Alles mag in strijd kiezersgunst buitenland 19 Moeite met opstaan? Palestijnse gevangene eet weer Bloedbad kort voor Syrië-top prominent Bezoek een winkel bij u in de buurt Bon voor een gratis brochure ji woensdag 22 februari 2012 Fact checkers pakken leugens in campagne VS aan Feiten zijn maar lastige dingen als je campagne voert om president van de VS te worden. Gelukkig zijn er ook mensen die alle be weringen controleren. door onze correspondent Hanneke Keultjes Om zijn woorden kracht bij te zetten, wrijft Rick Santorum over zijn linkerpols. Daar dragen Nederlandse ouderen een armband met de tekst 'Euthana- seer me niet!'. Want in Nederland wordt 'uit begrotingsoverwegin gen' euthanasie verricht op senio ren die dat niet willen, beweerde de presidentskandidaat tijdens een campagnebijeenkomst in de con servatieve staat Missouri. Het ge schokte publiek slikte het voor zoe te koek. Politici in de Verenigde Staten wor den, vooral in een presidentscam pagne, liever niet gehinderd door de waarheid. Newt Gingrich zegt dat hij als oud-voorzitter van het Huis van Afgevaardigden 'volledig is vrijgesproken' van ethische mis stappen, Mitt Romney zegt dat pre sident Obama geen handelsakkoor den met nieuwe landen heeft ge sloten en Ron Paul zegt dat de VS failliet is. Het klopt allemaal niet. Ze hebben er zelfs een term voor: 'fact free politics' (feitenvrije poli tiek). Er is ook een tegenbeweging: fact checkers die uitspraken van presi dentskandidaten tijdens debatten, toespraken, interviews en politie ke spotjes controleren. FactCheck.org was in 2004 de eer ste. De website werd opgericht door Brooks Jackson, die als poli tiek verslaggever werkte bij persbu reau AP en CNN. Leugens noemt hij het nooit. „Dan zouden we uit gaan van kwade opzet. We noe men het liever incorrect, feitelijk onjuist of misleidend." Politici beseffen volgens Jackson vaak niet dat ze onwaarheden ver tellen. „Ze proberen kiezers te overtuigen en denken dat alles ge oorloofd is. En op hun beurt wil len kiezers maar wat graag geloven dat wat de kandidaat zegt ook de waarheid is." FactCheck.org werkt aan een ver haal over de uitspraken van Santo rum over Nederland. Daarvoor wordt aan het campagneteam van Santorum gevraagd wat de basis is van zijn uitspraak. „Het is de vraag of we antwoord krijgen. Bij een eerder onderzoek over zijn foute claim dat een derde van de middel- bare scholieren stopt met school, werden we genegeerd." In Nederland is geschokt gerea geerd op de uitspraken van Santo rum. In de VS is het nog nauwe lijks door media opgepikt. De Ne derlandse ambassade in Washing ton heeft besloten niet te reageren. De Britse regering deed dat in 2007 wél, toen presidentskandi daat Rudy Giuliani, zelf genezen van prostaatkanker, stelde dat de overlevingskans in Groot-Brittan- nië dankzij 'socialistische gezond heidszorg' slechts 44 procent was. Giuliani bleek zijn uitspraak geba seerd te hebben op een Canadese psychiater die de statistieken ver keerd gelezen had, ontdekte FactCheck.org. Jackson: „Maar Giu liani weigerde excuses te maken." zie onze website:buitenland Beluister wat Rick Santorum precies zei over Nederland :n fau teuil, of bank op maat. Niet geldig i.c.m. andere Eerst thuis proefzitten? jifisypi ra ,nfeweg58b jlj^ JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Dhr Mevr Q Adres C Niets is zo prettig als de i producten vrijblijvend bij u thuis uit te proberen. Zo ziet u direct of het pastl 0341 - 26 06 76 Postcode Plaats Telefoon E-mail Zonder