'De eenling ziet alleen het negatieve' 241 zeeland Gratis bus 65-plus op de helling Boek Vlagprotest roept gemengde gevoelens op Timmeren aan de kerk pzc.nl/webwinkel lPÜ7f The Best of Discovery Channel vrijdag 24 februari 2012 door Eugène Verstraeten HULST - De provincie wil na twee jaar de stekker uit het gratis open baar vervoer voor 65-plussers in Zeeuws-Vlaanderen trekken. De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaan deren proberen de provincie nog wel op andere gedachten te bren gen. Vanwege het grote succes vin den ze dat de gratis bus moet blij ven. Maar bij de provincie is het geld op. De proef met het gratis openbaar vervoer loopt per 1 maart af. Om het project niet abrupt te beëindi gen, wil de provincie nog wel tot juni of juli doorgaan. De gemeen ten krijgen daardoor nog de tijd om zich te beraden of ze het gratis vervoer wellicht zelf willen oppik ken. „In 2014 lopen de contracten met Veolia en Connexxion af en moe ten er nieuwe openbaar vervoers concessies worden uitgegeven. Mijn idee is, zet de proef voort als overbrugging en laat dan het gratis openbaar vervoer deel uitmaken van de aanbesteding", stelt wet houder Clen de Kraker van Hulst voor. „Er wordt veel gepraat over initia tieven om de leefbaarheid te be houden. Nou, dat is dit project bij uitstek", vindt De Kraker. „En naar verhouding niet duur", valt wethouder Co van Schaik van Ter- neuzen hem bij. De proef met de gratis bus voor ouderen kost 150,000 euro. De pro vincie betaalt de ene helft, de drie gemeenten de andere 75 mille. Van Schaik: „Ik wil graag op die zelfde voet verder." Sinds de invoe ring maken ouderen veel minder gebruik van het voor de gemeen ten peperdure Wmo-taxivervoer. De Kraker: „Voor Hulst zijn dat 10.000 zones minder, een bespa ring van zo'n 40.000 euro." Sinds ook Temeuzenaren vanaf dit jaar 50 cent per zone moeten betalen is ook in Terneuzen het gebruik van het Wmo-vervoer sterk ver minderd. In januari met 20 pro cent. Ook de nog mobiele ouderen pak ken volgens Van Schaik nu gemak kelijker de bus. „De bedoeling van het gratis openbaar vervoer was om meer ouderen in de bus te krij gen. Dus die doelstelling van meer mobiliteit is ruimschoots gehaald. De Kraker wijst er op dat Zeeland een flinke BDU-bijdrage krijgt. Hij vindt dat de provincie de 'morele taak' heeft om een deel van dit rijksgeld voor verkeer en vervoer, in het Zeeuws-Vlaamse openbaar vervoer te stoppen. 555®S$SEa505SS GOES - Huib de Leeuw en Johan Franse bevestigen de houder voor het kruis op de koepel van de Maria Magdalena Kerk in Goes. De timmermannen van Bouwgroep Peters uit Middelburg werken sinds januari aan de restauratie van de koepel, die er erg slecht aan toe was. foto Willem Mieras door Henk Boot TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse vlag is van iedereen. Dus ook actie groep Vrienden van Waterdunen Nee mag het dundoek gebruiken. Maar om de vlag nu elke vrijdag als protest tegen het doorgaan van het natuur- en recreatieproject bij Breskens halfstok te hangen, vindt de Stichting De Zeeuws-Vlaamse Vlag 'niet echt gelukkig'. Voorzitter John van Waes twijfelt bovendien aan het effect van de ac tie. „Elke vrijdag de vlag halfstok? Dat lijkt me niet zoveel indruk ma ken in Middelburg of in Den Haag." Het boek 'Van Lone Wolf tot Stille Held... jouw keuze' is nu verkrijgbaar. Eerder verscheen 'Rammelend van de Huidhonger', waarin Creemers verhaalt over de worsteling tussen zijn vroegere geloof en zijn homoseksuele geaardheid. Als kind werd hij verwaarloosd en seksueel misbruikt. Voorma lig Arnemuidenaar Raphaël Cree mers bekleedt nu een hoge func tie bij de Verenigde Naties. In het NCRV-programma Schepper Co in het Land vertelt hij hoe hij zijn trauma's overwon. door Rens Wisse De jarenlange verwaar lozing door zijn ouders en seksueel misbruik in een pleeggezin hebben zeker littekens nagelaten bij