Plan voor wonen/ zorgen agrariërs Wie maait het gras? Met de zitmaaier lukt het nog wel 261 zeeland 'Als je de vrijheid van een ||p J|ff l %|li i 1 fcSi brieven vrijdag 24 februari 2012 «■1 boerderij gewend bent, is een rijtjeshuis toch anders' Conny Bij de Vaate, boerin door Ondine van der Vleuten Het platteland ver grijst. Beter gezegd: de bewoners vergrij zen. Steeds meer ge pensioneerde agra riërs ontdekken dat het met het klimmen der jaren moeilijker wordt om het zelfstandige bestaan op de boerderij vol te houden. En daarom is het tijd voor een nieuw woon/zorgconcept vindt Annelien Bij de Vaate. speciaal voor ouderen die 'de seizoenen in hun bloed' voelen, zoals zij het in een gedicht omschrijft. De gebo ren Schouwse komt voor haar werk veel op het platteland en zag daar een groeiend probleem. „Wie maait het gras, als je het zelf niet meer kunt? Wie veegt de sneeuw op het pad naar de brievenbus?" Om maar te zwijgen over het on kruid in de sier- en moestuin, de schuurdeur die nodig geverfd moet worden, het lekkende dak en de fruitbomen die gesnoeid moe ten worden - en misschien zelfs de verzorging van wat nog rest van de levende have. Ze beschrijft een veel voorkomen de situatie. Eventuele kinderen zien geen mogelijkheid om het be drijf over te nemen. De grond rondom het bedrijf is verkocht. Boer en boerin zijn blijven wonen op de boerderij, op een kavel van zo rond de 1 hectare: handig voor de verkoop als de volgende bewo ner er nog een paard kan laten rondlopen. „Met zijn tweeën kun je op zo'n stuk grond lekker bezig zijn. Maar als je alleen over blijft, ligt er opeens enorm veel werk op je te wachten. Alles uitbesteden kan, maar dan gaat het wel opeens heel hard met het geld." Als het emotionele besluit geno men wordt om te verkopen en naar een (zorg) appartement in de stad te verkassen, komt het volgen de probleem. „Er is vaak jaren niet meer geïnvesteerd in schuren, rio lering of de woning zelf. Dat maakt de kans op verkoop niet gro ter. Bovendien is de overgang van een groene omgeving, met alle pri vacy, naar een appartement in de stad enorm. En een huisje kopen in het dorp, dat doe je ook niet meer gauw als je boven de zeven tig bent." Annelien Bij de Vaate legde haar gedachten over een nieuw woon/zorgconcept voor ouderen neer in het document Wie maait het gras? De reacties zijn enthou siast. „Maar er is meer nodig: men sen die er praktisch hun schouders onder willen zetten, en niet in de laatste plaats investeerders, want ik heb het geld niet." Mail voor info of reacties abijdevaate@zeelandnet.nl Conny (68) en Stoffel (73) Bij de Vaate in hun boerderij aan de Turelu- reweg in Kerkwerve. foto Dirk-Jan Gjeitema Uit Wie maait het gras? Het idee: een nieuw woon/zorgconcej)t voor ouder wordende agrariërs op het terrein van een voormalige boerderij. Er zijn veel vragen. Zoals: Kun je boerenschuren vervan gen door seniorenappartementen? Welke architect ontwerpt gebou wen die tegemoet komen aan de behoefte aan privacy en het uit zicht dat de bewoners gewend zijn? Hoeveel huizen heb je nodig om het rendabel te maken? Is het nodig dat er een soort toe zichthouder op het terrein woont, zoals een jonger gezin dat diensten verleent en zo inkomsten verwerft? Gaan we kopen of huren? Is er een vervoersplan voor mensen die niet mobiel zijn? Lees het document op www.pzc.nl Zie ook www.zorgboerenzuid.nl Wte ket am5f In het document Wie maait het gras?, van Annelien Bij de Vaate, heeft de Schouwse haar ideeën neergelegd voor agrarische woonzorg. In mei wonen ze op de kop af 46 jaar in de boerderij aan de Turelureweg in Kerkwerve. „Sinds ons trouwen", zegt Stoffel Bij de Vaate. Twee jaar later bouwde zijn broer ernaast ook een huis. Ze verdienden hun brood met loonwerk. „En dan had ik nog mijn eigen stukje land", kijkt Stoffel terug. In 2007 stopte hij ermee. Al die re gels maakten het boeren er niet leuker op. Op een halve hectare na werd de grond verkocht. Aan de fa milie De Koeijer, verderop. Met het grootste deel van die hal ve hectare doet Stoffel trouwens niets meer: daar mag De Koeijer op boeren. Maar nog altijd weet hij precies welk gewas er groeit op het land. Vanaf zijn plekje aan de tafel in de eetkeuken kijkt hij uit over het akkerland, dat met de sei zoenen mee van kleur verandert. „Vorig jaar stonden er aardappelen op. Nu komt er twee jaar lang gras zaad, dan vermoedelijk suikerbie ten." De boerderij van de familie Bij de Vaate dateert uit 1957. Steeds weer duwen de boomwortels de tegels op, rond het huis. Stoffel wijst: daar, bij de waterput, daar is het weer aan de gang. „Dan ga ik maar weer op de knieën om de tegels te lichten." Er zitten scheuren in de gang: het huis verzakt. En bij een flinke stortbui kan het behoorlijk inregenen. Ja, ouderdom komt met gebreken. Ook de bewoners hebben daar last van. Stoffel en zijn vrouw Conny zwijgen liever over de kwaaltjes die hen verhinderen om aan te Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Declaratie Mijn goede humeur werd op pagi na vier van de krant compleet weg geblazen. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs declareert fruit en de bloe men op haar kamer. We moeten al lemaal bezuinigen en mevrouw Pe ijs wil eventuele gasten op fruit kunnen tracteren. En als vrouw heeft ze recht op een bloemetje op kantoor. Ze zou be ter al het gedeclareerde geld terug vorderen van haar salaris en dat schenken aan de voedselbank om dat er steeds meer mensen in de problemen komen door de crisis. Of de tunnel tolvrij maken voor de Zeeuws-Vlamingen Of, of, of, er zijn zoveel doelen waar je het geld beter aan kunt be steden dan aan deze dame met haar bloemetje op haar bureau. Misschien een goedkope oplossing: ga naar het bos, scharrel wat tak ken bij elkaar, rond de takken wik kel je leuke, vrolijk gekleurde lin ten, hang er wat decoratie in en je hebt een leuke vrolijke bos op je ka mer staan! Claudia Zeegers Waterpoortstraat 10, Oostburg Cohen 3 De PvdA is in de loop van de tijd opgeschoven naar het midden. Men had bereikt wat men wilde. Goede sociale voorzieningen, die regelden dat men verzorgd was van de wieg tot het graf. De doel stelling was weg. Men vervreemd de van een groot gedeelte van de achterban en kwam terecht in het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26