Iedere wielrenner maakt eigen keuzes S^i sport 131 Nieuwe gezichten en nieuwe coalities Twee Worldtourploegen komen uit Nederland donderdag 23 februari 2012 Op de wielerpagina in de PZC van morgen onder meer de agenda met de belangrijkste wedstrijden van 2012 en een portret van BMC, een van de sterkste ploegen in het peloton. De wielrenners moeten dit jaar vaker dan normaal pieken in het toch al drukke wielerjaar. Hoe vaak kun je pieken en waar kie zen ze voor? door Patrick Delait SITTARD - Met de Olympische Spe len in Londen en het WK in eigen land staat er voor de Nederlandse topwielrenners extra veel op het spel in 2012. Met ook nog de voor jaarsklassiekers en de Tour moet er vaker dan normaal worden ge piekt. „Geen probleem", vindt Ra- bobank-trainer Louis Delahaije. Gevraagd naar zijn ambities voor 2012 toonde Philippe Gilbert zich bij de presentatie van zijn nieuwe ploeg BMC een hongerige wolf. De Waal, die vorig jaar van over winning naar overwinning reed, mikt opnieuw op de voorjaarsklas siekers, droomt nu al van de Tour-start in zijn eigen Luik en ook de wegrit op de Olympische Spelen in Londen heeft hoge prio riteit. En dan is er in september nog het WK dat wordt verreden op de Cauberg, de Limburgse hel ling waarop Gilbert al twee keer heerste in de Amstel Gold Race. In een seizoen waarin de hoogtepun ten elkaar in snel tempo zullen op volgen, gunt de 29-jarige Waal zich amper adempauzes. Van maart tot oktober willen sco ren: het lijkt hoog gegrepen, voor al omdat specialisten al enkele ja ren de dienst uitmaken in het pelo ton. Toch zijn de ambities van Gil bert niet irreëel, vindt Louis Dela haije. Het drukke wielerjaar 2012 kan volgens de trainer van de Ra- bobank-wielerploeg maatgevend zijn voor de toekomst. Het belang van World Tour-punten is tegen woordig zo groot dat renners het zich niet meer kunnen permitte ren maandenlang verstoppertje te spelen. Toppers als Gilbert, Cancellara, Hushovd, Martin, Sagan, Boonen en de uit dopingschorsing terugge keerde Valverde, zullen dit jaar op meerdere fronten van zich doen spreken. „Het is geen probleem om vijf, zes keer in een jaar te pie ken. Dat betekent wel dat je doelge richter en nog specifieker zult moe ten trainen", zegt Delahaije, die al enige tijd experimenteert met kor tere trainingsblokken van vier tot zes weken. Na twee weken uithou ding ligt het accent op een aantal in intensiviteit toenemende inter- valtrainingen. Met dat beproefde recept bereikte Robert Gesink twee maanden na zijn deceptie in de vorige Tour op nieuw een hoog niveau in de World Tour-wedstrijden van Que bec en Montréal. „Je speelt als het ware met het aanpassingsvermo gen van het lichaam. Omdat ren ners tegenwoordig minder koersda- gen maken, kun je tijdens het sei zoen gerichter trainen. Tien jaar ge leden was dat nog ondenkbaar." De Olympische Spelen en het WK hebben de legpuzzel van de Rabo- bank-trainer niet gecompliceerder gemaakt. Voor de kopmannen ver andert er weinig in vergelijking met een doorsnee wielerjaar. Om dat het parkoers niet in hun straat je past, hebben de Olympische Spelen voor Robert Gesink, Bauke Mollema en Steven Kruijswijk geen prioriteit. De klimmers van Rabobank willen zich onderschei den in de Amstel Gold Race en de door Edward Swier Waalse klassiekers om in juli hoge ogen te gooien in de Tour, waar ze het kopmanschap zullen delen. Het WK in Zuid-Limburg moet in september het derde hoogtepunt van hét seizoen worden. Hoe Ge sink, Mollema en eventueel ook Kruijswijk de Vuelta gaan aanpak ken, is nog geen uitgemaakte zaak. Met zes aankomsten bergop is mik ken op een hoog eindklassement een te grote belasting, vermoedt Delahaije. Veel zal afhangen van de Tour. Als een van de drie zijn rol niet kan waarmaken, is de Vuel ta de ideale herkansing. „Toen Bau ke Mollema vorig jaar ziek werd in de Tour, zijn we ons op de Vuelta gaan richten. Dat heeft prima uit gepakt", zegt Delahaije. Ook bij de tweede Nederlandse ploeg, Vacansoleil, staan de heuvel- klassiekers, Tour en WK met rood aangekruist. Met Wout Poels, Rob Ruijgh en Johnny Hoogerland brengt het team eveneens een veel belovend trio in stelling. Het moei lijkst in te passen lijken de Olympi sche Spelen. De wegrit in Londen wordt zes dagen na de Tourfïnish betwist. Over de moeilijkheids graad van het parkoers zijn de me ningen verdeeld. Negen keer moet de 2500 meter lange Box Hill wor den beklommen, maar de vlakke fi nale richting Buckingham Palace, waar de finish is getrokken, zou op maat van de sprinters zijn ge maakt. Volgens