Raphaël Creemers (52). Toch heeft het de voormalige Arnemuidenaar ais volwassene gestimuleerd om ook positief te denken en een zeer succesvolle carrière op te bouwen. Hoe dat kan, beschrijft hij in zijn nieuwe boek 'Lone Wolf of Stille Held... jouw keuze'. De tv-opna- men voor de NCRV brengen hem terug naar Walcheren. „Je kunt na trauma's eigenlijk twee kanten op", zegt Creemers. „Je kunt ervoor kiezen om die pijn lijke ervaringen te verzwijgen en jezelf als slachtoffer zien, wat op zich begrijpelijk is, maar jë kunt er ook over praten. Als je het niet uit spreekt, blijft het malen in je hoofd. Je raakt dan in een negatie ve spiraal waarin'je gaat geloven dat er niemand is met wie je over je ervaringen kunt praten. Je denkt dat je een 'lone wolf, een eenling bent." Belangrijk is volgens Creemers het zoeken naar kansen. „Juist iemand die voortdurend negatieve ervarin gen heeft, bijvoorbeeld verwaarlo zing of geslagen worden, leert de kansen herkennen om daaraan te ontkomen. Die kansen benutten is heel belangrijk om te voorkomen dat je in die negatieve spiraal ver valt." Daar komen volgens Creemers schietpartijen zoals die in Noorwe gen of Alphen aan den Rijn uit voort. „Er knapt dan op den .duur iets. Alle pijn komt er in één keer uit. Andere mensen moeten die pijn dan met je delen om te voe len wat jij voelt. Daardoor komen mensen tot zulke daden. Wanneer je erover praat, kan je het gefa seerd delen met iemand die je kunt vertrouwen." Creemers benadrukt dat die per soon wel degelijk te vinden is. „De 'lone wolf ziet alleen het negatie ve. Wie veel negatieve ervaringen heeft gekend, krijgt een negatief mensbeeld. Je gaat denken dat er niemand is waarmee je kunt pra ten. Hoe je hem of haar kunt vin den, beschrijf ik in een uitgebreid stappenplan in mijn boek. Het kan iedereen zijn, bijvoorbeeld een vriend of een collega." Creemers vond dat luisterend oor in zijn tienerjaren in de Volle Evangelische Gemeente in Arne- muiden. Voor het eerst in zijn le ven voelde hij zich gewenst. Daar bij moest hij zich wel ontdoen van zijn homoseksuele geaardheid. In de jaren tachtig groeide hij dan ook uit tot een bekende figuur in de 'ex-gay-beweging'. Hij geloofde door veel te bidden, te praten en de bijbel te lezen heteroseksueel te kunnen worden. Het mocht ech ter niet baten. Creemers koos, in middels getrouwd en vader van vier kinderen, na tien jaar voor zijn homoseksualiteit. Het contact met zijn familie verloor hij volle dig. Alleen met zijn dochter Gabriëlle heeft hij weer contact. Creemers: „Na de scheiding be sloot ik eindelijk mijn jongens droom te vervullen en politie agent te worden." Inmiddels is Creemers opgeklommen tot een hoge functionaris bij de Verenigde Naties en heeft hij een relatie. „Mijn eigen verhaal gebruik ik als voorbeeld in het boek." Van Waes is er nog niet over uit of de actiegroep Vrienden van Water dunen Nee ook echt misbruik van de Zeeuws-Vlaamse vlag heeft ge maakt. „We hebben die vlag des tijds in het leven geroepen om Zeeuws-Vlaanderen naar buiten een gezicht te geven, we zijn trots op ons landje apart." Kartrekker Guus Langeraert van de Vrienden erkent dat het elegan ter was geweest als hij vooraf met de stichting contact gezocht had. „Maar ik had al ingecalculeerd dat ze daar niet blij mee zouden zijn. Bovendien: die vlag is er voor alle Zeeuws-Vlamingen en is geen ei gendom van de stichting". categorie dvd's en games 6 dvd-box Zes prachtige programma's van Discovery Channel laten u op zeer verrassende wijze zien hoe wonderschoon onze aarde in al haar diversiteit was en nog steeds is. Een mooie collectie voor iedere liefhebber van de cul tuur- en natuurprogramma's van Discovery Channel. Ook leuk als cadeau! Speelduur ruim 11 uur, Nederlands ondertiteld. Adviesprijs 59,95 Lezersprijs 29,95* 'Exclusief verzendkosten -^WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24