Gratis bus 65-plussers op de helling Piepers en uien voedselbank 'Polen verdienen ons respect' ZEEUWS-VLAANDEREN VRIJDAG 24 februari 2012 21 Provincie wil nog tot de zomer meebetalen aan Zeeuws-Vlaams project door Eugène Verstraeten HULST - De provincie wil na twee jaar de stekker uit het gratis open baar vervoer voor 65-plussers in Zeeuws-Vlaanderen trekken. De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaan deren proberen de provincie nog wel op andere gedachten te bren gen. Vanwege het grote succes vin den ze dat de gratis bus moet blij ven. Maar bij de provincie is het geld op. De proef met het gratis openbaar vervoer loopt per 1 maart af Om het project niet abrupt te beëindi gen, wil de provincie nog wel tot juni of juli doorgaan. De gemeen ten krijgen dan de tijd om zich te beraden of ze het gratis vervoer wellicht zelf willen oppikken. „In 2014 lopen de contracten met Veolia en Connexxion af en moe ten er nieuwe openbaar vervoers concessies worden uitgegeven. Mijn idee is, zet de proef voort als overbrugging en laat dan het gratis openbaar vervoer deel uitmaken van de aanbesteding", stelt wet houder Clen de Kraker van Hulst voor. „Er wordt veel gepraat over initiatieven om de leefbaarheid te behouden. Nou, dat is dit project bij uitstek." „En naar verhouding niet duur", valt wethouder Co van Schaik van Temeuzen hem bij. De proef met de gratis bus voor ouderen kost 150.000 euro. De pro vincie betaalt de ene helft, de drie gemeenten de andere 75 mille. Van Schaik: „Ik wil graag op die zelfde voet verder." Sinds de invoe ring maken ouderen veel minder gebruik van het voor de gemeen ten peperdure Wmo-taxivervoer. De Kraker: „Voor Pluist zijn dat 10.000 zones minder, een bespa ring van zo'n 40.000 euro." Sinds ook Terneuzenaren vanaf dit jaar 50 cent per zone moeten betalen, is ook in Temeuzen het gebruik van het Wmo-vervoer sterk ver minderd. In januari met 20 pro cent. Ook de nog mobiele ouderen pakken volgens Van Schaik nu ge makkelijker de bus. „De bedoeling van het gratis openbaar vervoer was om meer ouderen in de bus te krijgen. Dus die doelstelling van meer mobiliteit is ruimschoots ge haald. De Kraker wijst er op dat Zeeland een flinke BDU-bijdrage krijgt. Hij vindt dat de provincie de 'morele taak' heeft om een deel van dit rijksgeld voor verkeer en vervoer in het Zeeuws-Vlaamse openbaar vervoer te stoppen. pagina 24 en 25: 'Gratis reizen is al tijd fijn' door Henk Boot KOEWACHT - „Burgemeester Jan Lo- nink uit Temeuzen heeft gelijk. Al leen hebben de Polen in de Twee de Wereldoorlog voor meer lan den dan enkel ons land veel bete kend." Dat stelt historicus en oud-brigade generaal van de Koninklijke Land macht Willy Verschraegen (66) uit Koewacht. Hij wil zich niet in een politieke discussie mengen over de kliklijn van de PW over Midden- en Oost-Europeanen. „Als mensen over de schreef gaan, moet er op gepaste wijze tegen opgetreden worden. Maar je moet niet alle Po len over een kam willen scheren." Verschraegen meent dat in het de bat dat nu gevoerd wordt, te wei nig sprake is van historisch besef. „Laat je die context weg, en dat ge beurt helaas vaak, dan kun je de huidige gebeurtenissen niet goed meer in de tijd plaatsen." Verschraegen is zeer onder de in druk van de rol die de Polen tus sen 1940 en 1944 speelden in de strijd tegen Nazi-Duitsland. „Ze vochten in Polen, in Noorwegen, in Frankrijk en kwamen via Enge land en Normandië in 1944 in Axel en omgeving terecht." In de strijd om Axel sneuvelden zeker 120 Poolse militairen. „Dat deden ze ook voor onze vrijheid onder zeer moeilijke omstandigheden." Oud-beroepsofficier en historicus drs. Willy Verschraegen (66) uit Koewacht bij het monument van het Poolse kruis in Axel. 'De Polen vochten vanaf de forten van de voormalige Spaanse linies en de Duitsers zaten noordelijker op de Staatse linies.' foto Peter Nicolai Opknapbeurt centrum Terneuzen 22 en 23 TERNEUZEN Weer containerbrand in Zuidlandstraat In de Zuidlandstraat in Terneuzen is woensdagavond een container in vlammen opgegaan. De brand die omstreeks kwart voor negen werd ontdekt, is net als in oktober en januari ontstaan in de brand gang achter een aantal winkels aan de Zuidlandstraat. Ook toen gin gen containers in vlammen op. De brandweer had het vuur gisteren snel geblust. VLISSINGEN-OOST Gewonde bij bedrijfsongeval Bij een bedrijfsongeval bij construc tiebedrijf Heerema aan de België- weg-Oost in Vlissingen-Oost is gisterochtend een persoon gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde rond 9.15 uur. Het slachtoffer raakte bekneld en is per ambulance naar een zie kenhuis gebracht. De opgeroepen traumahelikopter kon vanwege het weer niet landen. door Eugène Verstraeten GROEDE - De 230 Zeeuws-Vlaamse gezinnen die afhankelijk zijn van de voedselbank krijgen twee keer een partij aardappelen en uien. Het gaat om een initiatief van Stichting Oldtimer Weekend Groe- de (OWG) in samenwerking met een aantal particulieren. De opbrengst van het Oldtimer Weekend gaat dit jaar naar de Voedselbank. De aardappelen en uien worden voor de geldende marktprijzen bij de boer gekocht. De gezinnen krijgen minstens twee keer 10 kilo aardappelen en 2,5 kilo uien en, afhankelijk van de financiële steun die wellicht nog wordt ontvangen, een derde keer. De aardappelen en uien worden in maart en april aan de deelnemers van de voedselbank uitgereikt en eventueel dus nog in mei. OWG wil anderen (bedrijven en particulieren) overtuigen om mee te doen en zo nog een extra ver strekking mogelijk maken. Ze kun nen hun steun kenbaar maken via info@groesepapvretersrit.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69