Veel doden door grote reeks aanslagen Irak Neutrino's waarschijnlijk toch niet sneller dan het licht vrijdag 24 februari 2012 WASHINGTON/KABUL - De Ameri kaanse president Barack Obama heeft zijn Afghaanse ambtgenoot Hamid Karzai excuses aangeboden voor het verbranden van korans. Hij stelt in een brief dat van opzet geen sprake was en dat de zaak grondig zal worden onderzocht, deelde het Witte Huis gisteren mee. De Navo en het Amerikaanse leger hadden zich eerder al veront schuldigd. Het incident op de Amerikaanse luchtmachtbasis Bagram bij Kabul heeft geleid tot een golf van an ti-Amerikaanse protesten in Afgha nistan. Daarbij zijn zeker twaalf be togers omgekomen. Afghaanse vuilnis werkers zouden eerder deze week op de basis de geblakerde res tanten van korans hebben gevon den. De exemplaren van het volgens moslims heilige boek zouden door buitenlandse militairen zijn ver brand. De Amerikaanse ambassa deur in Kabul heeft Obama's brief aan Karzai overhandigd. Karzai liet weten dat degenen die voor de vermeende koranverbran dingen verantwoordelijk zijn, een eerlijk en publiek toegankelijk pro ces zullen krijgen. Onder hen is volgens de president in ieder geval een Amerikaanse officier. Karzai zei dat de Navo met het proces heeft ingestemd en het ook zelf zal voeren. De Navo heeft op deze uit latingen nog niet gereageerd. De Amerikanen hebben eerder de ze week gezegd dat de koranver branding een vergissing betreft. Tussen afval van de Amerikaanse luchtmachtbasis Bagram dat maan dag naar een vuilstortplaats werd gebracht om te worden verbrand, zaten korans. Werknemers van de vuilstortplaats zagen de boeken en sloegen alarm. Een bron bij de in ternationale troepenmacht in Af- Politieagenten evacueren gewonden tijdens de anti-Amerikaanse protes ten. foto AP ghanistan zei dinsdag dat enkele honderden islamitische geschrif ten, waaronder korans, uit de bibli otheek van het aan Bagram gren zende detentiecentrum waren ver wijderd omdat ze extremistische boodschappen bevatten. De boe ken waren van gedetineerden. Een incident gisteren op een leger basis in de Oost-Afghaanse provin cie Nangarhar heeft mogelijk ook met de koranverbrandingen te ma ken. Een Afghaanse militair schoot daar twee Amerikaanse collega's dood. De dader zou een menigte zijn ingevlucht die bij de legerba sis betoogde tegen' de koranver- brandingen. Kort daarvoor had de radicaalisla- mitische Talibanbeweging de Af- ghanen opgeroepen zich op de bui tenlandse militairen in het land te wreken. „Dood hen, sla hen, neem hen gevangen!", zodat ze 'nooit meer de heilige Koran durven te beledigen', aldus de vroegere heer sers in het land in hun oproep, die in een e-mail aan de buitenlandse pers is verstuurd. Als de schietpartij inderdaad ver band houdt met de commotie om trent de koranverbrandingen, dan zijn de Amerikanen de eerste bui tenlandse slachtoffers van de volks woede. Het gebeurt met enige regelmaat dat Afghaanse politiemensen of militairen of als zodanig vermom de extremisten zich keren tegen militairen van de buitenlandse troepenmacht in hun land. Vorige maand nog werden vier Franse mi litairen op een basis in het oosten van Afghanistan door een Af ghaanse militair doodgeschoten. Afgelopen maandag openden Af ghaanse politieagenten in een dorp bij de stad Kandahar het vuur op Albanese en andere bui tenlandse militairen. Daarbij is vol gens het ministerie van Defensie een Albanees omgekomen en zijn een andere Albanees en een bui tenlandse soldaat geworid geraakt. dooronze correspondent Wilma van der Maten