Rasverteller Gerard Verkuil 22 j zeeland Slag om de Schelde in jeugdboek brieven donderdag 23 februari 2012 Qua heroïek heeft de Slag om de Schelde het altijd af moeten leggen tegen D-Day (de geallieerde lan ding in Normandië) en Market Garden (de mislukte poging de Rijn over te steken). Historici zijn het er evenwel over eens dat de ge vechten in het najaar van 1944 om de toegang tot de haven van Ant werpen veilig te stellen tot de be langrijkste uit de Tweede Wereld oorlog behoren en dat de slag op misschien wel de moeizaamste ter reinen uit de hele oorlog moest worden gestreden: op de zompige Zeeuwse en Vlaamse kiel. Onderwijzer/schrijver Gerard Ver kuil uit Hoedekenskerke levert met zijn jeugdboek 'Wilde eenden en betonstrijkers' een mooie bij drage aan de pogingen die de laat ste jaren in het werk worden ge steld om het belang van de Slag om de Schelde te onderstrepen. Hij presenteerde zijn boek over twee jongens die zich in de strijd verdiepen en en passant een jeugd bende oprollen die met strijkers vernielingen aanricht, op een toe passelijke plek: het Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp, waar de Slag om de Schelde zorgvuldig is gedocumenteerd en in al zijn rauwheid in beeld wordt gebracht. Het eerste exemplaar was voor Kees de Kok, een van de vrijwilli gers die bezoekers van het mu seum de verhalen vertellen die bij de geëxposeerde kledingstukken, wapens en documenten horen. In Verkuils boek gaat het over een verzetsman met dezelfde naam, de man die de Schotten attendeert op een route door het Sloe die bij laag water net begaanbaar is. Zo kunnen de Schotten de Duitsers die de opmars over de Sloedam verhinderen, in de rug aanvallen: operatie Mallard, ofwel Wilde eend. Gerard Verkuil, Wilde eenden en be tonstrijkers; 16,95verkrijgbaar bij de Koperen Tuin in Goes en weldra bij andere Zeeuwse boekhandels. Museumvrijwilliger Kees de Kok en schrijver Gerard Verkuil bladeren in 'Wilde eenden en betonstrijkers'. foto Willem Mieras Gerard Verkuil is gefascineerd door de Tweede Wereldoorlog en door schrijven. Hij combineer de beide met een jeugdboek over de Slag om de Schelde. door Ben Jansen Het onderwerp voor een derde boek kreeg hij woensdagmorgen aan gereikt. Een dorpsge noot gaf schoolmeester Gerard Ver kuil uit Hoedekenskerke een groen uitgeslagen koperen uni- formknoop met het Nederlandse wapen. Verkuils belangstelling voor de Tweede Wereldoorlog is bekend in het dorp, zodat het niet vreemd was dat de knoop bij hem belandde. Het cadeautje zette zijn fantasie meteen aan het werk. „Ik moet nog nagaan hoe oud hij is en of hij wel wat met de oorlog te ma ken heeft, maar er valt misschien wel wat mee te doen voor een nieuw boek." Verkuil (28) is een geboren vertel ler. Dat blijkt bij de presentatie van 'Wilde eenden en betonstrij kers'. Hij leest een hoofdstuk voor uit het boek. Best een lang hoofd stuk, maar de aandacht van jong en oud verslapt geen moment. Een schoolmeester haal je er zo uit. Verkuil: „Ik vertel graag verha len en ik merk dat kinderen in de Tweede Wereldoorlog zijn geïnte resseerd, zeker wanneer je eens wat meeneemt, zoals een knijpkat, een bonkaart of een persoonsbe wijs." Verkuil heeft een jaar op ba sisschool De Regenboog in Nieuw dorp gewerkt en kreeg zo contact met Kees Traas van wat toen nog het oorlogsmuseum Infatuate heet te. En met de vrijwilligers van wie er verscheidenen als kind de ge vechtshandelingen in de Slag om de Schelde hebben meegemaakt. Met de uitreiking van het eerste exemplaar van het boek aan Kees de Kok, een van die vrijwilligers, wil Verkuil hen allen eren. In 'Wilde eenden en betonstrij kers' combineert Verkuil de Slag om de Schelde met bestrijding van vandalisme. Ook in zijn eerste boek 'Pissebedden en Spitfires' raakt hij twee thema's aan: de oor log en bedplassen. Verkuil: „Zo kun je onderwerpen aan