LASTMINUTES NAAR DE ZON IMS Ophef filmen in ziekenhuis 61 binnenland I I r gs p»Sg WD: 'wet boven verdragen stellen' Gezocht: vrouw die zich opwerpt als kandidaat-partijleider van ae PvdA Dertig Turkse reisorganisaties naar rechter vanwege 'discriminatie' corendon.nl Corendgn @023-75106 06 Achter de schermen werd gefilmd bij de spoedeisende hulp zonder vooraf toestemming van patiënten te vragen. vrijdag 24 februari 2012 door Frits Bioemendaal en Lianne Sleutjes DEN HAAG - De vrouwelijke PvdA-Kamerleden Mariëtte Ha mer en Nebahat Albayrak beraden zich nog of zij mee gaan dingen naar het leiderschap van de partij, lieten beiden gisteren weten. De andere vrouw die een kans wordt toegedicht voor deze post - Jetta Klijnsma - houdt zich voorlopig muisstil. Daarmee is de strijd voor die func tie tot nu toe een masculiene aan gelegenheid. Gisteren wierp Ro nald Plasterk zich op als derde ge gadigde voor het partij leiderschap, nadat Martijn van Dam en Die- derik Samsom zich een dag eerder al hadden gemeld. Kandidaten kunnen zich tot dinsdag melden. Het partijleiderschap kwam afgelo pen maandag vacant doordat ]ob Cohen zijn vertrek aankondigde. Als zich alsnog een vrouw kandi deert, zou dat voorzitter Keklik Yücel van het netwerk Vrouwen in de PvdA blij maken. „Maar veel mannen ook. Ik heb heel veel man nen ervoor horen pleiten." Dat zich nog geen vrouw heeft ge meld, vindt ze niet gek. „Zo gaan vrouwen vaak om met dit soort dingen. Ze denken vooral na over wat ze nog niet kunnen. Als man nen 8o procent wel kunnen, den ken ze: die 20 procent leer ik er wel bij." Er zijn volgens haar genoeg vrou wen in de fractie die veel ervaring hebben. Namen wil ze echter niet noemen. „Dat moeten ze zelf afwe gen." De fractie telt vijftien vrou wen en vijftien mannen. Yücel be nadrukt dat er niets mis is met de drie mannelijke kandidaten. Ze hoopt alleen vurig dat er een of meer vrouwelijke bijkomen. „Dan hebben we iets te kiezen." zie onze website:binnenland Ronald Plasterk: het is een eer alleen al kandidaat te zijn door Gerard den Elt ROTTERDAM - Dertig Turkse reisor ganisaties mogen voorlopig even hoop houden dat zij hun klanten de bescherming kunnen blijven bieden van de Stichting Garantie fonds Reisgelden (SGR). Rechtbankpresident Van Leeuwen toonde gisteren in kort geding be grip voor het standpunt van de Turkse reisorganisaties dat zij zich gediscrimineerd voelen. Zij eisen opschorting van het SGR-besluit om de betrokken Turkse tourope rators als deelnemers in het garan tiefonds te schrappen. Volgens Van Leeuwen is het enige argument dat de SGR aanvoert, de aard van de bestemming die de Turkse reisorganisaties in meer dan driekwart van de gevallen aan bieden. „Dat is een erg ongelukkig criterium", aldus rechter Van Leeu wen. „Het is een beetje een PW-redene- ring: We discrimineren niet op et niciteit, maar wel op bestem ming." De rechtbankpresident zegt dit etnische tintje aan deze zaak te willen ontnemen, ook al omdat enkele betrokken reisonder- nemers autochtone Nederlanders zijn. „Want volgend jaar is het een Abchazië-specialist die uw fonds laat leeglopen", aldus de recht bankpresident. Beide partijen wei geren om een meer abstract crite rium te formuleren en samen naar een oplossing te zoeken. Daarom doet de rechter over twee weken uitspraak. De SGR wil met ingang van 1 maart haar veilige paraplu boven de Turkse reisorganisaties wegha len, omdat veel van hun Turkse collega's er de afgelopen jaren een potje van hebben gemaakt. Uit het noodfonds werd de afgelopen ja ren achttien miljoen euro uitge keerd aan gedupeerde reizigers, waarvan bijna 16 miljoen euro op het conto kwam van failliete Turk se reisorganisaties. Stella Makadi Garden AU Inclusive Nieuw hotel Spa Health Club 5 zwembaden 25-02 T/M 28-03 Nu vanaf Sea Magic Resort All Inclusive Direct aan het strand 7 restaurants Spa Center 28-02 T/M 28-03 Nu vanaf Makadï Bay Sharks Bay ffC'f r Calimera Golden Beach AU Inclusive Wellness Center Direct aan het strand 1 2 a la carte restaurants 29-02 T/M 28-03 nUV.