Bekneld in het politieke midden io De traditionele middenpar tijen zitten in de verdruk king. De WD handhaaft zich nog, voor PvdA en CDA dreigt een rol in de marge. Het is te vroeg hen af te schrijven maar met al leen een nieuw boegbeeld redden ze het niet. donderdag 23 februari 2012 door Laurens Kok en Lianne Sleutjes Illustratie Mark Reijntjens en Ben Vosseberg Het is met de grote middenpar tijen van weleer een beetje als met de traditionele grote drie in het voetbal. In het gevecht om het kampioenschap van de eredivisie wisselden Ajax, PSV en - in mindere mate - Feyenoord tot tien jaar terug stuivertje. De concurrentie kwam er amper aan te pas. Zo ging het al die tijd ook met CDA, PvdA en - op enige afstand - de WD. Zij 'regeerden het land.' Maar zoals bij het voetbal AZ en FC Twente zich het laatste decennium aan kop hebben genesteld, geldt datzelfde nu voor de SP en de PW. En zij gaan niet meer weg. In voetbaltaal heet het dan dat 'de top breder is geworden'. In de politiek is het idem dito stelt politicoloog Tom van der Meer. Hij leidde re cent een onderzoek naar kiesgedrag voor de Universiteit van Amsterdam. Zijn voorspelling: op de lange termijn groeit Nederland toe naar een systeem waarbij ongeveer zeven partijen elk zo'n twintig zetels zullen hebben. „Echte uitschieters, waarbij een enkele partij meer dan vijftig zetels weet te halen, zoals het CDA in de jaren tachtig, zie ik niet meer gebeu ren. Ons partijstelsel fragmenteert", stelt Van der Meer. De neergang van de traditionele top is onmis kenbaar. Vaak wordt de ontzuiling aangehaald als verklaring, de tijd dat mensen uit katholie ke of'rode' kring automatisch op de KVP of de PvdA stemden, ligt achter ons. Maar er is meer aan de hand. „Het heeft ook te maken met de depolarisering sinds de jaren tachtig", zegt Kees Aarts, hoogleraar politicologie aan de Uni versiteit Twente. CDA, PvdA en WD vormden beurtelings met elkaar een coalitie (met soms een derde kleine re erbij), waardoor onderlinge verschillen tus sen de partijen zijn vervaagd, met 'Paars' als toppunt. Partijen werden daardoor minder her kenbaar. Bovendien torst het 'oude midden' een geschiedenis met zich mee, waar ze door andere partijen gretig op worden aangespro ken. Neem het debat over Europa. PvdA en CDA hebben deelname aan de Europese Unie 'Het politieke midden is helemaal dichtgeslibd' altijd onvoorwaardelijk gesteund. Dat maakt het voor hen moeilijker daarop onbevangen kri tiek te leveren. SP en PW torsen die erfenis niet, dus kunnen zij onbekommerd een helder standpunt innemen. „Dat spreekt kiezers aan", aldus Aarts. Verder speelt mee dat het 'nogal druk' in het politieke midden is geworden. 'Flankpartijen' als GroenLinks en SP zijn naar het midden ge trokken: Emile Roemer kijkt wel uit met oud-'sosjalistiese' programmapunten als 'Ne derland uit de NAVO' de boer op te gaan. CDA en PvdA voelen de concurrentie aan den lijve. „Hun politieke midden is helemaal dicht geslibd", aldus Van der Meer. Al deze ontwikkelingen maken het steeds moeilijker een stabiele coalitie te vormen. Nog nooit was de grootste partij zo klein: de WD heeft 31 zetels. Vroeger konden twee partijen sa men een meerderheidskabinet vormen, nu lukt dat niet meer. Het Nederlandse kiesstelsel werkt die ontwikkeling in de hand, stelt Gerrit Voerman, directeur Nederlands Docu mentatiecentrum Politieke Partijen en hoogleraar aan de Universiteit van Gro ningen. „Door de lage kiesdrempel is het ge makkelijk voor een nieuwe partij om in de Tweede Kamer te ko men. Voor nieuwkomers is het niet problematisch om op te stomen naar het kabinet, zie de LPF en de PW." Het is opvallend dat de WD zich als enige nog weet te handhaven. Vaak wordt het huidige liberale suc ces op het conto geschreven van de goedgebekte Mark Rutte. Maar vol gens Leidse hoogleraar politicologie Rudy Andeweg is er weinig bewijs dat mensen stemmen op een partij vanwege de leider. „Uit ons onderzoek blijkt dat maar 8 procent van de kiezers zou meebewe gen naar een andere partij als de leider zou overstappen." Het succes van de WD schuilt volgens de experts in de koers van die partij. PvdA en CDA zou den daar lering uit kunnen trekken. De les luidt: kies één of twee thema's die goed bij de partij passen en profileer je daarmee. Van der Meer: „De WD heeft voluit ge kozen voor 'economie' en 'law and order'. Heel herkenbaar en geloofwaardig voor de kiezer." Dat de liberalen daarbij ook nog konden bogen op ruime bestuurserva- ring, maakte hen in 2010 waarschijnlijk tot de grootste partij, zegt Van der Meer. „Dat is de bonus die traditionele partijen als eni ge te gelde kunnen maken. SP of PW heb ben die ervaring niet of nauwelijks." Dat het CDA zich ook manifesteert met een economisch thema, is volgens Van der Meer 'vreemd'. „Grijp liever terug naar de Balken ende-jaren. Het normen- en waardenthema paste heel erg bij het CDA." Voor de PvdA heeft hij eenzelfde devies: niet aanschurken tegen de SP. „Kiezers kiezen toch altijd liever voor het origineel." Ook Aarts denkt dat de geprangde middenpar tijen op zoek moeten gaan naar een vaste koers en de verleiding moeten weerstaan mee te wil len liften op successen van nieuwkomers. „Blijf consistent. Je doet er het beste aan om je eigen lijn door te trekken." 1948 1952 1956* 1959 1963 1967 1971 1972 1977** 1981 1982 1986 1989 1994 1998 2002 2003 2006 2010 Verkiezingsjaar Tweede Kamer Aantal Tweede Kamerzetels van 100 naar 150. CDA is na fusie van KVP, ARP en CHU vanaf 1977 met eigen lijst in de Tweede Kamer vertegenwoordigd. infograph

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10