LUCKNOW - De ongekroonde ko ningin van bijna 200 miljoen India se kastelozen, deelstaatpremier Ma yawati Kumari (56), wil graag de eerste vrouwelijke kasteloze pre mier van India worden. Daarvoor moet ze wel de verkiezingen in haar deelstaat Uttar Pradesh win nen, die deze maand in vijf rondes worden gehouden. Haar politieke tegenstanders wer ken die herverkiezing behoorlijk tegen en beschuldigen Mayawati ervan als een megalomane vorst over haar 'koninkrijk' te regeren. In de bijna armste deelstaat van In dia, waar een kwart van de bevol king van nog geen dollar per dag moet zien rond te komen, spen deerde Mayawati 400 miljoen dol lar aan parken, waarin ze stand beelden van zichzelf liet verrijzen, samen met honderden levensgrote marmeren olifanten, het symbool van haar BSP partij voor kastelo zen. Maar opmerkingen van ver spilling daarover zijn aan dove mansoren gericht. Voor de kastelo- Mayawati Kumari foto EPA zen is ze een heilige. In haar deel staat verloste ze de onderdrukten uit het discriminerende kastenstel sel. „De kastelozen hebben voor het eerst hun standbeelden. Daar zijn ze Mayawati eeuwig dankbaar voor", zegt haar biograaf Ajoy Bo- se. Haar regering kan dan wel als cor rupt bekend staan, toch boekte ze in Uttar Pradesh een economische groei van 7 procent. Dat is meer dan de regerende Congrespartij in Delhi het afgelopen jaar voor el kaar kreeg. Haar programma's om de armoede te bestrijden sloegen aan. Er kwamen scholen, elektrici teit en geasfalteerde wegen in de meeste dorpen. Mayawati gaf de politie opdracht de kastelozen te beschermen. Onder haar voorgan ger vermoordden Brahmanen, mensen uit de hoogste kaste, onge straft kastelozen als die zelfs maar op hun land durfden te lopen of uit hun waterputten dronken. Mayawati, dochter van een kan toorklerk en een ongeletterde huis vrouw, is er stellig van overtuigd dat ze de deelstaatverkiezing op nieuw zal winnen. Maar politieke analist Bhaskara Rao is daar niet zo zeker van. Mayawati zou het vertrouwen van de middenklasse hebben verspeeld. Zakenlieden kla gen dat haar ambtenaren het best georganiseerde steekpenningensys teem van India hebben bedacht. De koningin van de kastelozen haalt haar schouders op. Politieke analisten schreven haar al eerder af Als ze haar overwinning op zak heeft, gaat ze zich richten op de landelijke verkiezingen volgend jaar. Dit keer zal ze het schoppen tot premier, is haar overtuiging. BUENOS AIRES Dodental treinramp Argentinië naar 50 Het dodental van het treinongeluk woensdag in Buenos Aires is opge lopen naar vijftig. Ten minste 676 treinreizigers raakten gewond. Van de doden zijn er inmiddels 39 geï dentificeerd, aldus de politie giste ren. Tweehonderd van de gewon den zijn zwaargewond, hoewel nie mand zich in kritieke toestand be vindt De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. ATTALLA Meisje (9) overlijdt na strafexercitie Een 9-jarig Amerikaans meisje is overleden nadat ze gedwongen was drie uur lang rondjes om haar ouderlijk huis te rennen. Het meis je moest rennen, omdat ze tegen haar oma had gelogen over het eten van snoep. Het kind raakte uit gedroogd, kreeg een toeval en over leed afgelopen maandag. Haar oma en de moeder worden mogelijk aangeklaagd voor doodslag. MOSKOU Tienduizenden betuigen steun Poetin Tienduizenden Russen hebben gis teren deelgenomen aan een mars in Moskou om hun steun te betui gen aan premier Poetin. De demon stratie is een reactie op protesten van de oppositie tegen Poetin. Veel van de deelnemers leken arbeiders te zijn die betaald