Cruises gaan voorbij aan Buitenhaven zeeland 121 Kapitein en loods gehoord na hekgolf 'PW-meldpunt stigmatiseert' Omgeving Grote Kerk Goes krijgt groener aanzien s donderdag 23 februari 2012 Zeeland Cruise Port wijkt komende jaren uit naar Port Scaldia in Vlissingen-Oost door Maurits Sep VLISSINGEN - Het alternatieve plan voor een cruisekade in Vlissingen komt te laat voor Zeeland Cruise Port (ZCP). Het bedrijf, dat grote cruiseschepen naar Vlissingen haalt, wijkt vanwege de vertraging en onduidelijkheid in ieder geval de komende twee jaar uit naar de Scaldiahaven in het Sloegebied. Het duurt Alex Nelis van ZCP alle maal te lang. „Wij vragen bij de ge meente al maanden om duidelijk heid, maar horen niks. En nu hoor ik van u dat er geen nieuwe kade komt maar dat ze de bestaande gaan aanpassen. Voor dit jaar is het sowieso allemaal al te laat. Je kunt niet jojo-en met schepen van honderden meters en duizenden passagiers. Daarmee kun je niet een paar weken vantevoren afspra ken maken, dat moet maanden vantevoren. Je moet de aankomst regelen, de veiligheid, douane, 112, noem allemaal maar op." ZCP heeft voor dit jaar in ieder ge val twee contracten voor de komst van grote cruiseschepen, zegt Ne lis. „We hadden schepen op de lijst staan voor de Buitenhaven maar die brengen we nu naar Port Scaldia in Vlissingen-Oost. Die ter minal is open, we weten dat we er terecht kunnen en wat het daar kost. Ook de eerste boekingen voor 2013, dat zijn tot nu toe zes schepen, brengen we naar Port Scaldia. Dat hebben we al zo gere geld en dat blijft zo." Nelis vertrekt binnenkort weer naar de Verenigde Staten om ZCP en Vlissingen te presenteren en promoten op beurzen met cruise- reizen. De gemeenteraad van Vlis singen wil dat de cruisekade in 2013 wordt aangelegd. Omdat er geen nieuwe kade komt, maar de bestaande wordt aangepast, denkt wethouder Piet Polderman sneller te zijn. „Mocht het in 2014 oppor tuun zijn om toch naar de Buiten haven te kunnen, dan zien we dat wel", reageert Nelis. Wethouder Polderman had via ge ruchten al gehoord dat de cruise schepen waarschijnlijk zouden uit wijken naar Vlissingen-Oost en dus niet naar de Buitenhaven ko men. Hij neemt dat voor kennisge ving aan. „Wij hebben ZCP toege zegd drie keer 40.000 euro te ge ven voor promotie van Vlissingen als cruisehaven op beurzen. Dat hebben we keurig afgerekend. Die kade leggen we echter niet exclu sief aan voor Zeeland Cruise Port. Daar kunnen ook andere terecht." In de nieuwe plannen komt er geen nieuwe kade meer, maar wordt die van Finsa aangepast zodat er ook cruiseschepen aan kunnen meren. Plaats waar nieuwe multipurposekade met cruiseterminal zou komen. Aanlegplaats fiets- voetveer. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het KLPD gaat de ka pitein en de loods horen van het containerschip Maersk Norfolk dat dinsdagmiddag een grote hekgolf veroorzaakte in Vlissingen. Het 210 meter lange schip voer die dag rond 17.40 uur met zestien tot zeventien knopen het Badstrand voorbij. Veel te hard, volgens de re gels voor goed zeemanschap, waar aan overigens geen maximale snel heid is verbonden. Het water werd weggezogen, waarna een grote golf ontstond. Een Duits gezin, dat op het strand liep, raakte drijfnat. Eén kind ging kopje onder. Rijkswaterstaat, die toevallig eer der deze maand nieuwe software heeft getest om de gevolgen van grote golfslag te meten, heeft di rect de KLPD ingeschakeld. Omdat volgens Edwin de Feijter van Rijks waterstaat 'iedereen in de maritie me wereld onderhand wel moet weten wat de regels zijn'. „Daar hebben we de afgelopen jaren zo veel inspanningen voor verricht. Te hard varen is levensgevaarlijk. Daarom laten wij dit niet over on ze kant gaan." Het KLPD gaat de komende dagen de kapitein en de Nederlandse loods horen. Dan besluit het of wordt overgegaan tot vervolging. GOES - De Singelstraat in Goes krijgt eind volgende maand een groenere uitstraling. Er worden vier lindebomen in de kerktuin ge plant en ook komen er taxushagen tussen de natuursteenstroken rond de kerk. Daarmee geeft het college van burgemeester en wet houders uitvoering aan een motie van het CDA, die afgelopen no vember door een ruime meerder heid in de gemeenteraad is aange nomen. Daarin werd het college opgeroepen om ervoor te zorgen dat de Singelstraat vanaf mei dit jaar een aantrekkelijke en groene uitstraling krijgt, die uitnodigt tot een langer verblijf in Goes. door Luc Oggel GOES - Met het stigmatiseren van een bevolkingsgroep via een meld punt schiet je niets op. Het is in spelen op negatieve gevoelens ten opzichte van anderen, dat ver koopt op de politieke markt. Met die woorden reageert de Goe- se burgemeester René Verhulst op het meldpunt van de Partij Voor de Vrijheid, waar mensen online klachten over Polen kwijt kunnen. Verhulst doet dat in zijn wekelijk se weblog. Hij kreeg een oproep om zijn Ter- neuzense collega Jan Lonink te steunen, die het voor de Polen in Zeeland opneemt. Lonink relateert het PW-meldpunt aan de bevrij ding van Zeeuws-Vlaanderen, waar het Poolse leger aan deel nam. 'Mijn mening is dat je er niets mee opschiet om een bevolkingsgroep te stigmatiseren via een meld punt', schrijft de Goese burgemees ter van CDA-huize. 'Ik zie ook dronken Nederlanders, lawaaiige Duitsers en studenten die een vakantiepark op stelten zet ten. Gewoon tegen optreden, onge acht wie het is, dat is de beste re medie', aldus de Goese burgemees ter René Verhulst op zijn wekelijk se weblog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57