D s *r !D valt niet mee 41 wonen Boomspiegel Koken en opladen vrijdag 24 februari 2012 Allium christophii. foto RvdK Als je een boom in een grasveld plant, is het een goede gewoonte rondom de stam van die boom een cirkel vrij te houden van onkruid en andere planten. Zo'n cirkel heet de boomspie gel. Die boomspiegel verkleint de concurrentie, zodat alle mest en water die je aan het pasgeplante boompje geeft ook aan die boom ten goede ko men en niet door andere planten worden opgesoupeerd, luist omdat zo'n boomspiegel bedoeld is om de concurren tie voor de boom weg te nemen, is het grappig te zien dat er mensen zijn die kennelijk aanstoot nemen aan kale grond en daarom zo'n boomspiegel'zo snel mogelijk vol- planten. Persoonlijk vind ik zo'n kale boomspiegel niet aan stootgevend - je stoort je toch ook niet aan een kaal hoofd, maar voor diegenen die toch liever elk vacant stukje grond bedekt zien, heb ik wel een paar tips. Zo'n boomspiegel is voor planten geen ideale plek. Naarma te de boom meer wortels maakt, gebruikt hij meer water en mest voor zichzelf. De planten die in zo'n boomspiegel ge dijen, moeten tegen armoede kunnen. Dezelfde si tuatie vind je aan de voet van een haag. Ook daar zie je dat er mensen zijn die toch bovenop de wor tels van zo'n haag proberen te tuinieren. Nu is dat ook wel begrijpelijk, want vooral in kleine tuinen wil je iedere vierkante centimeter grond benutten. Het Maarts viooltje is een plant die in zo'n armoe dige situatie gedijt. Viola odoratazoals het plantje officieel heet, bloeide dit jaar al in januari - totdat de winter alsnog inviel. Nu het dooit, bloeit het on verstoorbaar verder. Het is een plant die bij uitstek geschikt is met bomen en struiken te concurreren, vooral omdat het groeiseizoen van het viooltje veel vroeger valt dan dat van de concurrentie. Want dat is eigenlijk het geheim, als je op zoek gaat naar planten die in armoedige situaties nog tieren: WWËk zoek naar planten waarvan het groeiseizoen niet sa menvalt met dat van boom of haag. Bloembollen vallen bijvoorbeeld in die categorie. Omithogalum - vogel- melk - en Allium - sierui - bloeien en groeien in een tijd dat de groei van bomen en struiken praktisch stilstaat De groei van veel bloembollen begint in het najaar, als de wortelvor ming start, en eindigt in het voorjaar, voordat haagheesters en bomen weer actief worden. Zo is het goed samenleven. Een soort vogelmelk die je in boomspiegels en langs hagen kunt planten, is Omithogalum umbellatum. Een nadeel van dit bolgewas is dat de bloemen alleen in de zon opengaan. En zon heb je alleen aan de zuidkant van een haag. Ook sieruien zijn niet dol op het noorden, maar op zuid-, oost- of westaspecten kun je de geelbloeiende Allium moly of de met lila bollen bloeiende Allium christopii gebruiken. Een klassieker voor haagvoet en boomspiegel is Geranium macrorrhizum, een ooievaarsbek die een gesloten dek vormt van aromatisch, zachtbehaard blad en die van eind mei tot ver in juni bloeit met roze, paarsrode of witte bloemen. Koken en tegelijkertijd, met het zelfde apparaat, je mobiel opla den. Dat lijkt een onwenselijke, zo niet onmogelijke combinatie. Toch? Niet volgens BioLite (Bio- litestove.com), dat met de Camp- Stove een kampeerkookstel heeft ontwikkeld dat koken (op hout) en opladen met elkaar verenigt. Hoe het werkt? Simpel. Verza mel wat takjes of ander brand baar groen, steek het aan en je bent klaar om te koken. Onder tussen kun je de in energie omge zette warmte gebruiken voor het opladen van bijvoorbeeld een mobiel of lampje, via de USB- poort aan de andere zijde. Het zelfde principe paste BioLite al toe bij de HomeStove, ontwor pen voor de drie biljoen mensen wereldwijd die op ongezond en miliebelastend open vuur koken. De CampStove kost 129 dollar en is te reserveren/bestellen via: http://bit.ly/vgXC5A Bewust klussen Bouwmarkten hebben het in hun folders regelmatig over 'milieubewust klussen'. Het nieuwe logo Klus Bewust moet ons helpen verantwoorde keuzes te maken in het doolhof van de doe-het-zelfzaak. door Suzanne Dijkstra illustratie Mark Reijntjens Ooit getwijfeld tussen een pot verf van het ene merk en het ande re vanwege de impact die het spul op het mi lieu zal hebben? Uit de supermarkt kennen we het Gezonde Keuze Klavertje en het Ik Kies Bewust-logo waarmee gezonde producten worden gelabeld. Sinds af gelopen maand doet bouwmarkt Gamma iets soortgelijks met klusma- terialen en aanverwante producten. Spullen die goed scoren op