Sfeer en véél ruimte in De Hoope wonen9 vrijdag 24 februari 2012 Te koop De Hoope, Oude Haven 51, Zie- rikzee, Vraagprijs; 579.000 eu ro. Het pand staat sinds 2011 te koop. Bouwjaar: Ongeveer twee eeu wen geleden. Afmetingen: Woonoppervlakte 695 vierkante meter, perceelop pervlakte 620 vierkante meter, inhoud 2480 kubieke meter. Bijzonderheden: De Hoope is een dubbel herenhuis. Vele au thentieke details waaronder ge- stucte plafonds. Geboortehuis van waterbouwer Pieter Caland. Verkoper: Bijdevaate Makelaardij Zierikzee. door Piet Kleemans Het is ruim, het ademt historie en het ligt ook nog eens aan de Oude Haven, één van de mooiste plekjes in Zierikzee. Het geboortehuis van Pieter Caland, geestelijk vader van de Nieuwe Waterweg, zit vol authentieke details variërend van paneeldeuren tot karakteristieke hoge ramen en prachtige stucplafonds. Tandarts Frank van der Vliet had samen met collega's De Booij, Den Broeder en de inmiddels overleden Bruijnzeel een tandartsenpraktijk in het eeuwenoude pand. Om het elf kamers tellende pand daarvoor geschikt te maken is de benedenverdieping stevig verbouwd; met respect voor het pand. „De authentieke details zijn er nog", zegt Van der Vliet Hij wijst naar het gestucte plafond. De zware ijzeren haak waaraan in vroeger tijden de kroonluchter hing is er nog. De rijk geornamenteerde plafonds komen in bijna alle kamers op de begane grond terug. Tandarts Den Broeder had zijn behandelruimte in een opkamer aan de achterzijde. Daar springen de zware houten plafondbalken in het oog evenals de fraaie marmeren schouw. „Dat is de mooiste schouw in dit pand", zegt Van der Vliet. „En overal in dit pand is er prachtig licht. Ramen en deuren zijn door het gehele pand origineel en ook in de kleinere ruimtes stuit de bezoeker op bijzondere details. Zo heeft de kamer die als kantine gebruikt werd nog een klein boograam. De bovenverdieping van het pand werd verhuurd als woonruimte, compleet met badkamer en keuken. Ook hier is de ruimte enorm. De centraal gelegen overloop is riant en de aanpalende kamers zijn stuk voor stuk groot. Minder rijkelijk versierd dan de kamers op de begane grond, maar wel met authentieke details. Bij de verbouwing in de jaren tachtig van de vorige eeuw is het centrale verwarmingssysteem compleet vernieuwd. De HR-ketels zijn onlangs nog vervangen. Het uitzicht is aan alle kanten indrukwekkend. Aan de voorzijde bieden de hoge smalle schuiframen uitzicht op Tandarts Frank van der Vliet voor het dubbele herenhuis waarin de tandartsenpraktijk gevestigd was. de museumhaven en het monumentale poortencomplex. Vanuit de kamers aan de achterzijde kijk je uit over de riante tuin. „Er is ook een achteruitgang. En dat is best wel uniek voor een pand op deze plek", aldus Van der Vliet. De tandartsen verhuisden vanwege het gebrek aan parkeerruimte. „Het is hier parkeren voor vergunninghouders. Onze patiënten konden hun auto niet kwijt en dat is voor een medische praktijk een heel groot nadeel." De patiënten van Van der Vliet, De Booij, Den Broeder en nieuwe partner De Smedt zijn inmiddels gewend aan het nieuwe pand. „Alleen zeggen veel patiënten dat ze de gestucte plafonds missen. Ze hadden vanuit de stoel iets moois om naar te kijken." Tips? Mail naar wonen@pzc.nl Gebitsmallen getuigen nog van de vorig functie van De Hoope. foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49