binnenland 17 'Een patiënt wil met zijn arts praten zonder pottenkijkers' 'Een patiënt die niet door de selectie kwam, kreeg niet te horen dat er was opgenomen' Geen eigen eten voor Turkse voetballers KRASNL Beelden uit het omstreden RTL-programma 24 Uur: Tussen Leven en Dood. vrijdag 24 februari 2012 Meldpunt Het VUmc heeft een speciaal meld punt ingericht waar patiënten die in de periode dat gefilmd werd - van 20 januari tot en met 5 februa ri - op de eerste hulp zijn geweest, informatie kunnen vragen. De redactie van het tv-programma heeft gisteren alle patiënten die in aflevering 1 voorkomen, persoon lijk gebeld om de kwestie uit te leg gen, al hadden deze mensen ai uit drukkelijk toestemming gegeven aan de filmers. 9 Zij konden die toestemming tot de uitzending op de buis werd ge bracht intrekken, zo luidde de af spraak. 9 Tijdens de opnameperiode was één van de twee wachtkamers op de afdeling eerste hulp uitgerust met camera's, in 11 van de 29 be handelkamers hingen eveneens ca mera's. 9 In totaal benaderden de filmers 215 bezoekers van de eerste hulp, 150 mensen gaven toestemming. In principe werd altijd toestem ming gevraagd voordat de eventue le behandeling begon, tenzij medi sche hulp snel nodig was. 9 „Als er geen toestemming kwam, werd het eventueel opgenomen beeldmateriaal direct vernietigd", zegt uitvoerend producent Jeroen Schaap van Eyeworks. Schaap vindt het jammer dat 'zijn' se rie nu negatief in het nieuws komt. „Jammer dat Nieuwsuur deze kwestie zo opblaast tot een soort hype." Volgens Elmer Mulder, voorzitter van de Raad van Bestuur van de VU heeft het personeel de eerste afle vering gezamenlijk bekeken. „We zijn blij met het indringende por tret dat is geschetst." foto CPD Johan Legemaate, hoogleraar Gezondheidsrecht DEN HAAG - Het VU medisch cen trum in Amsterdam heeft me- disch-ethische grenzen overschre den door patiënten op de spoedei sende hulp ongevraagd te filmen. Dat stelt klinisch ethicus Edwin Kompanje van het Erasmus MC in Rotterdam. Wat heeft het VU medisch centrum fout gedaan? „Programmamakers kijken mee met elke patiënt die binnenkomt. EINDHOVEN - Maaltijden van een Turks voetbalelftal zijn deze week door de douane in beslag geno men op het vliegveld van Eindho ven. Na een fikse uitbrander van de Ne- derlandse Voedsel- en Warenauto riteit (NVWa) mochten de spelers hun eten meenemen naar hun ho tel om het daar op te eten, zei een woordvoerster gisteren. De maaltijden die de voetballers niet op krijgen en de verpakkin gen moeten worden vernietigd. Bo vendien mogen zij nooit meer maaltijden uit hun thuisland mee nemen naar Nederland, aldus de woordvoerster. Het ging in totaal om 75 kilo voedsel. Officieel mag er vanuit Turkije geen vlees, zuivel en ei de Europe se Unie in mag om te voorkomen dat bepaalde dierziektes Europa binnenkomen. Ze volgen hem in de wachtkamer, de behandelkamer, eigenlijk overal op de afdeling spoedeisende hulp. Gewone burgers, want dat zijn de medewerkers van het tv-program ma, horen daar niet naar te kijken zonder toestemming van de pa tiënt. Dat laatste is niet gebeurd, dat heeft het ziekenhuis toegege ven. Het ziekenhuis heeft daarmee het medisch geheim geschonden." De tv-makers zeggen beelden niet te gebruiken als ze achteraf geen toe stemming krijgen. „Dat is voor mij niet relevant. Het gaat erom dat beelden worden ge maakt terwijl iemand daar niets vanaf weet. Dat is de grote fout die is gemaakt. Overal op de afdeling hangen camera's. Dus alle patiën ten die de deur van de spoedeisen de hulp binnenkomen, moeten dan al expliciet worden gevraagd of ze gefilmd willen worden. Dat is niet gedaan. Een patiënt gaat er van uit dat hij veilig met een arts kan praten zonder pottenkijkers. Achteraf blijkt de deur naar de bui tenwereld niet dicht, want pro grammamakers kijken zelfs mee in de spreekkamer. Het maakt dan niet uit of een patiënt voor een sneetje komt of een ernstig pro bleem heeft." Het ziekenhuis heeft al excuses aan geboden aan een gedupeerde. „Alleen aan een man en zijn kind die ongevraagd gefilmd zijn. Ga er maar van uit dat veel opnamen worden beoordeeld als niet-interes- sant. Het zou goed zijn als de In spectie hier naar kijkt. De oplos sing is: of niet filmen of weer ge woon met een grote camera op de schouder rondlopen. Dan weet de patiënt dat er beelden worden ge schoten. De fout ligt bij het zieken huis, want zij moeten zorgen voor een goede vertrouwensrelatie met mensen die langskomen." waarom zou je meer betalen BEIERSE WOUD Vertrek: 15-30 juni en 21 juli 7 dgn fietsreis Duitsland nieuwe reis met leuke routes over o.a. de oude spoorbaan naar Miltach en langs de Donau naar Passau uitstekend hotel, beoordeling 8.5 incl. busreis, verblijf in een hotel, 6 x ontbijt en diner, Gazelle huurfiets en NL-sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/21883 Zie www.kras.nl/21610 Vertrek: 30 april t/m 24 september 5 dgn Innergy fietsreis Duitsland vertrekgarantie op vrijwel alle data ontdek het Emsland, met bossen, hofboerderijen en hunebedden 4-sterren hotel aan de Sailer See incl. busreis, verblijf in een hotel, 4 x ontbijt en diner, Gazelle Innergy E-bike en NL-sprekende reisleiding SALZBURGERLAND HOHE TAUERN Vertrek: 14 mei t/m 17 september 10 dgn fietsreis Oostenrijk vertrekgarantie op 28 mei nieuwe reis, met tochten naar o.a. het bedevaartsoord Maria Alm, de watervallen van Krimml Salzbur incl. busreis, verblijf in een hotel: 9 x ontbijt en diner, Gazelle huurfiel en NL-sprekende reisleiding BODENSEE Vertrek: 19 mei t/m 11 augustus 7 dgn fietsreis Midden-Europa 100% vertrekgarantie op alle data beleef de Bodensee, met haar B aangename klimaat, vlakke oevers, bloemenpracht en havenstadjes incl. busreis, verblijf in een hotel, I 6 x ontbijt en diner, Gazelle huurfiets I en NL-sprekende reisleiding ww.kras.nl/21813 Vertrek: 21 juli en 4-25 augustus 7 dgn fietsreis Frankrijk het Loiredal, ook wel de Tuin van Frankrijk' genoemd, is met haar eindeloze wijnvelden en geweldige kastelen dé fietsstreek bij uitstek incl. busreis, verblijf in een hotel, 6 x ontbijt en diner, Gazelle huurfiets en NL-sprekende reisleiding r gloednieuwe Gazelle (Innergy) fietsen, Vertrek: 19 mei t/m 22 september 7 dgn fietsreis Frankrijk geniet van het Franse leven en fiets naar o.a. Bayeux, de invasie- stranden en de Route des Moulins met zijn watermolens en kastelen incl. busreis, verblijf in een hotel, 6 x ontbijt en diner, Gazelle huurfiets en NL-sprekende reisleiding BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i=cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of Js-reizetl Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7