Lekker voorspelbaar en nilflilllH anders voorspelbaar donderdag 23 februari 2012 www.pzc.nl/uit Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Soms heb ik ongelooflijk veel zin in een voorstel ling. (Valt het tegen, dat het soms ook niet zo is? Ben ik de enige? Eigenlijk is dat wel vreemd, natuurlijk...) Deze week ga ik handjes wrijvend naar het Ledeltheater in Oost burg. Oplettende lezertjes weten dat ik een jeugdsentimentele voorliefde heb voor die zaal. Ik zie de lampen en het toneeldoek tastbaar retro voor me, ik voel die halfhouten klapstoelen in mijn dromen, als het ware. Maar dit keer komt de 'opwinding' van The Kransky Sis ters. Een komisch en zingend trio. Ze begeleiden zichzelf op zingen de zaag, wat los keukengerei en toi letartikelen. En ook op keyboard en tuba, en (toegegeven) op gitaar. Allemaal te zien, op 25 februari in Oostburg. Eén van de drie zusjes (Dawn, een halfzusje eigenlijk, "her father ca me when our father left") is stee vast de underdog. Geen kunst als je op tuba bijvoorbeeld The sound of silence moet vertolken. Op You- tube zijn zo'n tien van dat soort evergreenhits te zien, zoals de zus jes die naar hun muzikaal-ironi- sche hand zetten. Elk nummer heeft het vaste intro ('We are the Kransky sisters') gevolgd door een bizar verhaal (met underdog-uitha len) dat overgaat in een alternatief gearrangeerd overbekend lied. Zo af en toe heb ik dat nodig. Het klassieke humorpatroon, met de underdog enerzijds, de superieure onderdrukker anderzijds. De uitge tekende rollen. De druipende iro nie. Het onderkoelde. Soms wat The Kransky Sisters, een komisch en zingend trio. voorspelbaar? Jawel, maar af en toe kan het voor één keer niet voorspelbaar genoeg zijn. Dat vind je in Nederland in die vorm bijna niet meer. Ze komen dan ook uit Australië. Zijn in de verre omtrek nergens anders te zien. Zijn nu on geveer tien jaar bezig en hebben ondertussen toch een behoorlijke erelijst. Australian Live Entertain ment Award 2005, Edinburgh Fes tival's Herald Angel Award 2006 en Sydney Theatre Award in 2008. In zijn genre iets van de hoogste plank, Ujkt me. De Kransky Sisters waren tot nog toe aan mijn aandacht ontsnapt. Onvergeeflijk misschien. Maar bij Spuiten Slikken heb ik minder last van mijn geweten. Ik denk dat ik niet tot de doelgroep behoor. Het tv-programma van BNN over seks en drugs houdt het al zes jaar vol (heel creatief geteld is het al aan zijn 10e of 11e seizoen bezig). Het praatprogramma waarin drugs getest en verschillende seksuele standjes en speeltjes uitgeprobeerd worden, zorgde bij de start voor veel deining. Destijds beloofde de zittende minister van Justitie (Piet Hein Donner) het programma streng in het oog te houden. Daar is nooit veel van terecht gekomen. Het lukt kennelijk heel goed om te blijven dansen op het koord tus sen bedoeling (voorlichting) en ef fect (sensatie). Uit dat spraakmakende program ma is nu een theatershow gebrou wen, een montagevoorstelling, ge speeld door zes jonge energieke ac teurs en geschreven door zes jonge talentvolle schrijvers. Uitzinnig hi larisch, wordt beloofd. Maar ook een beetje ranzig, en 'van bedwel mende rauwe schoonheid'. Een voorstelling over jonge mensen die het altijd leuk willen hebben. Die extreme vreugde willen proe ven en het leven in al z'n intensi teit willen beleven. Zes mensen die de grenzen aftasten en er soms overheen gaan. Theoretisch zit daar wel stof voor drama in, maar ik voel ook wel wat argwaan. Wat je met geld kunt kopen, is altijd een beetje goedkoop. Mooie woorden maken nog geen mooie wereld. De trailer overtuigt me nog niet onmiddel lijk van het zinderende. De teksten zijn een beetje voor spelbaar (maar anders voorspel baar): „Ik verruim mijn geest, ver zuip mijn zorgen. Ik wil tot het naadje gaan of door het gaatje gaan! Niks maakt meer uit, want het is NU! En nu is onweerstaan baar!" Maar wie weet? Voor jongeren zal het misschien een uitdagende erva ring zijn. Of herkenning brengen. Spuiten Slikken komt nog naar Goes (op 2 maart in De Mythe) en wat later naar Bergen op Zoom (14 maart, theater De Maagd). Zaterdag 25 februari, The Kransky Sisters, Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur. Vrijdag 2 maart, Theater De Mythe, Coes, Spuiten Slikken, 20.00 uur. Mathieu van Bellen Het aanstormend viooltalent Mat- thieu van Bellen treedt in het ka der van de serie winterconcerten op met Nora Hapca (viool), Liisa Randalu (altviool) en Jonathan Bloxham (cello). Als kwartet nemen deze musici het publiek deze avond mee in de wereld van Haydn, Schuljoff en Mendelssohn. Zaterdag 25 februari, Grote Kerk, Groede, 20.00 uur. Fred/De verbouwing Het Middelburgs Theater brengt een montagevoorstelling van twee stukken van theatergroep Carver: 'Fred/De Verbouwing'. Het pu bliek krijgt twee inkijkjes in het le ven van mensen die eindeloos doorgaan met het najagen van de vervulling van wat ze eigenlijk zou den willen in hun leven. De regie is van Katinka van den Dool. Zaterdag 25 februari, Minitheater, Middelburg, 20.30 uur. Danny Vera Rootsmuzikant Danny Vera uit Middelburg stond nog niet eerder aan 'de andere kant' van de Wes- terschelde. De Stichting Roots vond het dan ook de hoogste tijd hem naar Terneuzen te halen. Hij treedt op met Ian Annesson (gi taar), Eric Swinkels (piano /hammond), Almer Kaasschieter (bas) en Gert-Jan Zegel (drums). Zaterdag, 25 februari, Porgy en Bess, Terneuzen, 21.30 uur. Chilling Out De Zeeuwse Komedie speelt een voorstelling op basis van teksten van Daphne de Bruin en Ans Schil ders. In deze tijd van 'druk, druk, druk' verlangt ieder mens, oud en jong, naar een rustige plek om te 'chillen'. Na het (laten) werken aan jezelf is het goed toeven in de lounge van het fit- en wellnesscen- trum. Zondag 26 februari, Theater Vestzak '99, Vlissingen, 15.00 uur. Het Narratio Quartet maakte een jaar geleden grote indruk met zijn optreden. Reden genoeg de musici terug te vragen. Johannes Leertouwer, Anneke van Haaften, Sirkka Liisa Kaaki- nen-Pilch en Viola de Hoog leg gen zich toe op de monumentale en bijna modernistische late strijk kwartetten van Beethoven. Zondag, 26 februari, Zeeuwse Concertzaal, Middelburg, 15.30 uur. Narratio Quartet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41