'De eenling ziet alleen het negatieve' 241 zeeland Boek FZC R\. f| WP mw f? - BLm, «iï f w""** 1 f hoolse wereldwinkel vaart zip eigen koers Dijkversterking Stavenisse The Best of Discovery Channel vrijdag 24 februari 2012 ï®85SS5555SS9SSS55S555S5<B - r'% J li1 0ïï(. Mm fln iWÊr k'' v- ■ahf Lia van de Sande en Jopie de Bruin in de Wereldwinkel, foto Willem Mieras door Rob Paardekam tholen - De Wereldwinkel in Tho- len bestaat twintig jaar. Op 6 maart 1992 opende de toenmalige wethouder Versluys de winkel aan de Stoofstraat. Na een relatief kort verblijf in de Bakstraat zit de we reldwinkel nu al weer negen jaar in een winkelpand aan de Kerk straat. Van daaruit dragen dertig vrijwilligers hun steentje bij aan eerlijke handel. Een gesprek met twee van hen: Lia van de Sande en Jopie de Bruin. Nog altijd tevreden met de huidige locatie Lia: „Meer dan tevreden. Het is de beste tot nu toe. We zitten in de belangrijkste winkelstraat. Voor de aanloop is dat erg belangrijk. Het is wel een tijdje wat minder ge gaan met de binnenstad, maar re cent zijn er weer wat winkeltjes bijgekomen. Ik heb de indruk dat het weer wat aantrekt. Jopie: „Toen we nog in de Stoof straat zaten, gingen er dagen voor bij zonder dat er iemand kwam. Dat schiet natuurlijk niet op. De Bakstraat was al stukken beter, maar nu zitten we pas echt op een A-locatie." Toch hebben jullie het ondanks de prima locatie erg moeilijk. Lia: „Helaas wel. We hebben de omzet de laatste jaren behoorlijk zien dalen." Jopie: „Toch ben ik positief over de toekomst. Ik weet haast zeker dat mensen de Wereldwinkel niet bewust mijden. Alle winkels heb ben het moeilijk door de economi sche crisis. Als die over is, zal het met de Wereldwinkel ook wel weer beter gaan." Lia: „We merken dat met name de non-food producten minder wor- STAVENISSE - Rijkswaterstaat en het waterschap beginnen in maart met het versterken van de dijk langs de Stavenissepolder. De dijk bestaat nu nog voorname lijk uit gras met aan de onderkant steenbekleding. Deze wordt ver vangen door nieuwe betonzuilen. De zogeheten haringmanblokken worden hergebruikt door ze te kantelen. Aan de voet van de dijk komen bovendien grote breukste nen. Ter hoogte van de camping worden die overgoten. De boven- Het boek 'Van Lone Wolf tot Stille Held... jouw keuze' is nu verkrijgbaar. Eerder verscheen 'Rammelend van de Huidhonger', waarin Creemers verhaalt over de worsteling tussen zijn vroegere geloof en zijn homoseksuele geaardheid. den verkocht. De foodproducten lopen nog heel redelijk. Koffie, thee en chocolade van de Wereld winkel blijven populair." Jopie: „Ook de boekenhoek doet het heel aardig. Daar verkopen we boeken die we van allerlei mensen krijgen. Meestal gaan ze voor één of twee euro over de toonbank, maar aangezien wij ze voor niets krijgen, is elke euro pure winst." Wat doen jullie om meer klanten te trekken Jopie: „We hebben in het verleden al verschillende acties gehad, zoals een een zeer succesvolle Afrikadag in 2009. Lia: „In het kader van ons jubi leum beginnen we binnenkort met een spaaractie. Als klanten straks twintig stempels hebben, krijgen ze 20 procent korting. En kel op food-producten, hoor. Als we op de cadeau-artikelen ook zo'n korting moeten geven, leiden we er verlies op." Qua uiterlijk lijken jullie niet op an dere Wereldwinkels. Lia: „Dat klopt. In 2010 hebben we besloten om niet mee te doen aan de landelijke metamorfose. Veel andere Wereldwinkels hebben toen een nieuwe huisstijl gekre gen, maar dat kostte behoorlijk veel geld. Die middelen hadden wij simpelweg niet. Bovendien hadden we de zaak net helemaal opgeknapt. We voeren nu een ei gen logo, speciaal voor de Wereld winkel in Tholen." Het 20-jarig bestaan van de Wereldwin kel Tholen wordt gevierd op zaterdag 10 maart. Van 10.30 tot 16.00 uur is het feest in de winkel, met onder meer hapjes, drankjes, muziek en een collage van oude foto's en krantenartikelen, le dereen is welkom. Als kind werd hij verwaarloosd en seksueel misbruikt. Voorma lig Arnemuidenaar