™( €499,- Xperience Kiroseiz All Inclusive Aquapark 3 a la carte restaurants Spa center 28-02 T/M 28-03 Nu vanaf 3^l^j|,OS €|j Hurghada Nanma Bay Panorma Bungalows All Inclusive Direct aan het strand Bungalow kamers Prachtig resort Shuttle service 29-02 T/M 12-03 Hilton Sharks Bay All Inclusive Modern hotel Tropische tuin 7 zwembaden Miniclub 28-02 T/M 29-03 Nu vanaf 0) ra Nu vanaf Hurghada Sharm el Sheikh AMSTERDAM - Het Amsterdamse ziekenhuis VUmc ligt onder vuur door de gemaakte opnames voor het tv-programma '24 Uur: Tussen leven en dood' over de spoedeisen de hulp van het ziekenhuis. Art senfederatie KNMG en patiënten organisatie NPCF stellen dat er niet gefilmd had mogen worden zonder toestemming vooraf van de patiënten. De Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) heeft om opheldering Het VUmc erkent dat er een inci dent is geweest waarbij dat niet is gebeurd en heeft daar excuus voor aangeboden. Ondanks de commotie gaat het programma, dat door producent Eyeworks is gemaakt, wel door. Vanwege de commotie werd de eerste uitzending al gisteravond uitgezonden, in plaats van 7 maart, de datum waarop RTL4 het oorspronkelijk gepland had. Medewerkers van productiebedrijf Eyeworks plaatsten 35 onbemande camera's voor de realityserie en konden meeluisteren tot in de be handelruimtes. Alleen patiënten die interessant genoeg waren voor uitzending, werd achteraf om toe stemming voor uitzending ge vraagd. Voor niet alle patiënten was duidelijk dat werd meegeluis terd. Volgens Johan Legemaate, hoogle raar gezondheidsrecht, is het me disch beroepsgeheim geschonden. „Als een patiënt niet door de selec tie kwam om te worden uitgezon den, kreeg hij niet te horen dat er was opgenomen." In het ziekenhuis hingen posters en flyers over de opnames, maar dat is geen garantie dat de informa tie de patiënt bereikt, zegt Lege maate. „Op de spoedeisende hulp kom je bij een onverwachte medische ge beurtenis. Daar is alle aandacht op gericht. Er is dan gezien de hectiek geen ideaal moment om toestem ming te vragen." In het tv-programma Nieuwsuur kwam woensdagavond een vader aan het woord, wiens dochter op de spoedeisende hulp was ge filmd, maar dat werd pas na af loop verteld. Daarmee schond het VUmc de richtlijnen van de lande lijke artsenfederatie KNMG: pa tiënten moeten vooraf toestem ming geven voor tv-opnames. Als ze daar niet toe in staat zijn, mag er niet gefilmd worden. Het VUmc heeft excuus gemaakt aan de vader en dochter. Ook vanuit de politiek is verbol gen gereageerd. Het zit Groen- Links, PvdA, SP en CDA niet lek ker dat de privacy van sommige pa tiënten hierdoor in het geding kon komen. Het VUmc erkent dat iets fout is gegaan. „We gaan procedures en werkwijzen opnieuw bezien", zegt woordvoerder Mariet Bolluijt. „Door het spoedeisende karakter ging in een aantal keren de zorg voor de patiënt voor en werd kor te tijd later toestemming ge vraagd." Medewerkers van Eyeworks heb ben getekend voor geheimhou ding, aldus het VUmc, dat niet be taald kreeg voor de opnames. zie onze website:binnenland Patiëntenorganisatie: hoe halen ze het in hun hoofd VLIEGVAKANTIES Prijzen zijn gebaseerd op 2 pers. bezetting voor 8 dagen exclusief evt. weekend of chartertoeslag. Druk- en zetfouten voorbehouden. ROTTERDAM - Regeringspartij WD wil de Grondwet zo aanpassen dat uiteindelijk regering en parlement in Nederland kunnen bepalen wat de uitwerking van internationale regelgeving betekent voor de bur ger. Volgens de Grondwet staan inter nationale verdragen nu automa tisch boven nationale afspraken. WD-fractievoorzitter Stef Blok en twee fractiegenoten vinden echter dat het Nederlandse parlement zijn rol moet kunnen spelen als wetten of regels hier in het ge drang komen door internationale regelgeving en verdragen. De WD wil daarom de betreffende artike len van de Grondwet aanvullen met de zin 'behoudens voor zover bij wet anders is bepaald'. Een initiatiefwet om immigranten pas later toegang te geven tot de so ciale zekerheid, kwam de WD tot op heden op kritiek te staan, ver wijzend naar internationaal recht dat daarvoor waarschijnlijk geen ruimte zou bieden. Volgens WD-fractievoorzitter Blok is het noodzakelijk dat veel preciezer wordt aangegeven hoe internatio nale verdragen geïnterpreteerd moeten worden. De rechter be paalt uiteindelijk of er mensenrech ten zijn geschonden. „Dat betekent niet dat de rechter het enige woord heeft over die fundamentele rech ten, hoe je ze moet interpreteren en in hoeverre je hun betekenis mag oprekken", aldus Blok. „De rechter moet ook houvast hebben aan de bedoeling van de wetgever en de interpretatie die de wetgever aan de mensenrechten gaf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6