de orde stellen waarmee kinderen te ma ken hebben." Voor een volgend boek heeft hij in elk geval een aan knopingspunt Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Polen Meldpunt Het ging er weer wild(ers) aan toe in politiek Den Haag, het Po len-Meldpunt kreeg dankzij de op positiepartijen veel te veel aan dacht. Over de echte oorzaak van de problematiek geen woord ge rept, immers het Schengen verdrag is de toentertijd door de politiek in grote meerderheid warm onthaald. De Tweede Kamer zouden eens fel van leer moeten trekken tegen de tien ambassadeurs die met steun van een Europese Commissie Ne derland te schande zette, hetzelfde Nederland dat al vele miljarden be lastinggeld heeft gepompt in deze landen, over ondankbaarheid ge sproken! En laat men bedenken dat een meerderheid van de Neder landse bevolking, en ook de politie regio's gaven dat al eerder te ken nen, dat er wel degelijk problemen zijn, maar die los je niet op met een ordinaire Polen-Meldpunt actie/reactie. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Verkeerslichten Het verbaast me steeds weer dat er blijkbaar niemand in staat is om verkeerslichten zodanig af te stel len dat je netjes kunt oversteken, dit in een tijd dat we makelijk kun nen communiceren met André Kui pers in de ruimte. Deze middag overkwam mij hetzelfde als de heer Van Schaik. Twee vrachtau to's reden door' terwijl het licht voor mij groen was. Gelukkig liep het goed af temeer omdat ik op de fiets was en de gevolgen iets ernsti ger hadden kunnen zijn dan bij Van Schaik. Ook voor voetgangers is het onmogelijk over te steken zonder gevaar voor eigen leven bij de Tractaatweg kruising alsook bij Texaco. Enkele jaren terug heb hier over al contact gehad met Rijkswa terstaat maar die zeggen dat er eerst een ernstig ongeval moet ge beuren. Wie kan hier iets aan doen zonder dat er doden vallen Tonny Strijdonck Reggestraat 7, Terneuzen Schorer-Welzingepolder Reeds jaren geleden zijn deze bei de polders bestemd als natuurcom pensatie voor de eventueel aan te leggen WCT, deels droog en deels als natte natuur. Een kaart van 13/6 2006 topografie TDK Ned. geeft hier in detail weer; Natura 2000 gebied en Vogelhabi tat richtlijnen. Heer Bleker wil dit gebied inzetten als alternatief voor de Hedwigepolder. Hiermee verspeelt hij mijns in ziens. zijn troef en moet hij ter- zijnertijd, als WCT doorgaat, iets nieuws bedenken. Over korteter- mijnpolitiek gesproken. Nog afgezien van het feit of ontpol- deren in de delta zinvol is. Kees Baan Wijdauplantsoen 2, Middelburg Cohen i Laat je als politicus een al te mense lijk gezicht zien, dan vindt men je slap. Wanneer je je ideeën niet goed kunt verkopen, wenden de media zich van je af. Een stuk onfatsoen met veel achter over gekamd haar krijgt wel po dium. Iedereen wil weten wat hij nu weer uitspookt. We kunnen achter over zitten en lachen, of zijn site aanklikken. O, wat zijn we toch po litiek bewust! En vooral politiek correct ook. Maar als een minder rap formulerende man iets sociaals van ons vraagt, is het ineens geen politiek meer? Hij is niet sterk, niet mediageniek, dus we laten hem beschimpen en afmaken. En dan Bleker die zegt: knokken,' niet opstappen. Hoe gemakkelijk gezegd. Voor Cohen is knokken nu wel een gepasseerd station. Maar Cohen laat door zijn aftreden zijn mens-zijn zien, daar is durf voor nodig. Bleker is zover nog niet. Jobs vriend. Anja Kopmels Hoofdstraat 53, Kortgene Cohen 2 Diverse politici reageren vertwij feld op het besluit van de PvdA om op democratische wijze een nieuwe leider te kiezen. Het CDA heeft met allerlei (tamelijk ver ge zochte) argumenten besloten niet op die manier naar een nieuwe lei der te gaan zoeken. De meeste poli tici zijn eigenlijk doodsbenauwd voor democratie! Johan Dobbelaar Gouwestraat 42, Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22