de pun ten milieu, veiligheid en gezond heid, krijgen van Gamma het Klus Bewust-logo opgeplakt. Inmiddels prijkt het groene logo op allerlei pro ducten, van lampen tot tegels en houten binnendeuren. Gamma bepaalde in samenwerking met de onafhankelijke Stichting Con sument en Veiligheid en voorlich tingsorganisatie Milieu Centraal wel ke producten uit het assortiment het label verdienen. „We hebben geen speciale producten ingekocht, maar puur naar ons bestaande assorti ment gekeken. We waren al langer bezig op het gebied van milieu, vei ligheid en gezondheid, maar dat was voor de consument niet echt zicht baar in de winkel. Daar is met het lo go verandering in gekomen", zegt Helma van Remmerden namens Gamma. Ook geeft de bouwmarkt sinds kort extra informatie op borden in de winkel en via folders. Niet alleen over de groene producten, maar ook over bijvoorbeeld het op een verant woorde manier omgaan met bouw en klusafval en het veilig gebruiken van bouwmaterialen en hulpmidde len als ladders en steigers. Het was een flinke klus alle produc ten onder de loep te nemen. „We hebben in een paar maanden 43.000 producten uit ons assorti ment getoetst. Daarvan hebben in tussen zesduizend producten het Klus Bewust-logo", vertelt Ingrid Aal- dijk van Milieu Centraal. Dat be tekent overigens niet dat de 37.000 producten die géén label kregen, onveilig of milieubelas tend zijn. „Bij sommige produc ten heeft het geen nut ze een la bel te geven, omdat er weinig aan te toetsen of te veranderen valt. Bijvoorbeeld bouten en schroe ven", legt Aaldijk uit. De toetsing van de producten zal jaarlijks worden herhaald. „We Tips Plan een klus goed en maak een nauwkeurige inkoopljjst. Lees gebruiksaanwijzingen en vraag tips aan deskundigen. Kies voor oplosmiddelvrije verf. Voorkom of beperk afval. On mogelijk? Voer afval; dan in ie der geval op de juiste manier af (bijvoorbeeld verfresten en schoonmaakmiddelen bij het klein chemisch afval). Kies bij voorkeur materialen die lang meegaan. Kies voor hout met een FSC-lo- go. Dat is afkomstig uit goed beheerde bossen. Zorg voor goede ventilatie en isolatie in huis. Vervang spaarlampen door zui niger ledlampen. Kies voor waterbesparende kra nen en thermostaatkranen. Waterbesparende stortbakken, spoelonderbrekers en douche koppen zijn een slimme keuze. Stook energiezuinig en zet een thermostaatknop op de radiato- Meer tips op: www.verbouwwijzer.nl www.milieucentraal.nl www.veiligheid.nl hopen dat het producenten over de streep trekt hun producten mi lieuvriendelijker en veiliger te ma ken. Als de consument die be hoefte heeft, dan zijn fabrikanten eerder geneigd ernaar te luiste ren." Of het label werkt, is overigens nog de vraag. Uit recent onder zoek van onderzoeksinstituut LEI van de Wageningen Universiteit blijkt dat het Ik Kies Bewust-pre- dicaat in de supermarkt mensen niet aanzet tot het kiezen voor ge zondere producten. Mensen ble ken het logo wel te kennen en het met gezondheid te associë ren, maar deden er verder niets mee. „Hoe dat zit met consumen ten in de bouwmarkt, gaan we de komende maanden uitzoeken. Wij hopen dat het Klus Be wust-logo wordt erkend als een overkoepelend logo, want op veel producten staan eveneens andere labels", vervolgt Aaldijk. Op bouwmarktproducten zijn bij voorbeeld ook al het Milieukeur, NaturePlus, FSC, PEFC, het Dubo- Keur voor duurzame bouwpro ducten, Kiwa voor waterbespa ring, Komo-keur en het Europees Ecolabel te vinden. Grote kans dat de meeste klussers daar nog nooit op hebben gelet, of dat ze niet weten waar al die labels (pre cies) voor staan. „Het Klus Be wust-logo maakt de keuze een voudiger en het zorgt voor be wustwording", vindt - en hoopt - Gamma. Toch blijft het lastig kiezen als je eenmaal in de bouwmarkt staat. Dat was al zo door het overweldi gende, steeds ruimer wordende aanbod van spullen. En nu dus ook nog omdat het ene product milieuvriendelijker of meer ever- antwoord blijkt te zijn dan het an dere. Aaldijk: „Wat prijs betreft, maakt het over het algemeen niet uit, dus waarom zou je dan niet het product kiezen met het Klus Bewust-logo?" Toch blijft het lastig te achterha len of het product met het label erop echt de beste keuze is. De criteria voor milieubelasting en duurzaamheid zijn immers nogal complex. De milieubelasting van materialen die bij het klussen en verbouwen worden gebruikt, zit vooral in de productie. De grond stoffen moeten behalve gewon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44