worden door of afhankelijk zijn van de staat, onder wie gemeentewerkers en perso neel van staatsbedrijven. GENEVE GIGLIO PORTO Weer vier lichamen uit Costa Concordia Duikers hebben gisteren vier stoffe lijke overschotten geborgen uit het wrak van het cruiseschip Costa Concordia. Dat liep op 13 januari op de rotsen vlak voor de kust van het eilandje Isola del Giglio, voor de kust van Toscane. Het kapseisde snel. Daarbij zijn waarschijnlijk 32 mensen om het leven gekomen. Ze ven personen staan nu nog te boek als vermist. ATHENE Steeds meer Grieken op Duitse les Steeds meer jonge Grieken gaan op Duitse les. Het Duitse Goethe-Insti- tuut in Athene heeft in een jaar 20 procent meer aanmeldingen gekre gen van cursisten. Nu volgen dage lijks 350 joiige studenten de lessen Duits. Dat lijkt opvallend, omdat uit een peiling van het tijdschrift Epikaira bleek dat 71 procent van de Grieken woede, blinde haat of afkeer voelt jegens Duitsland. STRAATSBURG Italië veroordeeld om afschuiven migranten Het Europees Hof voor de Mensen rechten heeft Italië gisteren veroor deeld voor het afschuiven van Afri kaanse vluchtelingen. 24 mensen uit Eritrea en Somalië hadden een klacht ingediend bij het hof in Straatsburg. Ze waren in 2009 op volle zee door de Italiaanse kust wacht opgepakt en naar Libië ge bracht, waardoor ze kans liepen op een onmenselijke behandeling. Was Albert Einstein fout met zijn theorie over de snelheid van het licht, of zat er een draadje los bij Cem, het Europese atoomonder zoekscentrum bij Genève? Deze vraag rijst na nieuw onderzoek naar onderzoeksresultaten die vo rig jaar opzien baarden. Het leek toen dat neutrino's zich een beetje sneller kunnen verplaat sen dan het licht, iets dat volgens het natüurkundegenie Einstein on mogelijk is. Nu blijkt dat er moge lijk sprake is van een meetfout doordat een computer niet goed was aangesloten op een GPS-sys- teem. De kwestie wordt nader on derzocht, aldus Cem. De snelheid groter dan de lichtsnel heid werd gemeten toen neutri no's vanuit het Zwitserse Genève naar een ondergronds meetstation in de berg Gran Sasso in Italië wer den gestuurd, 730 kilometer verder op. Dat experiment wordt nu her haald om de meetresultaten te checken. De lichtsnelheid bedraagt 299.792,458 kilometer per seconde. Volgens Einsteins relativiteitstheo rie kan het echt niet sneller. BAGDAD - Aanslagen verspreid over Irak hebben gisteren het leven van zeker 60 mensen geëist. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken zitten al-Qaeda en aanver wante soennitische organisaties achter de aanvallen. De aanslagen in de hoofdstad Bag dad en andere Iraakse steden wa ren vooral gericht tegen sjiitische doelen en de politie. Alleen al in Bagdad kwamen 32 mensen om. Zeker tien bommen ontploften in overwegend sjiitische wijken. Poli tiepatrouilles, forenzen en mensen in winkelgebieden in de stad wer den beschoten. Behalve de hoofdstad Bagdad, zijn ook steden getroffen in de provin cies Babil, Diyala, Kirkuk en Salah ad Din, de thuisstreek van oud-dic tator Saddam Hussein. Het was een van de bloedigste da gen sinds de laatste Amerikaanse troepen Irak eind vorig jaar verlie ten. Het geweld tegen Iraakse sjiieten en de overheid is de afgelopen tijd sterk toegenomen. Dat gebeurde nadat de sjiitische premier Nuri al-Maliki enkele belangrijke soenni tische politici buitenspel zette. De soennitische vicepresident Tareq al-Hashemi werd ervan beschul digd dat hij doodseskaders zou hebben geleid en is gevlucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9