7 aagC* antwoord vrijdag 24 februari 2012 In de maandelijkse rubriek Vraag en antwoord, onder redactie van Jan van Mullem, geven experts op het gebied van tuinieren, klussen, huishouden en interieurstyling advies aan lezers. Het deskundigenpanel TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. KLUSSEN Paul Sanders is klusinstructeur en tevens eigenaar van Beqwaam, een opleidingscentrum dat uiteenlopende kluscursussen aanbiedt. Zie ook www.beqwaam.nl. INTERIEUR Joke Stephan is interieurspecialist voor kleine ruimtes en eigenaar van Emma Interieuradvies. Ze adviseert over verbouwing en inrichting van woningen. Zie ook www.emma-interieuradvies.nl. Een waardevolle struik In de achtertuin van lezer D. Saaman staat een Skimmia Japonica die veel te groot wordt. „De hoogte is nu bijna 2 meter en de omvang nave nant. Kan ik deze heester snoeien?" „Skimmia Japonica kan goed worden gesnoeid", zegt Romke van de Kaa. „Er is een verschil tussen snoeien en knippen. Als je de struik een beetje bijknipt, zit je volgend jaar met het zelfde probleem. Pak de struik daar om stevig aan en kort de takken voor de helft in. Er moet wel wat groen blad aan de struik blijven zitten. Het is ook mogelijk dit seizoen de ene helft van de struik te doen en vol gend jaar de andere. Voor groenblij- vers als de Skimmia is april een goe de tijd om te snoeien. Snoeisel van Skimmia's is erg gewild. Enige jaren geleden was er zelfs een 'skimmiaben- de' die groen uit voortuinen stal. Mis schien kunt u de gesnoeide takken nog aan een bloemist verkopen. Vochtdoorslag Een vochtplek op de muur is slecht nieuws, weet lezeres G. van der Kolk. „Vochtdoorslag van buitenaf', ver moedt zij. Op dezelfde plek aan de buitenzijde van het huis loopt de re genpijp. Omdat het vermoeden was die dat had gelekt, is de pijp vervan gen. „Op de bakstenen muur aan de buitenzijde zie je verder niets. Ook de voegen zijn goed. Maar om even tuele andere oorzaken van de vocht plek weg te nemen, wil ik de buiten muur 'afsluiten', impregneren dus. Liefst alleen lokaal. Kan dat?" „Dit zijn lastig op te lossen proble men", zegt Paul Sanders. „De lekkage kan boven of naast de 'vochtdoor slag' zitten, maar ook ergens anders. VRAAG VAN DE MAAND dakkapel Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met foto) naar wonen@wegener.nl. Bellen kan eventueel ook: 024-3650509. Bijvoorbeeld een heel eind verderop bij een goot die verstopt zit en waar druppels aan de achterzijde van de goot naar de betreffende plek stro men. Het kan ook een scheur(tje) in de bakstenen muur zijn of voegwerk dat niet meer goed vastzit. Zelf im pregneren kan, maar zorg eerst dat wind en zon vrij spel hebben op de betreffende muur. Muur schoonma ken, voegen repareren, barsten repa reren en impregneermiddel met kwast of roller aanbrengen, zijn klus sen die je zelf kunt doen. Bijvoor beeld Boco levert een impregneer middel. Wie twijfelt of het zelf gaat lukken, kan beter een gespecialiseerd vochtweringsbedrijf om hulp vragen." slaapkamer Pilotenleer Lezer P. Hetjes heeft een bank van pilotenleer: ge schuurd leer, van huiden van Zuid-Amerikaanse run deren. De 'vleeskant' van de huid is bij dit leer de stoffeerzijde. Mooi materiaal, vindt Hetjes, maar een crime met vlekken. „Hoe kan die verwijderen?" Onze vlekkengids biedt geen oplossing, maar uit di verse websites van woonwinkels blijkt dat als onder houdsadvies 'terughoudendheid' wordt gepredikt. Meubelonderhoud.nl (http://bit.ly/yjE95d) beveelt een 'nubuck spons' en 'natural leather cleaner' aan. Net als in Burgers' Bush De plant die hij in Burgers' Bush zag, heeft lezer W. Schaminée ook in ei gen tuin: een Multiflora Pavonia of Brazilian Candle. „We genieten er al jaren van. Ik zou de plant willen stek ken, maar dat lukt vooralsnog niet." „Toch is stekken mogelijk", zegt Rom ke van de Kaa. „Neem in de vroege zomer stekken van 10 centimeter lang en zet die in een bloempot met stekgrond - half fijn grind en half pot grond. Doe er een plastic zak over en zet het potje op een warme plaats. Makkelijker is het de plant te zaaien. Zet hem buiten in de zomer en laat de insecten het werk doen. Verzamel het zaad als de zaaddozen bruin zijn en zaai het in het voorjaar. Is het veel werk om de plant buiten te zetten, bestuif dan met een penseeltje." Een extra kamer op zolder Liefst zou lezeres I. Melis met haar ge zin verhuizen naar een grotere wo ning, maar hun huidige huis wordt maar niet verkocht. Al bijna twee jaar wacht het gezin op een koper. Of be ter, wachtte: de ouders hebben beslo ten de zolder van het huidige huis te verbouwen, om daar een extra slaap kamer te creëren. „Nu slapen twee van onze kinderen, beiden tieners, sa men op één kamer. Dat is niet ideaal." Voor die extra kamer heeft de familie de huidige 'rommelzolder' van 30 vier kante meter op het oog. „Maar hoe pakken we dat aan? Er gaat een vaste trap naar zolder, maar de stahoogte is aan beide zijden beperkt. Aan een kor te zijde, daar waar de trap uitkomt, staan de wasmachine en -droger. Die wil ik daar houden, afgeschermd van de nog te maken slaapkamer." Joke Stephan heeft tips voor de fami lie Melis. „De stahoogte kan flink toe nemen door het plaatsen van een dak kapel. In de meeste gevallen mag de ze aan de achterkant van de woning vergunningsvrij geplaatst worden. Een aannemer kan dat doen, maar er zijn ook bedrijven die binnen een dag een prefab dakkapel plaatsen. „Als je de zolder in tweeën deelt door evenwijdig aan de zijmuur op een me ter vóór de trap een wand te plaatsen, behoud je naast dè trap ruimte voor de wasmachine en ontstaat er een tie nerkamer van een kleine 20 vierkante meter. Daar is van alles mee te doen. Let in ieder geval bij het afwerken op contactgeluid via de vloer. Door het leggen van een zwevende vloer ga je dit tegen. Naast de trap aan de achter kant van de woning is er ruimte voor de wasmachine. Ook hier is de sta hoogte vergroot door de dakkapel. Maak daar een handige washoek met ruimte voor de strijkplank, een werk blad over wasmachine en droger en goede opbergruimte voor zeep en zo. „Wist jé trouwens dat de was erg snel droogt aan waslijnen in of boven het trapgat? Ikea heeft een wasrekje (mo del Antonius) aan katrollen dat hier voor gebruikt kan worden, maar je kunt ook zelf waslijnen spannen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47