postzegel opsturen naar. Prominent, Antw. nr. 707, 8070 WB Nunspeet JERUZALEM - De gedetineerde Pales tijn Khader Adnan (33) heeft er gis teren na meer dan twee maanden mee ingestemd zijn hongerstaking te beëindigen. Adnan staakt zijn ac tie nu hij met de Israëlische autori teiten een overeenkomst over zijn vrijlating heeft bereikt, aldus het Is raëlische ministerie van justitie gis teren. Als er 'geen nieuw substanti eel bewijs' tegen hem wordt gevon den, wordt hij op 17 april vrijgela ten. Adnan werd op 17 december gear resteerd en veroordeeld tot vier maanden 'administratieve deten tie', waaronder Palestijnen zonder aanklacht gevangen kunnen wor den aangehouden. Ook kan deze detentie oneindig verlengd wor den. Een dag later ging hij in hon gerstaking uit protest tegen zijn ge vangenschap, maar ook tegen de vernederingen die hij zou hebben moeten ondergaan. Op 13 februari verwierp een gerechtshof een be roep van Adnan, waarna de zaak naar het hooggerechtshof ging. Omdat Adnan mogelijk zijn hon gerstaking niet zou overleven be sloot het hooggerechtshof zijn zaak eerder te behandelen. Kort voor het begin van de zaak kwa men de Israëlische autoriteiten en Adnan tot overeenstemming over zijn vrijlating. sismsmmmsssssssisiesemssssemKafasmsasai HOMS - Het bewind van de Syri sche dictator Bashar al-Assad heeft in de aanloop naar de Syrië-top van vrijdag het offensief in de op standige stad Homs verhevigd. Tientallen mensen kwamen giste ren om het leven tijdens aanvallen met zware artillerie op wijken die bekendstaan als bolwerken van de oppositie, zo meldden activisten. Circa 340 mensen zouden gewond zijn geraakt. Activisten vrezen een grondaanval op de stad die circa een miljoen inwoners telt. In het noorden van Syrië zouden meer dan dertig doden zijn geval len. De berichten uit Syrië kunnen niet van onafhankelijke zijde wor den gecontroleerd aangezien Da mascus geen journalisten toelaat. Het bewind stelt steevast te strij den tegen kleine groepen 'terroris ten'. De internationale gemeenschap komt vrijdag in de Tunesische hoofdstad Tunis samen om te pra ten over de crisis in Syrië. Rus land, de belangrijkste bondgenoot van het Assadbewind, heeft al la ten weten af te zien van deelname. Westerse landen, lidstaten van de Arabische Liga en de Syrische op positie zullen wel aanwezig zijn. Het Rode Kruis heeft de Syrische autoriteiten en de rebellen giste ren opgeroepen in te stemmen met een kort dagelijks bestand van minimaal twee uur. In die tijd moeten hulpverleners de gelegenheid krijgen om burgers te helpen. Gratis vrijblijvende demonstratie bij u thuis? 0341 - 26 06 76 www.prominent.nu zJrtf&n rolat&n Het is niet altijd makkelijk om na het zitten uit uw stoel te komen, het opstaan is een flinke belasting voor spieren en gewrichten. Een fauteuil die, met een druk op de knop, hoffelijk meekantelt bij het opstaan. De zitting en rugleuning kantelen naar voren, zodat u optimale steun krijgt bij het opstaan. Zonder pijnlijke knieën, rug of gewrichten. Deze week hebben we een speciale actie voor u. U profiteert van maar liefst 250.- inruil voor uw oude stoel!* Kom langs óf bel 0341 - 26 06 76 voor een demonstratie thuis! 6e-nf \i fcle-in of groot, Frommonf b\odf 1altijd de- jvisfe- favtovll op i/iv rviaaf.' Kies uw zithouding met de afstandbediening y Eén druk op de knop en u doet een dutje y/ Gebruik de sta-op hulp voor makkelijk opstaan y Door het gebruik voelt u zich ontspannen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9