Raphaël Cree mers bekleedt nu een hoge func tie bij de Verenigde Naties. In het NCRV-programma Schepper Co in het Land vertelt hij hoe hij zijn trauma's overwon. door Rens Wisse De jarenlange verwaar lozing door zijn ouders en seksueel misbruik in een pleeggezin hebben zeker littekens nagelaten bij Raphaël Creemers (52). Toch heeft het de voormalige Arnemuidenaar als volwassene gestimuleerd om ook positief te denken en een zeer succesvolle carrière op te bouwen. Hoe dat kan, beschrijft hij in zijn nieuwe boek 'Lone Wolf of Stille Held... jouw keuze'. De tv-opna- men voor de NCRV brengen hem terug naar Walcheren. „Je kunt na trauma's eigenlijk twee kanten op", zegt Creemers. „Je kunt ervoor kiezen om die pijn lijke ervaringen te verzwijgen en jezelf als slachtoffer zien, wat op zich begrijpelijk is, maar je kunt er ook over praten. Als je het niet uit spreekt, blijft het malen in je hoofd. Je raakt dan in een negatie ve spiraal waarin je gaat geloven dat er niemand is met wie je over je ervaringen kunt praten. Je denkt dat je een 'lone wolf, een eenling bent." Belangrijk is volgens Creemers het zoeken naar kansen. „Juist iemand die voortdurend negatieve ervarin gen heeft, bijvoorbeeld verwaarlo zing of geslagen worden, leert de kansen herkennen om daaraan te ondcomen. Die kansen benutten is heel belangrijk om te voorkomen dat je in die negatieve spiraal ver valt." Daar komen volgens Creemers schietpartijen zoals die in Noorwe gen of Alphen aan den Rijn uit voort. „Er knapt dan op den duur iets. Alle pijn komt er in één keer uit. Andere mensen moeten die pijn dan met je delen om te voe len wat jij voelt. Daardoor komen mensen tot zulke daden. Wanneer je erover praat, kan je het gefa seerd delen met iemand die je kunt vertrouwen." Creemers benadrukt dat die per soon wel degelijk te vinden is. „De 'lone wolf ziet alleen het negatie ve. Wie veel negatieve ervaringen heeft- gekend, krijgt een negatief mensbeeld. Je gaat denken dat er niemand is waarmee je kunt pra ten. Hoé je hem of haar kunt vin den, beschrijf ik in een uitgebreid stappenplan in mijn boek. Het kan iedereen zijn, bijvoorbeeld een vriend of een collega." Creemers vond dat luisterend oor in zijn tienerjaren in de Volle Evangelische Gemeente in Arne- muiden. Voor het eerst in zijn le ven voelde hij zich gewenst. Daar bij moest hij zich wel ontdoen van zijn homoseksuele geaardheid. In de jaren tachtig groeide hij dan ook uit tot een bekende figuur in de 'ex-gay-beweging'. Hij geloofde door veel te bidden, te praten en de bijbel te lezen heteroseksueel te kunnen worden. Het mocht ech ter niet baten. Creemers koos, in middels getrouwd en vader van vier kinderen, na tien jaar voor zijn homoseksualiteit. Het contact met zijn familie verloor hij volle dig. Alleen met zijn dochter Gabriëlle heeft hij weer contact. Creemers: „Na de scheiding be sloot ik eindelijk mijn jongens droom te vervullen en politie agent te worden." Inmiddels is Creemers opgeklommen tot een hoge functionaris bij de Verenigde Naties en heeft hij een relatie. „Mijn eigen verhaal gebruik ik als voorbeeld in het boek." kant van de dijk blijft groen, zo laat het projectbureau Zeewerin gen weten. Behalve het versterken van de dijk worden ook een paar voorzienin gen aangelegd. Zo komt bij het strandje bij de Westhavendam een trap voor de zwemmers. Ook bij de camping komen vier zwemtrap- pen. Aan het einde van die trap pen wordt breuksteen gegoten, zo dat mensen gemakkelijk het water in kunnen. De werkzaamheden duren tot november. 6 dvd-box Zes prachtige programma's van Discovery Channel laten u op zeer verrassende wijze zien hoe wonderschoon onze aarde in al haar diversiteit was en nog steeds is. Een mooie collectie voor iedere liefhebber van de cul tuur- en natuurprogramma's van Discovery Channel. Ook leuk als cadeau! Speelduur ruim 11 uur, Nederlands ondertiteld. Adviesprijs €59,95 Lezersprijs 29,95* •Exclusief verzendkosten pzc.nl/webwinkel categorie dvd's en games

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64