Delahaije is de Tour in principe een prima basis om in topvorm te beginnen aan de Spelen, maar dat geldt niet voor iedereen. Mark Cavendish zal in de Tour zoveel energie moeten ste ken in de jacht op groen dat hij in Londen wel eens de rekening ge presenteerd kan krijgen. DEN HAAG - Er is veel veranderd in het wielerpeloton. Nieuwe gezich ten, nieuwe ploegen, nieuwe coali ties, nieuwe geschorsten. Het zijn op voorhand voorbodes van een enerverend seizoen. Nieuw aan het front Na het afblazen van het Pega- sus-project vorig jaar, heeft alsnog een Australische ploeg een plekje in het peloton gevonden. Dat mocht ook wel na de recente suc cessen van het land in de wieler sport. Team Greenedge haalde een stel oude Australische rotten zoals Stuart O'Grady, Robbie McEwen en Baden Cooke terug naar Down Under, maar heeft in als Jack Bo- bridge, Leigh Howard en Matthew Goss ook de toekomst in huis. Ook de Nederlanders Jens Mouris, Pieter Weening en Sebastian Lan- geveld werden aangetrokken. Fusies Een samensmelting leidt niet zel den tot een botsing. Bij de verhui zing van sponsor Omega Pharma naar de Quick Step-ploeg van Pa trick Lefevere was er een hoop dis- World Tourploegen 2012 cussie. Uiteindelijk volgde geen en kele renner van Lotto. Lefevere wist wel Tony Martin, de beste tijdrijder van het moment, te strik ken. Ook Leopard fuseerde, met Radioshack. Samen is een sterke ploeg ontstaan, onder leiding van Johan Bruyneel. HTC-Highroad verdween van het toneel, de ploeg kon geen nieuwe hoofdsponsor vinden. Het was de uitgelezen mogelijkheid voor Mark Cavendish om terug te keren naar het Groot-Brittannië van Sky. Zonder Contador Het is niet voor het eerst dat Alber to Contador de Tour niet zal kun nen rijden. In 2008 was zijn toen malige werkgever Astana niet wel kom in de Franse ronde. Nu hij persoonlijk geschorst is, zal de Spanjaard echter twee edities op rij moeten missen. Het maakt de strijd, net als in 2011, open. Heel misschien heeft de uit sluiting van Contador ook nog in Nederland gevolgen. Als zijn ploeg Saxo de Worldtourstatus wordt ontnomen, maakt het Nederland se Project it4i kans de plaats in te nemen. Ploeg Fietsmerk Sinds AG2R-La Mondiale Kuota 2000 Astana Specialized 2005 BMC Racing Team MC 2007 t Euskaltel-Euskadi Orbea 1994 I t|7n f FDJ-Big Mat Lapierre 1997 I Team Garmin-Barracuda Cervélo 2005 (jjf^ Green Edge Scott 2012 0Q Team Katjoesja Ridley 2006 1; «rWi i;i 1 Lampre-ISD Wilier 1991 I apMi Liquigas-Cannondale Cannondale 2005 Lotto-Bêlisol Canyon 1995 I ifc TeamMovistar Pinarello 2004 Omega Pharma-QuickStep Specialized 2003 B sèg. jffA Rabobank Giant 1996 i RadioShack-Nissan Trek 2009 o|v Sky ProCycling Pinarello 2010 Team Saxo Bank Specialized 2001 I Vacansoleil-DCM Bianchi 2005 Nick van der Lijke begint met een goed gevoel aan het nieuwe wielerseizoen. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Twee van de acht tien Worldtourploegen komen uit Nederland: Rabobank en Vacanso leil. Het team van Project it4i (het voormalige Skil) zit daar één cate gorie onder en heeft al enkele wild cards voor Worldtourwedstrijden. Rabobank (Ned). Ploegleiding: Harold Knebel, Erik Breukink, Erik Dekker, Adri van Houwe- lingen, Nico Verhoeven, Jan Boven, Frans Maassen. Renners: Carlos Barredo (Spa), Jetse Bol, Lars Boom, Theo Bos, Matti Bres- chel (Den), Graeme Brown (Aus), Stef Clement, Rick Flens, Juan Manuel Gara- te (Spa), Robert Gesink, Wilco Kelder man, Steven Kruijswijk, Tom Leezer, Paul Martens (Dui), Michael Matthews (Aus), Bauke Mollema, Grischa Nier- mann (Dui), Mark Renshaw (Aus), Luis Leon Sanchez (Spa), Tom-Jelte Slagter, Bram Tankink, Laurens ten Dam, Maar ten Tjallingii, Jos van Emden, Dennis van Winden, Coen Vermeltfoort, Maar ten Wynants (Bel). Vacansoleil-DCM Ploegleiding: Daan Luijkx, Hilaire van der Schueren, Michel Cornelisse, Jean-Paul van Poppel, Charles Palmans. Renners: Kris Boeckmans (Bel), Mat- teo Carrara (Ita), Thomas de Gendt (Bel), Stefan Denifl (Oos), Stijn Devol- der (Bel), Romain Feillu (Fra), Johnny Hoogerland, Martijn Keizer, Sergej La- goetin (Oez), Gustav Larsson (Zwe), Björn Leukemans (Bel), Pim Ligthart, Bert-Jan Lindeman, Marco Marcato (Ita), Barry Markus, Tomasz Marczynski (Pol), Wouter Mol, Jacek Morajko (Pol), Martin Mortensen (Den), Nikita Novi- kov (Rus), Marcello Pavarin (Ita), Wout Poels, Rob Ruijgh, Mirko Selvaggi (Ita), Rafael Vails (Spa), Kenny van Hummel, Kevin van Impe (Bel), Frederik Veuche- len (Bel), Lieuwe Westra. ftababs*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31