Kapok pakt uit met rockende jazz 15 Billie Boem kookt en zingt er op los De Pit in teken ouderwetse surf-rock en rockabilly agenda vrijdag 24 februari 2012 Hoornist Morris Kliphuis maakt wel de stap naar improvisatie Hoornist Morris Kliphuis maakte met zijn trio Kapok het album Flatlands. Naast hem spelen daar in Remco Menting (drums) en Ti- mon Koomen(gitaar). Kapok pre senteert zich zondagmiddag met een concert in Porgy en Bess in Terneuzen. door Mischa Beckers Jazzhoornisten zijn dun ge zaaid. De jonge Morris Klip huis is een uitzondering ,op de regel en maakte van improvise ren op de hoorn zijn specialiteit. Op het recent uitgekomen album Flatlands van zijn trio Kapok, staat rockende jazz vol improvisatie en energie. Dat zal zondag te horen zijn in Porgy en Bess in Terneu zen. Kapok komt voort uit het Morris Kliphuis Trio. Toen Timon Koomen gitarist Daniel de Moraes verving begon het trio eigenlijk op nieuw. „Voor de opnames van kre gen we twee weken de beschik king over de Kytopia-studio in Utrecht", zegt Kliphuis. „We wil den echt samen iets laten ontstaan in plaats van gehaast een gitarist inwerken met bestaand materiaal. We gingen dus vrijwel blanco de studio in: nieuw materiaal, een nieuwe sound, veel elektrischer en met effecten op de gitaar. En met een nieuw concept. Niet meer het Morris Kliphuis Trio maar een ge lijkwaardige ontmoeting van drie musici. Vandaar ook de naamsver andering." Op het album is naast Mare Con- standse op bandoneon, percussio nist Joshua Samson, de strijkers van het Ragazze Kwartet ook jazz- held Ernst Glerum op contrabas te horen. „Ernst Glerum is niet een bassist die binnenkomt en een dik ke baslijn neerlegt. Hij is meer ie mand die luistert en allerlei klank kleuren toevoegt en "een bijzonder soort sfeer meeneemt met zijn spel." Kliphuis koos dan ook bij het trio bewust voor een basloze bezetting. Zo ontstaat veel ruimte en vrijheid, vindt de hoornist. „We kunnen in improvisaties aller lei lijnen door elkaar spelen zon der dat besloten is over welk ak koord of welke toonsoort we spe len. Het is. dus minder log. Boven dien kunnen we heel direct op el kaar reageren omdat we maar met drie spelers zijn. Je hoort alles wat iedereen doet". Volgens hem dwingt het daarnaast de muzikan ten inventief te zijn. Er zijn geen standaardoplossingen. „Zo moet de hoorn soms baslijnen spelen voor de gitaar en andersom, of moet Remco een drumgroove spe len die een bas overbodig maakt. Soms moeten we alle drie als een drummer spelen en harmonie en melodie even compleet vergeten". De band houdt van dat gepuzzel. De hoorn is in de klassieke mu ziek veel gebruik, maar weinigen maken de stap naar improvisatie. Jazzhoornisten zijn heel zeldzaam. „In Nederland ken ik geen ande ren en in de wereld op professione le basis hooguit een stuk of tien. Veel hoornisten houden vooral van zware romantische orkestmu ziek, Mahler, Bruckner, Wagner et cetera. Vanuit die traditie is de stap naar improvisatie vrij groot. Het ook wel lastiger. De bekende Band Kapo met: Morris Kliphuis (hoorn), Remco Menting (drums) en Timon Koomen (gitaar), foto Krijn van Noordwi jazzinstrumenten, saxofoon, trom bone, trompet, hebben allemaal een direct geluid. Dat gaat naar vo ren en komt direct uit de toeter in de zaal. Bij een hoorn ontstaat de karakteristieke klank doordat de beker naar achteren wijst: directer en omfloersten Ik houd van die klank maar het is ook hard wer ken om je lijnen er duidelijk en rit misch uit te krijgen. Het kost veel tijd voordat je iets hebt wat über haupt om aan te horen is." Zondag, 26 feb. Porgy en Bess, Terneu zen, 15.00 uur. HULST - Cultureel centrum Den Dullaert in Hulst brengt zondag middag een uitbundig liedjespro gramma voor het jeugdig publiek met als titel 'Cowboy Billie Boem en de indiaan koken er op los. Cowboy Billie heeft zin in een lek ker bordje soep én in spaghetti én in een bordje gele vla. Hij heeft echter wel hulp nodig bij de berei ding en doet daarvoor een beroep op het publiek. Zondag 26 februari, Den Dullaert, Hulst, 14.00 uur. TERNEUZEN - Poppodium De Pit in Terneuzen staat vanavond en mor genavond in het teken van surf-rock en rockabilly. De Pit biedt daarvoor een keur aan inter nationale artiesten, onder wie The Moonlight Howlers uit de VS en Speedball JR uit België. Vanavond voert rockabilly de boventoon en bieden The Moonlight Howlers daarbij ook eën mix aan jazz, blues en swing. De avond wordt geopend door Cash Only met een eerbetoon aan Johnny Cash. Naast Speedball JR uit Gent, tre den zaterdagavond de band Ld? Venturas aan en het sixties roclc'n roll gezelschap Black Jaguar Club. Vanavond en morgenavond, De Pit, Ter- neuzen, 21.00 uur, deur open vanaf 20.00 uur. Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Vlissingen Februari is Crimimaand bij Film by the Sea 'door het jaar'. Vanavond: 'Varg Veum, At night all wolves are grey' CineCity, 21.30 uur PODIUM Goes De vrouwen in de muzikale show 'Soul Sisters' brengen nummers van onder meer Tina Turner en Beyoncé. Theater de Mythe, 20.00 uur Hansweert Theaterconcert van de Zuid-Afrikaanse singer-songwriter, acteur en stemkunste- naar Chris Chameleon. Kaj Munk, 20.00 uur Middelburg De Laurenscantorij en het Codarts Choir Ensemble voeren Honeggers 'Le Roi David' uit. Het oratorium verhaalt van de herdersjongen David die Goliath ver slaat en de heerser van Israël wordt. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Cd-presentaties twee acts van het Vol koren-label: ME en Mensenkinderen. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland Droog Brood brengt een cabaretvoor stelling met de titel: 'Dat wordt oorlog'. Het gaat om een try-out. De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Optreden Robert Jan Stips (uitgesteld concert van 21 januari). Ledeltheater, 20.15 uur Terneuzen 'Eten met vrienden', toneelvoorstelling met Rick Engelkes, Lone van Roosendaal, Kees Boot en Miryanna van Reeden. Scheldetheater, 20.00 uur Optreden Amerikaanse rockabillytrio The Moonlight Howlers. Support act is Cash Only, met een eerbetoon aan John ny Cash. De Pit, 21.00 uur Zierikzee Voorronde bandcompetitie Regioruis. Brogum, 20.00 uur. VRIJDAG 24 FEBRUARI Ga genieten bij Het Verschil! Bij Restaurant Het Verschil in Zoutelande stel je nu zelf een heerlijk 3-gangen menu samen van de verrassende kaart met verschillende gerechten voor vlees- en visliefhebbers. Dit restaurant heet niet voor niets Hét Verschil. Het is compleet anders dan voorheen en anders dan andere. Ervaar deze andere manier van eten in hartje Zoutelande... Een intiem diner voor twee of een volmaakt groepsuitje, Het Verschil maakt het verschil voor jou! Laat je verrassen door de smaak van een heerlijk 3-gangen keuzemenu bij Restaurant Het Verschil in Zoutelande!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15